Friends’e dair çok bilinmeyen detaylarla: Carol ile Susan’ın düğünü

Love wins.

”Klasik” düğün sahnelerinde gelin ile damadın, birbirine yumulup öpüşmeseler bile en azından dudaktan bir buse kondurmasına alışığız. Alışığız da, Friends’de Carol ile Susan’ın neden öpüşmediklerini anlamamıştık. Masumane bir yanak tokuşturması bile yapmamışlardı.

İlk bölümünün üzerinden 25, son bölümünün üzerinden 15 sene geçmiş olmasına rağmen hâlâ ilk günkü etkisini koruyabiliyor olması, Friends’in tüm insanlık hallerini kapsayan güçlü anlatım gücünden kaynaklanıyor elbette.

Ben şahsen her bölümü abartısız en az yirmi kere izlemiş olmama rağmen (ki daha fazla izlediğim bölümler de vardır eminim ki) yıllar sonra okuduğumda bazı detayları yakalıyorum. Mesela Carol ile Susan’ın evlendiği bölümde (2. sezon 11. bölüm); Ross’un Carol ile yaptığı konuşma ve Carol ile Susan’a destek çıkması o kadar sağlamdı ki, diğer ‘küçük’ detayı kaçırmışım. Zaten hikaye Ross’un üzerinden anlatıldığı için diğer her şey arada kaçmış.

İzlemeyenler için -ne, Friends’i nasıl izlemediniz?!- biraz anlatalım: Carol, Ross’un eski karısı ve çocuğunun annesi. Liseden beri birlikte olan Ross ve Carol, Carol’ın Susan’a aşık olması üzerine boşanırlar ama arada çocuk olduğu için dostlukları ve kurdukları bağ devam eder. Çocukları Ben’i üçü birlikte büyütür.

İkinci sezonda ise Carol ile Susan evleneceklerini açıklarlar Ross’a. Ayrılık acısı üzerinden bayağı yerlerde sürünmüş olsa da, Carol’ı Susan’dan kıskansa da Ross olayı olgunlukla karşılar. ”Gibi yapar” en azından bir süre. Ama ne zaman ki Carol’ın ailesi düğüne gelmeyi reddettiği için Carol ile Susan’ın bir gün öncesinden düğünü iptal ettiklerini duyar, işte o zaman ful fors destek olur, gerçek bir olgunluk şov yapar: Törende babası olmadığı için Carol’ın yanında Ross yürür ve eski eşini, yeni sevdiceğinin kollarına teslim eder. Düğünü iptal etmemesi için yaptığı konuşma da çok etkilidir: Salla anneni-babanı, bu senin hayatın, senin düğünün.

Bu bölüm yayınlandığında, 1996 yılıydı. ABD’de henüz eşcinsel evlilik yasal değildi. Ellen da henüz lezbiyenliğini açıklamamıştı. Yani popüler kültür açısından cesurca bir adımdı Carol ile Susan’ı televizyonda evlendirmek… Hatta dizide Carol ile Susan’ı canlandıran Jane Sibbett ve Jessica Hecht’in yıllar yıllar sonra yaptığı bir açıklamaya göre lezbiyen düğünün olduğu bu sahneler ABD’de iki şehirde sansürlenerek, daha doğrusu karartılarak yayınlanmış.

Jane Sibbett ayrıca nikah sonrası öpüşme sahnesinin de çekilmediğini söylüyor; ”herkes bu öpüşme sahnesinin gelmesinden korkuyordu, herhalde daha fazla tepkiden çekindiler, ileri götürmediler.” Karakterleri öpüşmediği için hayalkırıklığına uğradıklarını da ekliyor.

carol and susan wedding

Ayrıca bilmediğimiz bir detay daha öğrendik: Filmde Carol ile Susan’ın nikahını kıyan kadın vaizi, o dönem muhafazakar açıklamalarıyla ABD gündemine düşen politikacı Newt Gingrich’in kız kardeşi Candace canlandırmış. Abisinin saçma sapan tutumuna verilecek en iyi cevap herhalde… Ne demişler, love is love!