Beyaz giyme toz olur, siyah giyme söz olur: Beyoncé’nin tartışma yaratan Dubai konserinde neler yaşandı?

Beyoncé tartışmalara yol açan, dillere destan bir performans sergilediği Dubai konseriyle ortalığı yaktı geçti. Yaktı diyoruz zira seveni de oldu sevmeyeni de. İnanır mısınız, bu gözler Beyoncé’nin de eleştirildiği günleri gördü. Beyoncé’nin iptal olabileceğini aklımız bile almazken Twitter karıştı. Hayranlar birbirine girdi ve herkes kılıçları çekti. Bu yazıyı ülke gündeminden bunalanlara, ortak cumhurbaşkanı adayının açıklanmasını beklerken doktora bitirenlere ithaf ediyoruz. Gıybet kazanı kaynıyor. Gelin birlikte karıştıralım.

Kraliçe geri döndü. Açın yolları, asın bayrakları, serin kırmızı halıları. Beyoncé, yaklaşık dört seneden sonra geçtiğimiz cumartesi akşamı Dubai’de bir otelin açılış töreninde sahne aldı. Kraliçe, dinleyicilerin görüntü almasını katiyen istemedi. Bu sebeple performansı hakkında detaylı bir yorum yapmak mümkün değil. Ancak hayranları, kraliçenin kendisi gibi cesur olduğu için YouTube ve Twitter’ı kaçak görüntülerle doldurdu.

Malum ortamlara Beyoncé Dubai yazarsanız, kraliçeyi 144p görme şansı yakalarsınız. Konsere yalnızca çok özel insanlar katıldı. Kardashian ailesinin en farklısı, en orijinali olduğuna inanan Kendall Jenner bu isimlerden biri. ABD’nin Arka Sokakları Grey’s Anatomy’de Dr. Meredith rolünü canlandıran Ellen Pompeo da konsere katılanlar arasında. Sonra kimler, kimler. Beyoncé, konsere Etta James’in “At Last” şarkısını okuyarak başladı. O sırada aralarında “biricik kocası” Jay Z’nin de olduğu pek çok kişiye teşekkür etti.

Buraya kadar her şey iyi, güzel ve hoş. Kıyafetleri, kendisine ve performansına odaklanmamızı engelliyor. Tabii, Beyoncé’nin kırmızı halı tercihlerinin her zaman süper olmadığını biliyoruz. Hatta ısrarlı bir şekilde, aşırı abartılı ve kimi zaman göz yaşartan kıyafetler tercih ediyor. Hükümet kadın portresine uyan, “Ben buradayım” diyen kıyafetlerin bir benzerini Dubai konserinde de görüyoruz.

İki büyük sürprizden birisi tamamı kadınlardan oluşan dans topluluğu Mayyas’ın da kraliçeye eşlik etmesi. Mayyas’ı birkaç sene önce duymuş, daha sonra America’s Got Talent’ta izlemiştim. Hala izlemediyseniz, hemen buna bakın ve hipnoz olmadan dönmeyin.

Kraliçe son dönemde popüler olan “Freedom,” “Spirit” ve “Be Alive” gibi klasiklerini söylese de son albümü “Renaissance”a pek yanaşmadı. Hazır yeri gelmişken Beyoncé 5 Şubat akşamı gerçekleşecek Grammy Ödülleri’nde sahneye çıkabilir. Bizden duymadınız.

Ne çabuk unuttun güzel günleri

Konserin diğer sürprizi ise A.R. Rahman. Daha önce ismini duymayanlar yorganı kafalarına çekip sessizliğe gömülebilir. Kendisi Slumdog Millionaire, 127 Hours ve The Hundred-Foot Journey gibi filmlerin müziklerinin yaratıcısı. Yani otel masraftan kaçınmamış, dünyanın en iyilerini bir araya getirmiş. Dubai’ye, hani insan haklarının pek de öyle 10 numara 5 yıldız olmadığı ülkeye. Hani LGBTİ+ haklarının göz ardı edildiği topraklara. Beyoncé’nin 24 milyon dolar aldığı konser, bizi biraz üzmedi değil. Hayal kırıklığına uğradığımız aşikar. Senin 24 milyon dolara ihtiyacın var mı kraliçem? Tüm dünya önüne serili zaten. Kraliçe son albümünde LGBTİ+ haklarını savunmuş, yıllarca hak kavgalarının odak noktasında savaşmışken nedir bu? LGBTİ+ haklarına neredeyse aşk mektubu yazdığın “Renaissance”ı ne çabuk unuttun? Bilenler bilir, Beyoncé’nin aktivistliğini konuşturmadığı yer yoktur. Fakat eşcinselliğin illegal olduğu bir ülkede konser verince işler karıştı tabii. Hatta bir hayran ”LGBTİ+ hayranların sayesinde zenginsin, homofobik bir ülkede konser vermen için sana ne kadar para verdiler?” diye sordu. Kendisinin yürek yediği ortada.

Ne ilk ne son

Birinin “Benim idolüm falan değil” resti çektiğini gördükten sonra, herkesin bir gün iptal olabileceğini anladım.

Beyoncé’nin bir sonraki adımını daha dikkatli atması gerekecek. Beyoncé’den önce Dubai’de tanıdık LGBTİ+ hakları savunucuları da sahne aldı. Madonna, Lady Gaga ve Elton John gibi. Yani herkes yapıyorsa, Beyoncé neden yapmasın ki? Ya da yapmalı mı? Gerçekten de oradan gelecek paraya ihtiyacı yok. Peki sebep sadece para mı? Yoksa Dubai’de sahne almak bir hedefe dönüştü de habersiz mi kaldık? Konseri haklı bulanlar,  “Oh ne güzel yapmış kraliçe be!” diyenler de var. O kitleye cevap RuPaul’un bağımlısı olduğumuz Drag Race’inde yarışan Kitty Scott-Claus’tan geldi. Geçen ay hatırlarsanız Katar’da düzenlenen Dünya Kupası da eleştirilerin odağında kalmıştı. Hatta güzeller güzeli David Beckham turnuvanın reklamını yaptığı için kısa bir süre toplumdan dışlandı. Kitty de Beyoncé’nin Dubai konserini savunanlara soruyor: “E hani, David Beckham linçlendi. Beyoncé’ye bir şey olmadı. Nedir bu çifte standart?”

Beyoncé bildiğini okur

Öncelikle beyaz giyme toz olur, siyah giyme söz olur. İnsanların ağzı torbadır, konuşur. Damlaya damlaya göl olur… Pardon o buraya ait değil. Valla ne yalan söyleyeyim, bir yanım Beyoncé’yi karşıma alıp konserin gerçekleşmesindeki esas sebebi öğrenmek istiyor. Kraliçeyi sarsmak (!) ve “Olacak iş mi, sen, 24 milyon, sen, milyon, konser, sen” demek istiyorum. Tam olarak şöyle:

Diğer yanım, yine Beyoncé’yi karşıma alıp ”Aman Beyoncé’cim, sen bilmiyor musun insanları, konuşup dursunlar boşver” dememek için kendini zor tutuyor. Çünkü biliyorsunuz, tanıştık ve şimdi en yakın arkadaşız. Ah, kaygılar, sorular ve işaretler. Elbette bu yazar sadece olayı anlatmak için burada.

Öte yandan Beyoncé’nin yakın bir zamanda dünya turu planladığını da biliyoruz. Kendisini bir gün sahnede izleme umudunu içimizde canlı tutmaktan başka yapabileceğimiz bir şey yok. Tabii, bu turun durak noktalarından birinin Türkiye olmayacağı açık. Yani Altılı Masa ortak cumhurbaşkanı adayını açıklar ama Beyoncé, Türkiye’ye gelmez. Türkiye’ye gelse bile bilet fiyatlarının malum ekonomik sebeplerden ötürü yüksek olacağını da kolaylıkla iddia edebiliriz. Yine hayaller, hayatlar. İnsan hakları derken nereye geldik. Bu ülkede yazar olmak da zor. Muhabbet dönüp dolaşıp ya siyasete ya ekonomiye geliyor.