49. İstanbul Müzik Festivali’nde dadanılacak 10 konser

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 49. İstanbul Müzik Festivali, 18 Ağustos – 16 Eylül tarihleri arasında dinleyicilerle buluşmaya hazırlanıyor. Bu seneki teması “Başka Bir Dünya Mümkün” olan festival, Türkiye ve yurtdışından 30’un üstünde solist, topluluk ve orkestrayı, 14 farklı mekanda ağırlayacak. Tüm konserleri açık havada gerçekleşecek; birçok yıldız ismi müzikseverlerle buluşturacak festivalde dadanmanız gereken 10 konseri sizin için derledik.

Anna Vinnitskaya

AÇILIŞ KONSERİ: TEKFEN FİLARMONİ ORKESTRASI & ANNA VINNITSKAYA

Geçen yıl dijital olarak müzikseverlerle buluşan festival, bu yıl özel bir buluşmayla açılıyor. Festivalin açılış gecesinde şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası, 10 yıl aradan sonra tekrar festivalin konuğu olacak piyanist Anna Vinnitskaya’ya eşlik edecek. Açılış gecesi, izleyiciler için epey duygulu geçecek gibi…

Tarih: 18 Ağustos Çarşamba 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Fazıl Say

FAZIL SAY “DOĞANIN SESİ”

Fazıl Say, festivalin teması “Başka bir dünya mümkün” ile doğrudan bağlantılı bir repertuvarla sahnede! “Doğanın Sesi” başlıklı konserde Say, Kaz Dağları ve Yürüyen Köşk başlıklı eserlerini seslendirecek. Say’ın pandemi döneminde yazdığı ve “en iyi eserim” dediği “Yeni Hayat”ın da dünya prömiyerinin gerçekleşeceği gecede, kendisine casalQuartett ve keman sanatçısı Friedemann Eichhorn eşlik edecek.

Tarih: 19 Ağustos Perşembe 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

Alexander Rudin

YILDIZLARLA ODA MÜZİĞİ: ALTUN & RUDİN & ŞENTÜRKER

Türk izleyicisinin gönlünde taht kurmuş, Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden, dünyaca ünlü viyolonselci, şef, piyanist ve klavsenci Alexander Rudin, Türkiye’de verdiği sayısız konsere bir yenisini daha ekliyor. Rudin konserde, piyanist İris Şentürker ve viyola sanatçısı Efdal Altun ile bir araya gelecek.

Tarih: 20 Ağustos Cuma 20.00
Mekan:
Rahmi M. Koç Müzesi

BİFO ÖZEL: BORUSAN QUARTET & PAUL MEYER

BİFO Özel serisi, geçtiğimiz festivalde olduğu gibi seçkin solistleri müzikseverlerle buluşturmaya devam ediyor. Konser serisinin ilk gecesinde Borusan Quartet, ünlü klarnetçi Paul Meyer ile sahnede olacak. Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek konserde izleyiciler, yıldız klarnetçi Paul Meyer’in virtüözitesine yakından şahit olacak.

Tarih: 25 Ağustos Çarşamba 20.00

Mekan: Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

FESTİVAL ORKESTRASI & HANDE KÜDEN

Dünyanın en önemli topluluklarından Berlin Filarmoni Orkestrası’na, 139 yıllık tarihinde, Türkiye’den kabul edilen ilk keman sanatçısı olan Hande Küden, festivale solist olarak konuk oluyor. Sahnede Küden’e festivalin pandemi koşullarında kurduğu, Cem Mansur yönetimindeki Festival Orkestrası eşlik edecek. Doğa üzerine yazılan eserlerin seslendirileceği konser, dinleyicilerine festivalin temasını hatırlatacak.

Tarih: 31 Ağustos Salı 20.00

Mekan: Saint Benoit Fransız Lisesi Büyük Avlu

Martynas Levickis

BİFO ÖZEL: “PIAZZOLLA 100 YAŞINDA”

Festival, tango nuevo’nun kurucusu, tango müziğine yeni bir yaklaşım getirerek müzik dünyasına adını altın harflerle yazdırmış ünlü besteci Astor Piazzolla’nın 100. yaşını kutluyor. Maximum Uniq Açıkhava’da, yıldızlar altında gerçekleşecek bu özel gecede bestecinin eserleri akordeonun en önemli temsilcilerinden Martynas Levickis ve Tabita Berglund yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası tarafından seslendirilecek.

Tarih: 2 Eylül Perşembe 20.00

Mekan: Maximum Uniq Açıkhava

Modigliani Quartet

MODIGLIANI QUARTET “BİR PRÖMİYER: VASKS”

Fransız topluluk Modigliani Quartet’in Vasks’ın eserlerini seslendireceği konserde, Peteris Vasks’ın son eseri olan, yaylı dörtlü için yazdığı, 6 numaralı quartetinin de Türkiye prömiyeri gerçekleşecek. Festivalin Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nün kendisine sunulacağı gecede, festivalin teması Vasks’ın insan ve doğa ilişkisini anlatan eserleriyle işlenecek.

Tarih: 6 Eylül Pazartesi 20.00

Mekan: Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus

Simon Ghraichy

Lübnan, Meksika ve Fransa’ya dayanan kökleriyle, üç farklı kültürden beslenen yıldız piyanist Simon Ghraichy, festivalde kültürel farklılıkların yarattığı zenginliğini izleyicilere müzikle yansıtacak. Kusursuz bir yoruma ve sonsuz bir enerjiye sahip Ghraichy, benzersiz tarzıyla “piyanonun rock yıldızı” olarak da anılıyor.

Tarih: 8 Eylül Çarşamba 20.00

Mekan: Fransız Sarayı

Orest Smovhz

Şehir Hatları Vapuru’nda klasik müzik dinleyerek Boğaz’ın serin sularında süzülmek ister misiniz? Festivalin en özel etkinliklerinden Müzik Rotası altıncı yılında klasik müzik ruhunu İstanbul Boğazı’na taşıyor. Saat 11.00 ve 14.00 olmak üzere iki tur halinde düzenlenecek etkinlik, her seferde üç farklı konsere ev sahipliği yapacak. Başarılı kemancı Orest Smovhz ve kontrbasçı Nazarii Stets ile başlayacak yolculuk yolculuk Aureum Saksofon Dörtlüsü’nün renkli repertuvarıyla devam edecek. Ardından yolculuk Cello Paradiso’nun zengin programıyla sonlanacak. Yolculuğun kalkış ve varış noktası Kabataş İskelesi olacak.

Tarih: 11 Eylül Cumartesi 11.00-13.20 / 14.00-16.20

Mekan: Şehir Hatları Vapuru

Khatia Buniatishvili

BİFO ÖZEL: BORUSAN İSTANBUL FİLARMONİ ORKESTRASI & KHATIA BUNIATISHVILI

Festival bu yıl olağanüstü bir yeteneği ağırlıyor: Khatia Buniatishvili! Dünyaca ünlü Gürcü piyaniste sahnede, şef Rebecca Tong yönetimindeki Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası eşlik edecek. Daha önce 2018 yılında festivale konuk olup izleyicilere unutulmaz bir gece yaşatan Buniatishvili, müzikseverlere yine büyüleyici bir gece vadediyor.

Tarih: 14 Eylül Salı 20.00

Mekan: Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

*Festivalin ayrıntılı programına buradan ulaşabilirsiniz.