Elektronik müziğin sevdiğimiz sesleri Big Burn’de

Hem yaz sıcaklarının tam ortasına denk gelmesi hem de elektronik müziğin en baba isimlerini festival programına taşımasından olsa gerek Big Burn adı üstünde yaz ateşini yakmaya hazırlanıyor.

Yazın sıcak günlerini elektronik müziğin kimi zaman sert kimi zaman melodik tınılarıyla pekiştirmek isteyenler 26-27-28 Temmuz tarihlerinde Şile’nin yolunu tutabilirler. Line up’ında oldukça güçlü isimleri barındıran festival bu sene yeni evinde Şile Woodyville Treehouses’da gerçekleşecek. Kamp yapmayı özleyenler ya da ilk defa yapacaklar için de deniz kenarında doğanın içinde geniş kamp alanı sunan festivale günübirlik gidebileceğiniz gibi bungalov evlerde de konaklayabilirsiniz. Geçtiğimiz iki sene Suma Beach’te gerçekleşen festivalin iki yılda toplam 45 binden fazla müzikseveri ağırladığını da söylemeden geçmeyelim. 

Gelelim festival programındaki isimlere… (Tabii ki en sevdiklerimizden başlayacağız.)

Ses sanatçısı, DJ ve yapımcı Recondite Tomorrowland, Awakenings, Time Warp gibi dünyanın en önemli elektronik müzik festivallerinden sonra bu yıl Big Burn kapsamında İstanbul’a da uğrayacak. En son 2015’te İstanbul’a yolu düşen Recondite’ın unutulmayan parçası Caldera’yı deniz kenarında dinlemek için sabırsızlanıyoruz.

Tekno müziğe getirdiği yorumuyla akıllarda müthiş iz bırakan Stephan Bodzin abimiz nam-ı diğer teknonun yeni babası, dinlemeyi heyecanla beklediğimiz isimlerden bir diğeri. Kuvvetli bir müzik altyapısına sahip parçalarını dinledikçe deneysel müzik yapan bir babanın oğlu olduğunu anlayacaksınız. Adeta şarap gibi yıllandıkça güzelleşen parçalarından bazılarını Marc Romboy ve Oliver Huntemann gibi isimlerle yapmış olması da hayran olmamızın belki de en temel sebeplerinden biri.

Festival programında gözlerimizi alamadığımız bir diğer isim ise Guy Gerber. Özellikle geçtiğimiz yaz What To Do parçasıyla tüm elektronik dans pistlerini ele geçiren İsrailli DJ ve yapımcı Guy Gerber’in Resident Advisor anketlerinde üç sene üst üste en iyi canlı performans listesine girmesine de şaşırmamak gerek. Ne diyelim, ”what to do sometimes”…

Üç gün boyunca kesintisiz müzik sunacak festivalin programındaki daha melodik seslere gelecek olursak… N’TO ve Oceanvs Orientalis dans hareketlerinin yavaşladığı anlarda dingin ezgileriyle sahnede olacak.

Gönül isterdi ki Len Faki’nin sert teknosuyla nasıl dans edeceğimizden, Mind Against’in sürükleyici tekno tınıları eşliğinde nasıl huzura kavuşacağımızdan daha detaylı bahsedelim… Ama onun yerine lafı uzatmadan festival programında yer alan diğer isimleri paylaşalım: Adiel, Antigone, Behrouz, Be Svendsen, Carlita, Clapton, Damian Lazarus, David Mayer, Dubfire, Francesca Lombardo, Ilario Alicante, Joachim Pastor (live), Marco Resmann, Monoloc, Matthew Dekay, Nastia, Ruede Hagelstein ve Peggy Gou, Woralks.