Az biraz entrika ve havada kalan umutlar: House of Cards

House of Cards, geçtiğimiz hafta sonu Netflix tarafından yayınlandı ama beIN Medya Grup’la yapılan anlaşmalar gereği, Türkiye’de önce Digiturk’te yayınlanması gerekiyor. Netflix’e ancak birkaç ay sonra eklenecek. Nereden izlendiğinin bir önemi yok, her türlü biraz zaman kaybı olacak. 

Evet, House of Cards’ın son sezonu maalese, büyük bir hayal kırıklığı oldu. Birinci bölüm, birinci sahnede, Claire’i küçük bir kız olarak görünce, “Ah” dedim, “İşte harika bir sezon olacak”. Sadece Claire ve biz… Artık Claire ile konuşacağız; ailesinin zengin çiftlik hayatı, prensesler gibi sakınılmasına rağmen asilikleri, başkanlığında çevireceği dolaplar, manipülasyonlar, acımasızlıklar… Hep bunları göreceğiz diye heyecanla ellerimi ovuşturdum durdum. Ama olmadı. Bölüm üstüne bölüm izledikçe hiçbirinin olmayacağını daha iyi anlamaya başladım. Ve tam oluyor gibiydi, yine olmadı derken, sıradaki bölümü açmaya çalıştığımda dizinin bitiverdiğini fark ettim. 

house-of-cards-claire-underwood

Böyle mi olacaktı?

Kevin Spacey gidince bu iş olmamış demeyeceğim, zira bence olmamışlığının Frank Underwood’un yokluğuyla bir ilgisi yok. Yokluğu vuran, dizinin yaratıcısı Beau Willimon. Dördüncü sezonun sonunda diziden ayrılmıştı Willimon. Beşinci sezonda, dizi biraz bozuyor mu acaba hissi gelmişti ama hemen kafamızdan kovmuştuk. Altıncı sezonun son sezon olacağı açıklandığında, haber kimseyi şaşırtmamıştı. Hatta Spacey hakkındaki taciz suçlamaları çıktığında onu bile yapmaktan vazgeçiyorlardı neredeyse. Ama bence devam etmek doğru bir karardı. Claire kesinlikle kendi sezonunu hak ediyordu. Ama o sezon, bir Türk dizisinin de dediği gibi, böyle mi olacaktı, böyle mi olacaktı?

house-of-cards-claire-underwood-photo

House Of Cards Season 6

Birkaç küçük entrika

Sezondaki entrika eksikliği son derece üzücü. (House of Cards’la terbiye olduk, malum.) Frank, çevirdiği dolaplar ve ördüğü ağlar yüzünden bölüm bölüm ilerleyen bir sıkışma içine girerdi, sonra da ipleri bir çekerdi, bir anda her şey istediği gibi hizaya girerdi. Bu sezonda bir kere Claire ne yapmaya çalışıyor pek anlamıyoruz. Biriyle göstermelik bir işbirliği yaptığı zaman, dönüp bize bakmadığı için ne düşündüğünü anlamıyoruz. Kimseyi istediği hizaya sokamadığı için, herkesi öldürüyor ama ne öldürmek. Kimler ölmedi ki bu sezon… Ölmeyenlerle de ilişkisi, başka bir sezon da olmadığından “E yani, ne oldu şimdi?” hissiyle havada kalıyor. 

Yaptığı tek entrika, kadın olmasından kaynaklanan cinsiyetçi beklentilerle oynaması. Aslında bu hareket, tam da Claire Underwood sezonundan beklediğimiz hareket. Ama son derece zayıf ve yetersiz inşa edildiğinden, düğümler güçlü bir şekilde kurgulanmadığından, Claire herkese ters köşe yaptığında bir katarsise ulaşmıyoruz. (Spoiler sayılmaz ama yine de şifreli konuşacağım.) Kabineyi, Annette’e gösterdiği zaman, Annette’in yüzündeki ifade bile, son derece güçlü bir an olması gerekirken, o sahneye çıkan yollarda, seyricinin duygusu yeterince yükseltilmediğinden, istenilen çarpıcı etki de gerçekleşmiyor. Claire bir zafer kazandığında içimizin yağları erimeyecekse, Fıstık’ı Sezer’den alan takım elbiseli çocuk gibi bir “Oh yaaa” çekmeyeceksek içimizden ne anladım bu işten?

O hep kendisi gibi

Bütün sezon tek sevdiğim, Claire’in kostümleriydi sanırım. Kemal Harris, bugüne kadarki en iyi işini çıkartıyor. Claire hep çok güzel oturtulmuş, betondan yapılmış gibi duran elbiseler giyerdi. O çizgi aynen devam ediyor ama elbiselere ceketimsi bir kesim, bolca düğme ve kol düğmesi eklenmiş bu sene. Renkler de lacivert ve asker yeşili etrafında dolaştığından, çoğunlukla askeri üniformayla dolaşıyor gibi görünüyor. Çanta taşımadığından yürüyüşü, tokalaşması, elleri, vücut dili de bir başka. Bir yandan da siyasi güç kazandıkça, erkle erkekleşen gerçek hayattaki örnekleri gibi değil. Ne erkek gibi, ne de cinsiyetsiz gibi… Hâlâ kendisi gibi. Hikayede de biraz daha entrika, biraz daha dolap, biraz daha kamerayla konuşma olsaydı, bütün sezon çok güzel olabilirdi. 

house-of-cards-claire-underwood-netflix

HOUSE OF CARDS – PRODUCTION STILLS – 073 DESCRIPTION House Of Cards SEASON Season 5 EPISODE 6 PHOTO CREDIT David Giesbrecht / Netflix PICTURED Robin Wright