Olivia Wilde’ın heyecan veren yönetmenlik kariyeri: Don’t Worry Darling hakkında neler biliyoruz?

Hakkında öğrendiğimiz her detayıyla, önümüze düşen her görseliyle Eylül’ü hevesle beklememize sebep olan yapımlardan biri Don’t Worry Darling. Olivia Wilde’ın hem yönetmenliğini üstlendiği hem de oyuncu kadrosunda yer aldığı psikolojik gerilim türündeki bu film 23 Eylül’de izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Daha şimdiden Harry Styles ve Florence Pugh ikilisinin her bir sahnesini görmek için sabırsızlanmışken filmin resmi fragmanına da sonunda kavuştuk. Belli ki kafamızı allak bullak edecek, gerilimi yüksek; The Truman Show ile The Stepford Wives arası bir film bizi bekliyor. Bu vesileyle biz de film hakkında bildiklerimizi sıralıyor Olive Wilde’a olan sevgimizi yeniden haykırıyoruz.

Olivia Wilde, önce oyunculuğuyla kalbimize taht kuran ardından da kamera arkasına geçip kariyerine yönetmenliği de ekleyen isimlerden. 2019 yılında, Katie Silberman’ın senaryosuyla hayata geçirilen über eğlenceli ve samimi bir büyüme hikayesi olan Booksmart ile beraber kariyerinin başından beri hayalini kurduğu işe, yönetmenliğe soyunuyor Wilde. Ve bizi Amy ve Molly ismindeki ölümüne kankaların, lise son öğrencilerinin mezuniyet gecesine doğru sürükleyici bir maceraya çıkarıyor. Booksmart, Independent Spirit Ödülleri’nden En İyi İlk Film Ödülü’nü kazanıyor. Ve bu başarılı ilk denemeden üç sene sonra da yine yazar ekibinde Silberman’ın da yer aldığı Don’t Worry Darling’le hayallerini hayata geçirmeye devam ediyor Wilde.

Graduation GIF - Find & Share on GIPHY

Don’t Worry Darling’de Florence Pugh’a başrolde eşlik edecek ismin ilk başta Shia LaBeouf olacağını ve Dakota Johnson’ın da kadroda yer alacağı duyrulmuştu. Ama LaBeouf’un eski sevgilisi FKA Twigs’in kendisine açtığı taciz ve şiddet davalarının ardından seçildiği projelerden birer birer “ayrıldığını” öğrendik. Dakota da yoğun programı yüzünden projeden ayrılmış, kendisinin boşluğunu KiKi Layne doldurmuştu. LaBeouf’un yerini alan isim ise her işiyle kalp atışlarımızı hızlandırmayı başaran Harry Styles olmuştu. Hatta Styles ve Wilde arasında hâlâ süren bir ilişkinin tohumları da bu vesileyle, filmin setinde atılmıştı. Pandemiyle beraber ve kadroda yaşanan bu değişiklerin ardından sekteye uğrayan filmin çekimleri ise geçtiğimiz sene tamamlanmıştı. Kadroda yer alan oyunculardan biri olan Chris Pine Entertainment Tonight’a verdiği röportajda “Filmin estetiği çok güzel. Hikaye çok çekici, eğlenceli, karanlık ve çarpık. Çekimler harikaydı; Olivia ne istediği konusunda çok netti” diyor.

Gelelim filmin konusuna. Don’t Worry Darling 1950’lerde, Amerikalı fotoğrafçı Slim Aarons’ın “Poolside Gossip” isimli fotoğrafından esinlenerek yaratılan bir “çöl banliyösü”nde geçiyor. Odağına ise Alice ve Frank çiftini alıyor. Bu çiftimiz dışarıdan oldukça stil sahibi, sevgi dolu ve ihtiraslı bir çift olarak gözükse de Alice zamanla evliliğinde ve yaşadıkları bu acayip çölde bir tuhaflık sezmeye başlıyor. Kocalarını her gün çölün ötesindeki gizemli “iş”lerine yollayan birçok ev hanımından biri olan Alice her ne kadar topluluğa ayak uydurmaya çalışsa da gördüklerini ve duyduklarını daha fazla gözardı edemiyor ve çeşitli sorgulamalara girişiyor. Fragmanda da gördüğümüz kadarıyla Alice’in sorgulamaları bu ütopik topluluk tarafından pek hoş karşılanmıyor ve çok sevdiği kocası tarafından bile onaylanmıyor. Biz de belli ki psikolojik gerilimin tavan yaptığı ve zihnimizi karıncalandıran bu hikayede Alice’in yanında, neler yaşandığını çözmeye çalışacağız.

Şimdiden, sadece birkaç dakikalık sahnelerle bile Pugh ve Styles ikilisi gündemimizin baş köşesine gelip kuruldular. (Pek şikayetçi olduğumuz söylenemez…) Styles, geçtiğimiz günlerde yayınladığı As It Was parçasıyla yeni albümünü duyurup çeşitli festivallerde verdiği konserlerle hayranlarını mest ederken Pugh da Yelena Belova karakteriyle Marvel dünyasına giriş yapmıştı. Pugh, önce Scarlett Johansson’ın son defa görüldüğü MCU yapımı olan Black Widow‘da ardından da Hawkeye dizisinde Yelena karakterine hayat verdi. Ve aksiyon dolu bu yapımlarla her türde işi kotarabileceğini bize bir kez daha gösterdi, Yelena karakterini hepimize sevdirmeyi başardı.

Okuma önerisi – Don’t Worry Darling öncesi gerekli bir Olivia Wilde güzellemesi

Olivia Wilde da oyuncu kadrosundan ne kadar memnun olduğunu röportajlarında yinelerken filminde esinlendiği yapımları da açıkladı; The Matrix, The Truman Show, Inception. Wilde ayrıca Variety’e verdiği röportajda yönetmenlik deneyimiyle ilgili ilginç bir anı paylaşıyor bizimle: “Bir keresinde bu sektörde çok saygı gören bir yönetmen-aktör bana gerçekten çok yardımcı olan korkunç bir tavsiye verdi. Söylediğinin tam tersini yapmam gerektiğini ilk duyduğum andan beri biliyordum. Bana ‘bir sette saygı görmek istiyorsan günde üç tartışma yaşaman gerekir’ dedi. Gücümüzü geri kazandıran bu üç tartışma sorumlu olan herkese ne kadar yırtıcı olduğumu hatırlatıyormuş dediğine göre. Bu benim yönetmenlik sürecimin tam tersi. Ve bunların hiçbirini istemiyorum.” Pine’ın da dediği gibi Wilde yönetmen koltuğunda oturduğunda ne izlemek istediğinden emin bir imaj çiziyor gördüğünüz gibi. Ve çizdiği bu imaj, ortaya koyduğu yapımlar da kendisinin geleceğinin ne kadar parlak olduğunu bize bir kez daha hatırlatıyor. Biz de son olarak Don’t Worry Darling’in 23 Eylül’de vizyona gireceğimi hatırlatarak bu yazı sebebiyle aklımıza düşen Booksmart’ın başına yeniden oturuyor size de bu tatlı büyüme hikayesini şiddetle tavsiye ediyoruz…