432 hertz müzik vs. 440 hertz müzik

İnsanlar ikiye ayrılır, 432’ciler ve 440’çılar olarak. Komplo teorilerimizi cebimize koyuyoruz, illüminati gözlüklerimizi takıyoruz ve hertz müzik kavramlarının uçuştuğu bu ”gizemli” tartışmaya balıklama dalıyoruz.

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu tartışma, kesinlikle ve son derece bilimsel olmayan öznel kanı, gözlem ve yorumlara dayanan ifadeler içermektedir.

‘La’ sesi

Tüm dünyada, tüm enstrümanlar için ”la” sesi günümüzde 440 hertz olarak belirlenmiştir. Bunu kim belirledi, bunu denetleyen kamu kurum ve kuruluşları var mı? İnanın, bilmiyorum. Sadece kemanınızı başka bir frekansa göre akort ederseniz, orkestra şefinizden delici bir bakışa maruz kalabilirsiniz. Gel gelelim bu standardizasyondan önce ”la” notası bazen 432 hertz olarak akortlanıyordu. Bütün bu temaşa da buradan sonra çıktı. Aradaki 8 hertz’lik fark, çok hassas kulaklarınız yoksa pek bir şey ifade etmeyecektir belki ama bazı müzik sevdalıları hiç de böyle düşünmüyor!

Bir YouTuber bu gizemin peşine düşmüş. Durumu açıkladıktan sonra aynı melodiyi 432 hertz ve 440 hertz olarak çalmış. Aradaki fark hakkında siz ne düşünüyorsunuz? İzleyelim…

Şimdi biz de benzer bir deney yapalım. Aynı parçanın iki farklı versiyonu var aşağıda. Bir tanesi 432 hertz’e göre akortlanmış, diğeri ise bildiğimiz 440 hertz. Gözlerinizi kapatın ve dinleyin. Herhangi bir farklılık algılayabildiniz mi? Hangisi daha çok hoşunuza gitti? Bir fark duyabildiniz mi? Hiçbir şey olmasa da kesin bir şey oldu mu?

Stairway to Heaven 440 hertz:

Stairway to Heaven 432 hertz:

Eğer bir farklılık duyduysanız ve birini tercih ediyorsanız yalnız değilsiniz. Bugün sosyal medyada ve YouTube’da binlerce 432 hertz müzik mevcut. Söylentilere göre 432 hertz’e göre akort edilmiş müzik daha doğaldır çünkü doğada var olan ”la” sesi 432 hertz’dir. Müzikte ”la” sesini 440 hertz’e göre akortlama müziğin doğallığını kaybetmesine neden olur. Bir başka söylenti Mozart, Bach, Vivaldi gibi eski büyük bestecilerin enstrümanlarını 432 hertz’e göre akortladıklarına dair. Kimi söylentilere göre kalbin doğal atış frekansıdır 432 hertz. Daha radikal görüşlere göre bu frekans bizi huzura ulaştırır ve çakralarımızı açar. 432 hertz daha huzur verici, daha kapsayıcıdır. Bazı kişiler sadece bu yüzden 432 hertz’lik sinyaller dinleyerek meditasyon yapıyor.

Bu söylentilerin büyük çoğunluğunun herhangi bir bilimsel izahı olmadığını bir kez daha söylemeliyim. Hatta bazıları gerçek dışı. Mesela kalp atışımız ile ilgili olan söylentinin doğru olmadığını biliyoruz. Yine de peşin hükümlü olmamak gerek. Sevdiğiniz şarkıların dijital yolla 432 hertz’e transpoze edilmiş versiyonlarını tercih edebilirsiniz. Belki de bu organik müzik ve 432 hertz mevzusu size safsata gibi gelecektir. Hayatın anlamını çözdükten sonra kalkıp koyduğumuz bir demlik çaya eşlik eden şarkılar ister 432 hertz olsun ister 440, mesele bizim o şarkıyı nasıl hissettiğimizde bitiyor. 8 hertz’cik için birbirimizi kırmanın ne alemi var?

(Kapak fotoğrafı, hayranların kendiden geçmiş hallerinden de anlayacağınız üzere, bir Elvis konserinden…)