Britney Spears ile birlikte 2020’yi de atlatacağız

#FreeBritney… Şu gözler nice hashtag’ler gördü ama böylesine hazır değildi. Gözümüzün önünde internet aleminin şaka malzemesine dönüşen Britney Spears, meğer çok arabesk bir hayatın kurbanıymış. Eşliğinde dans ettiğimiz o şarkıları bile gizliden gizliye ipuçlarını veriyormuş da biz duymamışız. Kendisine olan borcumuzu ödemenin vakti geldi.

Popüler kültür alemini takip ediyorsanız, bu hafta gündeme düşen ”Free Britney” kampanyasını duymuş olmalısınız. Arkasında acıklı bir hikaye var… Popun prensesi Britney Spears’ın 2007’de yaşadığı onlarca sert olayın üzerinden 12 sene geçmiş olsa da durumu hâlâ hiç iyi değil. Medya sağ olsun bize her şeyi toz pembe gibi gösterdiyse de yanılmışız. 2008 senesinden bu yana Britney’nin tüm yasal hakları ile gündelik kararları babası ve avukatı tarafından yönetiliyor. Kısacası 38 yaşındaki bir kadının kendi hayatı üzerinde hiçbir kontrol hakkı yok. Kimisi için tamamen dalga konusu olan Britney pek çokları için de bir idol. Bunca zaman alay etmek için birbirimize yolladığımız Britney gif’leri ve meme’leri için vicdan azabı çekiyoruz; hiçbir insan haklarından yoksun kalmamalı.

Britney Spears ile zaman tüneli

1981 doğumlu popun prensesi Britney’nin şöhretle olan sıkı fıkı yakınlığı neredeyse doğduğunda başlamış diyebiliriz. Daha dört yaşlarındayken, yani henüz el kadar bebeyken gösteri dünyasına atılan Britney, ailesi tarafından adeta bir çocuk işçi gibi çalıştırılmaya başlıyor. 10 yaşındayken Walt Disney yapımı The Mickey Mouse Club adlı çocuk programında boy gösteriyor. Hem de kimlerle? Justin Timberlake, Christina Aguilera, Ryan Gosling ve Keri Russel gibi eğlence dünyasının bugünkü ikonik isimleriyle… Bir nevi yetenek tarikatı da diyebiliriz bu yapıma aslında. Milenyumun popüler kültürüne damga vuracak çoğu ismin yolu nedense buradan geçmiş. Tesadüf değil elbette…

mickey-mouse-club-then-and-now

1997 yılına gelindiğinde ise Britney’nin annesi Lynn Spears, kızının mükemmel sesiyle Whitney Houston şarkıları seslendirdiği kasedi eğlence sektöründe olan aile dostlarına dinletiyor ve elden ele dolaşıyor kayıtlar. Sonunda üst mercilere ulaşan kayıtlardan anlıyorlar ki Britney’nin bu kadar genç yaşta böyle muazzam bir sese sahip olması bulunmaz bir hint kumaşı. Ancak o kadar yüksekten ve içli söylediği stilini maalesef kayıt şirketi değiştirmek istiyor; çünkü o sıralar The Mickey Mouse Club’tan çıkan bir diğer yetenek Christina Aguilera da aynı ses stiliyle bir albüm hazırlığında ve iki benzer ”ürün”ü Amerikan piyasasına sürmek intihar olur diye düşünüyorlar. Gelin görün ki Britney’nin otopilotta seyreden hayatının tohumları henüz 17 yaşındayken atılıyor. Plak şirketi, Britney’nin sesini genizden gelen bebeksi bir forma sokarak buram buram kapitalizm kokan Amerikan eğlence kültürüne bir ikon ve marka olarak adapte ediyor. Böylece popun prensesi Britney Spears’ın doğumuna tüm dünya şahit oluyor ama kendi sesiyle şarkı söyleyemeden, kısacası kendi olamadan.

Oops!

Henüz lise çağındayken milyonlara ulaşan 17 yaşındaki Britney, ilk albümü Baby One More Time’ı çıkarıyor. Onu milenyumda çıkardığı ikinci albümü Oops!… I Did It Again takip ediyor ve tüm zamanların en çok satan genç sanatçısı unvanını kazanıyor. Kısacası şöhret basamaklarını ikişer adım zıplayarak çıkıyor Britney ablamız. Albüm, dans, klip derken Pepsi ile reklam dünyasına giriyor ve henüz daha 20 yaşındayken 7-8 milyon dolarlık bir anlaşmaya imza atıyor. Genç kızlıktan sıyrılıp yetişkinliğe doğru yelken açan Britney’deki haliyle fiziksel değişimler albüm ve şarkılarına ve hatta kliplerindeki olay örgüsüne de yansımaya başlıyor. (Şuraya bir I’m Not a Girl, Not Yet a Woman iliştirelim.)

Lise koridorlarındaki üniformalı ergen gitmiş yerini terler içinde kışkırtıcı bir şekilde şarkı söyleyen I’m A Slave 4 U (2001) müzik videosundaki genç kadın almıştı. Şarkı sözleri de değişimine ayak uyduruyordu. Aslında ne kadar çok kontrol edildiğini, adeta kafesin içerisinde hapis hayatı yaşadığını şarkılarında bas bas bağırırken performanslarında da bunu kafeslerin içerisinde zincirlere sarılı dans figürleriyle sergiliyordu. Şarkı sözlerinde de sert bir dönüşüm olmuş gibiydi: Aşık olduğu erkeğe masumca söylediği, bana bir işaret yolla dediği Hit Me Baby One More Time geçmişte kalmış; şöhret dünyasına genç yaşta adım attığını ama bundan zevk aldığını dile getiren, senin için kul köle olurum diyen I’m A Slave 4 U ya da hayatının fazlasıyla kontrol altında olduğundan şikayet ettiği ve bunun başka yolu yok mu diye hezeyanlarını dile getirdiği Overprotected ile karşımıza çıkmaya başlamıştı. 

Britney, popüler kültürün mihenk taşlarını üst üste diziyor

Bebeksi ve genizden sesiyle söylediği şarkıları ve çılgın dans figürlerinin eşlik ettiği klipleriyle çoktan bir marka olmuştu Britney ama genç şarkıcının üzerinde yapılan planlar bundan ibaret değildi sadece. Attığı her adım ve söylediği her sözle hayatı sürekli bir skandal yaratacak şekilde kurgulanıyordu. 2001 yılında hâlâ bakire olduğunu ve beklemenin ona heyecan verdiğini söyleyerek magazin dünyasına damgasını vurmuştu. Tabii bunu kendi iradesiyle mi söyledi, yoksa skandal olup medyada unutulmaması için ona ”söyletildi” mi bilinmez. 2003 yılındaki MTV Müzik Ödülleri töreni sırasında Madonna’nın dudağına kondurduğu o öpücük de büyük olay olmuştu. Popüler kültür tarihinin anlı şanlı şovlarından biri…

Aşk hayatı da tabii ki tüm dünyanın ilgi odağındaydı. Justin Timberlake ile Disney günlerinden kalan dostluğu ilişkiye dönse de üç yıl aradan sonra yine olaylı bir şekilde sonlandı. Dedikodulara göre Britney’nin Justin’i Colin Farrell ile aldatması sonucu kötü bir ihanetle bitiyor ilişkileri. Kalbi kırık Justin teselliyi Cry Me A River şarkısında buluyor ve hatta klibinde Britney’ye benzer bir kadını oynatması da dikkatlerden kaçmıyor.

britney justin

Şarkılarla iletişim kurmaya devam ediyorlar ve Britney Timberlake’e cevap niteliğinde Everytime isimli parçayı besteliyor. Aşk acısını belli ki çabuk atlatıyor Britney, 2004 yılında çocukluk aşkı Jason Allen Alexander ile Las Vegas’da ani bir evliliğe imza atıyor ancak o esnada Britney’nin ”aklı başında” olmadığından yani karar verme yetisi bulunmadığından 55 saat sonra evlilikleri feshediliyor. Acılarını yine olanca hızıyla dindirebilen Britney bu sefer aşkı Amerikalı dansçı Kevin Federline’da buluyor. Çift tanışmalarından üç ay sonra 2004 Temmuz’da nişanlanıp Eylül’de de evleniyorlar. 2005’te ilk oğlu Sean’ı ardından da ikinci oğlu Jayden’ı doğuran popun prensesi için artık kendini yok etme dönemi resmen başlamış bulunuyor.

Britney 2007’yi atlattıysa…

Britney’nin 2006 yılında akli dengesini hafiften yitirdiğine dair kareler devamlı magazinde kendini göstermeye başlamıştı. Skandal üstüne skandallara imza atıyordu. O sıralarda bir buçuk yaşında olan oğlu Sean’ı güvenli bir şekilde bebek koltuğuna oturtmak yerine direksiyon başında, kucağında oturtarak araba sürmesi büyük olay yaratmıştı. Tepkileri toplayan koca yürekli kız hiçbir şeye aldırmadan Harpers Bazaar’a karnı burnunda çırılçıplak poz bile vermişti.

2006 Eylül’de ikinci oğlunun dünyaya gelmesinin hemen ardından Britney ve K-Fed anlaşamadıkları gerekçesiyle boşanma yoluna girmişlerdi. Dava ile birlikte Britney için de büyük buhran başlamıştı. 2007’de boşanan çift çocuklarının velayetini birlikte almayı başarsalar da bu durum fazla uzun sürmemişti. Britney o sıralarda uyuşturucu problemiyle baş etmeye çalışıyordu zira. Bir rehabilitasyon merkezinden diğerine zikzak dokuyan Britney peşini bırakmayan paparazilerle de artık resmen alay ediyor, haliyle de onlara bolca malzeme çıkarıyordu. Los Angeles’da bir kuaförde upuzun saçlarını elinde tıraş makinasıyla sıfıra vururken verdiği pozlar hâlâ hafızalarımızda. Gecenin ortasında evinden perukla çıkıp benzin almaya giden Britney, gelinliğini giyip market alışverişine giden Britney… Hepsi kare kare aklımızda. Ah koca kalpli prenses seni hep bu medya, tüketim toplumu ve en nihayetinde daha çok para kazanma çabaları bu hale soktu. Çok üzgünüz hepimiz.

Britney’nin 10 yaşında başlayan şöhret macerası 16 sene sonra tam 26 yaşındayken işte böyle böyle çatırdamaya başlıyor. Ailesi ve yakınları Britney’nin ruh ve fiziksel sağlığı için ciddi olarak endişelenmeye başlamışlardı. 2007’de çocuklarının velayetini kaybeden Britney için bu yıl çok sert geçiyor. Dazlak Britney gecenin bir vakti çocuklarını görmek için eski eşinin evini basıyor ama K-Fed çocukları göstermeyince cinnet getirip şemsiyeyle arabalara saldırıyor. (Aklımıza kazınan bir başka kare de budur, Britney’nin cinnet anlarından.)

Tam da bu zamanlara denk gelen albümlerindeki şarkıların sözleri de pek manidar. Britney’den her daim daha fazlasını isteyen medyanın doymak bilmeyen iştahına ateş püsküren Gimme Gimme More, ”Bayan Amerikan Rüyası” olarak hayatımıza giren ama bir anda kolunda çocuk mahkeme salonlarına düşen bu genç kadından sürekli yeni bir parça koparmaya çalışanlara isyan eden Pieces Of Me… Arabesk hislerle dolu şarkıların yer aldığı bu Blackout albümü tüm dünyada rekor satışlara ulaşmıştı. Ama Britney’nin ruh hali hiç iyiye gitmiyordu.

Ünlü olmanın dayanılmaz ağırlığı: Paparazilerin kurbanı

Britney, attığı her adımla şaşırtmak için dünyaya gelmiş adeta ya da Amerikan tüketim toplumunun istekleriyle modifiye olan ruh hali buna evrilmiş zamanla. Gölgesi olan medyadan bıkan popun prensesi çok ironik bir hareket yapıyor. 2007 sonunda yine şaşırtıyor bizleri ve İngiliz magazin fotoğrafçısı Adnan Ghalib ile çıkmaya başlıyor. Paparazilerin bir insanın hayatını nasıl kökten oynattığına 1990’larda Diana’nın hikayesiyle şahit olmuştuk hep birlikte. Şimdiki kurban ise Britney’di. Paparaziler hayatını yönlendiriyor ve kızcağızı çıldırtıyor. Hatta dedikodulara göre Britney’nin bodyguard’larının paparazilere yerini bildirerek para aldığı söyleniyor. Ne acı!

Reçeteyle verilen 30 tablet amfetamini 36 saat içerisinde tüketen Britney, küçük oğlu Jayden ile kendisini banyoya kilitleyerek çocuğunu Federline’e vermeyi reddediyor. Polis ve sağlık ekiplerinin müdahalesiyle olay çözülüyor ama Britney hastaneye yatırılıyor. Doktorlar Britney’nin bu git-gellerinden şüphelendikleri için hayatına müdahale edilmesi gerektiğini öne sürüyor ve artık tamamen akıl sağlığını yitiren (ya da bize öyle lanse edilen) Britney, kararlarının kontrolünü geçici olarak babası James Spears ve avukatı Andrew Wallet’a yasal olarak devrediyor. Diğer bir deyişle babası ve avukatı Britney’nin vasileri oluyor. Aklınıza gelecek tüm kararları Britney için onlar veriyor: alın teriyle kazandığı paraların finansal sorumluluğundan gün içerisinde yiyip içtiklerine, gittiği yerlerden konuştuğu kişilere kadar kariyeri ve özel hayatıyla ilgili TÜM kararları… Yani özgür ruhu bir nevi başkasına teslim ediliyor.

Tam gaz devam

Hastaneden çıkar çıkmaz How I Met Your Mother dizisinde boy gösteriyor, Womanizer müzik videosu yayınlanıyor, ”hayatım resmen bir sirke döndü” diyen Circus isimli albümü 27. yaş doğum gününde piyasaya çıkıyor ve tam tamına 131.8 milyon dolarlık bir turne yapıyor. Peki akıllara şu soru geliyor: akli dengesi yerinde olmayan, kararları başkasına bırakılan bir birey nasıl oluyor da bu kadar çalıştırılabiliyor ve milyon dolarlar kazanıyor? Neden ve nasıl?

Babası, kızının sözde (!) erken bunama yani demans başlangıcından muzdarip olduğunu ileri sürerek mahkemeye başvuruyor ve kendisine devredilen ve başlangıçta bir yıl sürmesi öngörülen vasiliğin kalıcı olması talebinde bulunuyor ve bilin bakalım ne oluyor? Britney Spears’in hukuki ehliyeti yani yasal makamlar önünde imza yetkisi ortadan kalkıyor, tamamen babasına geçiyor. Daha da açmak gerekirse, şu an 38 yaşında olan Britney Spears tam olarak 12 senedir kendi özgür iradesiyle araba kullanamıyor, evlenemiyor, kendi parasını harcayamıyor, kendi avukatını tutamıyor, kariyeri hakkında söz hakkı bulunmuyor, çocuk sahibi olamıyor, sözlü röportaj veremiyor ve verdiği tüm röportajlar babası tarafından onaylanıyor, gözetim altında olmadan cep telefonu ve sosyal medyasını kullanamıyor, alışverişe gidemiyor, Starbucks’tan kahve alamıyor.

Halbuki vasilik yani conservatorship, akıl sağlığı ya da akıl zayıflığı nedeniyle işlerini göremeyen veya kendi bakımı gibi günlük yaşamda devam ettirmesi gereken işleri yerine getiremeyen kişilere vasi tayini yapılmasını öngörmekte. Vasi ise TDK’ya göre bir yetimin veya akılca zayıf, hasta birinin malını yöneten kimseye deniyor. Peki Britney bu açıklamaya uyuyorsa nasıl oluyor da geçtiğimiz 12 sene boyunca Circus, Femme Fatale, Britney Jean ve Glory albümlerini çıkarabiliyor, The X Factor yarışmasında jüri olabiliyor, will.i.am, Iggy Azalea, Rihanna gibi sanatçılarla iş birlikleri yapabiliyor, üç tane dünya turnesine çıkıyor, dört yaz boyunca Las Vegas’da performans gösteriyor ve birçok parfüm ve iç giyim koleksiyonu çıkarabiliyor. Aklımız almıyor. Hatta ve hatta bu sene Los Angeles’da açılan, hayranlarının Britney’nin ikonik kliplerinde yer alıp müzik kariyerini deneyimledikleri Britney The Zone isimli interaktif Instagram müzesinden acaba Britney’nin haberi var mı?

#FreeBritney Kampanyası İvme Kazanıyor

Vasilik olayı başladığından bu yana Britney hayranlarından oluşan ordu yani Britney Army, #FreeBritney isimli bir kampanya başlatmışlardı. Geçtiğimiz yıl Ocak ayında, popun prensesi ”izin almadan” erkek arkadaşı Sam Asghari ile birlikte arabayla bir hamburgerciye gidince derhal akıl hastanesine yatırılıyor ve üç ay orada kalıyor. Hamburgerciye gitmekte veya araba kullanmakta tabii ki bir sorun yok ama Britney’nin bunları yapmasına da izin yok, büyük bir kural çiğnemiş oluyor. Aynı dönemde babasının kendisine zorla verdiği sakinleştiricileri de içmeyi reddediyor. Kendi özgür iradesiyle hastanede olmadığını dile getirdiği sözleri basına sızınca vasiliğin hayatı ve yasal hakları üzerindeki etkisini araştırmak adına mahkeme yeniden bir dava açıyor. İşte böylece sosyal medyanın da gücüyle #FreeBritney hareketi ivme kazanıyor. Ancak Britney’nin vasileri Twitter’da #FreeBritney etiketini kaldırıyorlar ve bu kampanyayı destekleyen birçok ünlüyü (Instagram’daki mavi tikliler) yasal süreçle ilgili tehdit ediyorlardı. Bunlar arasında kampanyayı beğenen, destekleyen ve kızının, babasının ellerinde hapsedilmiş olduğunu düşünen annesi Lynne de vardı.

Britney vasiliğinin devam etmesi için her yıl 1.1 milyon dolar ödeme yapıyor. Babasına 100 bin dolar maaş ödemesi yetmezmiş gibi kendisinin seçemediği avukatına da maaş ödüyor. Kendisi ise faturaları ve alışverişleri için haftada sadece 1500 dolar alabiliyor, Net geliri 250 milyon dolarken. Düşünebiliyor musunuz? (Düşünemedi.)

İşte tam da bu yüzden #BritneyArmy, popüler kültürün bebek yüzlü prensesinin serbest kalmasını ve kendi özgür iradesine kavuşmasını canı gönülden diliyor. Bunca zaman medyada yarattığı skandallarla gif ve meme’lerin baş kahramanı olan ve sıkça alay edilen Britney aslında çok arabesk bir hayatın kurbanıymış. Lütfen vicdan azabı çekmeyin. Kariyerini bir ürün olarak görüp hayatını buna göre pazarlayanlar utansın! 22 Temmuz’da gerçekleşecek davada vasiliğin devam edip etmeyeceği belirlenecek. Umarız adalet yerini bulur. Bize düşen görev ise popun prensesinin özgürlüğüne kavuşmasını sağlamak için #FreeBritney kampanyasına bir imza atmak!

 

britney spears britney spears britney spears britney spears britney spears