Acılarla yaşıyoruz: 13 Reasons Why ikinci sezonuyla dönüyor

Bizi nice acılara boğan 13 Reasons Why 18 Mayıs’ta ikinci sezonuyla ekranlara dönüyor. Ama önce fragmanlar…

Jay Asher’ın aynı adlı romanından Netflix’e uyarlanan 13 Reasons Why’ın ilk ve tek sezonu tam bir fenomene dönüşmüştü. Benim de şöyle bir ilk bölümüne bakayım, beğenmezsem kapatırım dedikten sonra, bütün bir haftasonumu kanepeye gömmeme sebep olmuştu. Yerimden kalkamamış, gözümü alamamıştım. Şimdi geriye dönüp düşündüğümde neden bu kadar deli gibi izlediğimi hatırlamıyorum bile.

O kadar harika bir dizi miydi gerçekten? Edebiyattaki ve sinemadaki “young adult” türünün sıradan bir halkasından daha fazlası olabilmiş miydi? Belki de 80’ler nostaljisi gözümüzü boyamaya yetiyordur. Ya da belki de bütün bu dış görünüşün altında, çok iyi anlatılmış, sürprizlerin zamanlaması iyi oturtulmuş, gizemi iyi kurgulanmış bir hikaye olduğu için sevmiştik. Öyle ya da böyle internette en çok konuşulan dizilerinden biri olmuş; bu liseli grubu, Daenerys Targaryen ve Jon Snow’a sanal ortamda kafa tutmuştu.

Ben yapımcı olsam, kitap mitap dinlemem, neyse devamını yazın da paramızı kazanalım derim. Netflix de aynen öyle demiş. Kitabın yazarı Jay Asher, bu hikayedeki cinsel saldırı kurgularıyla toplumsal yaralara dikkat çeken kendi değilmiş gibi, kendisi de cinsel istismar suçlamalarıyla karşı karşıya kaldığından, Netflix kendisini anında diziden uzaklaştırmış. Dizinin bu kadar sevilmesinin en büyük nedenlerinden biri de karakterler olduğundan, karakterleri bozmadıkları sürece, Asher’ın yokluğunu arayacağımızı pek sanmıyorum.

Yazılı metinlerin, görüntülü mecralara uyarlanırken artık yazarının imzasını taşımadığını, aralarındaki bağın zaten zayıf olmaktan kurtulamayacağına inananlardanım. Bütün Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi filmlerini sevmeyi de bu bakış açısıyla becerebildim. Neyse şimdi kendi yaralarımı deşmeyeyim, ne diyordum? Yani işte böyle, dizinin devamının eli kulağında. Bu sezon diğer karakterlerin Hannah’ya bakış açısıyla ilgili flashback’ler görecekmişiz bolca. Böylece hem Hannah’nın hikayesinin eksik parçalarını göreceğiz hem de yaşayan karakterlerle daha yakınlaşacağız gibi duruyor. Ve de şu tanıtımdan anladığım kadarıyla, ilk sezonda kasetler neydiyse, bu sezonda da polaroid fotoğraflar o olacak.

Çünkü kasetten daha 80’ler bir şey varsa o da tabii ki Polaroid’dir.