Birthday Party: Siyaset sahnesi Kanye West ile bir yolculuğa hazır mı sahiden?

Geçtiğimiz on yılda oldukça sağlam albümlere imza atan, Yeezy ile kreatif dehasını moda alemlerine de taşıyan Kanye West aslında çok uzun süredir özel hayatından incilerle gündemde. Şimdilerde de ABD başkanlık seçimleri öncesi ilan ettiği adaylığıyla konuşuluyor. Bunun bir şaka olmadığını biliyorduk; zira umulmadık yerlerden patlattığı politik açıklamalarıyla çoktandır kafamızı karıştırıyordu ama bu sefer niyeti iyice bozmuştu. Duygusal dakikaların yaşandığı mitinginden ve sonrasında paylaştığı tweet’lerden de anlaşılacağı üzere ilginç bir süreç geçiriyor…

https://twitter.com/kanyewest/status/1285825331991949314?s=20

Popüler kültür ve politikanın birbirinden ayrılamadığı hatta birbirinden beslendiği dönemler. Sosyolojik açıdan bakıldığı zaman siyasal sistem temelde sosyal yapının bir kolu olduğundan mütevellit pek tabii doğal bir durum. Keza farklı görüşlerin varlığı da bu sayede ortaya çıkıyor, belli değerler ve kurallar çerçevesinde fikir aktarımı ve tartışmalar yaşandığında da düşünsel boyutta ilerlemeler kaydediliyor. Tabii şöyle bir dönüp geriye baktığımızda fark ediliyor ki insanlık tarihi için fazlasıyla ütopik bir yaklaşım. Gene de farklı fikirlerin varlığını sürdürebilmesi her zaman çok önemli ve değerli.

https://twitter.com/kanyewest/status/1279575273365594112

Kendine has fikirleriyle siyaset sahnesine adım atanlardan biri de Kanye West. Kimileri onu rap’in sınırlarından çıkıp türler üstü bir noktaya ulaşan müziğiyle pek çokları ise Kardashian hanedanlığının yıkılmaz kalesi Kim Kardashian ile olan evliliğinden tanıyor. Bu ayın başlarında attığı bir Tweet ile Amerikan başkanlık yarışında aday olduğunu duyurdu ve Kasım ayına kadar olan sürece dahil olduğunu açıkladı. Geçen gün gerçekleştirdiği mitinginde de belli olduğu üzere kendisi hakkında epey konuşuyor olacağız.

Olayların başlangıcı Kanye West’in bu tweet’i ile 400 binden fazla retweet, 700 binden fazla beğenme alarak viral olması ve ilk desteğin Tesla CEO’su Elon Musk’tan gelmesiyle başlıyor.

Hatta SXSW festivalinde bir panel sırasında kendisine yöneltilen “Bu odadaki herkes sizden ilham alıyor, peki siz kimden ilham alıyorsunuz?” sorusunu “Şey, açıkçası Kanye West” diye cevaplamıştı Elon Musk. Konuşmanın devamında listesine eklediği başka isimler olsa da Elon Musk’ın West’e olan hayranlığını ilk dile getirişi bu değil. 2015 yılında Musk’ın Time dergisinde Kanye için yazdığı yorumdan beri araları epey sıkı fıkı.

Bu arada Musk bir süre önce Demokrat Parti adayı Andrew Yang’ı desteklediğini açıklamış olmasına rağmen şimdi bağımsız aday olan West’e destek vererek fikrinin değiştiği de görülüyor. Kanye de bir açıklamasında Elon Musk ile bu konuyu yıllardır konuştuklarını ve Musk’ın kendisine uzay programının başına geçmeyi de teklif ettiğini belirtiyor.

Tabii ilk açıklamalardan sonra adaylık konusu epey ses getiriyor. Hatta bir süre sonra danışmanı Steve Kramer müzisyenin bu davadan çekildiğini açıklıyor. Adaylığını duyurmuş olmasına rağmen resmi başvuruda bulunmaması da bu adaylığın aslında yeni albümü öncesi bir tanıtım faaliyeti olduğu yönünde iddiaları pekiştiriyor. Süreç içinde olaylar hızla magazinleşirken West, Forbes dergisine verdiği röportajda bu iddiayı reddediyor ve yeni albümünün ücretsiz olacağını belirtiyor. Aynı zamanda partisinin adının “Birthday Party” yani “Doğum Günü Partisi” olacağını söylüyor. “Çünkü kazandığımızda herkesin doğum günü olacak.” diye de ekliyor…

Ve beklenen an. Kanye West birkaç gün önce South Carolina’da ilk mitingini gerçekleştiriyor. Irkçılık tartışmalarından kürtaja kadar birçok konuya değindiği miting siyaset sahnesinde görülmeyen enteresan anlara sahne oluyor ki o sahne dünya tarihi boyunca neler neler gördü…

Kölelik karşıtı mücadele vermiş aktivist Harriet Tubman hakkında konuşan West, Tubman için, “Hiçbir zaman gerçekten köleleri özgür bırakmadı. Yalnızca başka beyaz insanlar için çalışmalarını sağladı” ifadelerini kullandığında ise kalabalığın tepkisiyle karşılaşıyor.

Hemen ardından göz yaşlarına boğularak eşi Kim Kardashian ile birlikte ilk çocukları North için kürtaj düşündüklerini anlatarak sözlerine devam ediyor; ”Kendi çocuğumu öldürecektim” diye haykırarak.

Kim haberi vermek için aradığında Paris’te olduğunu ve o esnada bilgisayar ekranının kararıp geri geldiğini anlatıyor Kanye. Bunun ilahi bir mesaj olduğunu düşündüğünü de ekleyerek: ”Tanrı bana ‘Eğer benim görüşümü mahvedersen, ben de seninkini mahvederim’ dedi” diyor ve bu olaydan sonra Kim’i arayarak bu çocuğu dünyaya getirmeleri gerektiğini söylüyor. Kürtajın yasal olması gerektiğini ancak bebek sahibi olan herkesin 1 milyon dolar gibi bir para alması gerektiğini de vaatlerine ekliyor. Aynı zamanda uyuşturucu kullanımının yasal olması gerektiğini de vurguluyor.

Tabii bu miting sırasında bu tarz özel bir bilgiyi ulu orta herkesle paylaşan Kanye West’in eşiyle arasında problemler olduğuna dair dedikodular da kulaktan kulağa yayılmaya başlıyor. Çok geçmeden West, Twitter hesabından Kim Kardashian ve annesi Kris Jenner’ın bir doktorla gelip onu kilit altına alacaklarını söylüyor. Yaklaşık 1 saat sonra ise paylaşımlarını siliyor… Ama birkaç gündür olaylar şahlanmış vaziyette çünkü Kanye yine aşırı sağlam iddialarla geliyor.

West’in sildiği tweet’lerden birinde de şöyle yazıyor; “Kim’le rapçi Meek hapishane reformu için Waldorf’ta buluştuğundan beri boşanmaya çalışıyorum.” Ama tweet’leri daha da ilginçleşiyor.

Tweet’leri tek bir cümleye toparlayacak olursak şöyle bir şey diyor Kanye: “Kim, çocuklarımın hayatını kurtarmak istediğim için beni Get Out filmindeki gibi kilit altına almak üzere bir doktorla Wyoming’e gelmeye çalıştı.”

Diğer yandan aileye yakın bir kişinin bunları dediği de konuşulanlar arasında; “Kim, umutsuzca Kanye’ye yardım etmeye ve onun halka açık yerlerde düşüş yaşamamasına engel olmaya çalışıyor. Ailesi, Kanye’nin bipolar nöbetleri yaşadığına inanıyor. Kanye ilaç kullanmayı reddediyor, çünkü nöbetlerin onu yaratıcı kıldığına inanıyor.”

Bu arada tabii ki tweet’lerden Kim Kardashian’ın annesi, eğlence kültürüne koskoca bir hanedanlık kazandıran Kris Jenner da nasibini alıyor. ”Git sen kızlarının Playboy çekimleriyle” uğraş diye payladığı kayınvalidesinin Kanye’ye çocuklarını göstermemek için uğraştığını söylüyor ve beklenmedik yerden vuruyor: ”Bu işte beyaz üstünlüğünün bir kanıtıdır.”

Bu tweet’lerin hepsi apar topar silindi ama ekran görüntüsüyle kayıtlar tutuldu. Bir taraftan bir de Kim Kardashian’ı suçlayan bir kitle var; ”Adam hasta, niye hakim olmuyorsun, ilaçlarını vermiyorsun, iyileşmesini sağlamıyorsun” diyen, bir nevi Kim’i iyi bir eş olarak görevini yerine getirmediği için yerden yere vuran ki, o bambaşka bir konu…

İddialar birbirini kovalarken dün Kim Kardashian da bir açıklama yaparak sessizliğini bozdu. “Eşim bildiğiniz gibi bipolar. Yine kriz geçiriyor. Ama bu hastalık onun hayallerine ve dehasına engel değil. Anlayış rica ediyoruz.” Magazin alemine göre bu açıklama evliliklerini kurtarmak için bir adım gibi görülüyor.

Bir yandan West’in adaylığın devam edip etmeyeceği diğer yandan da Birthday Party’nin siyaset camiasında kendine yer bulup bulamayacağı gerçekten merak konusu. Magazin bülteni tadındaki olayların akıbetinin nasıl gelişeceğini ise önümüzdeki günler çok da beklememize gerek kalmadan gösterecek gibi duruyor.

Kanye West Laughing GIF - Find & Share on GIPHY