Instagram’da #headache var

“Ah başım ağrıyor!”Günün her saati insanlar, en mükemmel versiyonlarını yakalayabilmek için iPhone’larının karşısında şekilden şekle giriyor, sonra onlarca çekilen birbirinin neredeyse hepsi (bana göre) aynı olan pozlardan birini seçip o fotoğrafı, çağımızın en ama en popüler sosyal medya mecrası Instagram’a yüklüyorlar. Amaç, en çok like’ı almak! E haliyle insanların poza girdikleri “Şu harekete bak, salak, yemin ederim gerizekalı bu çocuk ya” şekilleri tükenirken like’ları da azalıyor. Buna tam destek de Instagram’dan geliyor. Yaz sezonundan beri viral bir sansasyon haline dönüşen #migrain ya da #headache pozu son zamanların en “Instagrammer” pozu.

Peki nedir bu #headache ya da #migraine pozu?

Araştırmakla kalmayıp bizzat hem kendim hem de insanlarla deneyimledim. Her ne kadar kapalı bir Instagram hesabım olsa da orada kendimce etrafımdaki insanların #headache pozlarını amatör bir şekilde (iPhone’umla) çektim, paylaştım ve yaklaşık yedi-sekiz senelik bir Instagram kullanıcısı olarak şu ana kadar aldığım en fazla geribildirimi aldım diyebilirim.

İlk olarak New York’ta yaşayan makyaj sanatçısı Nam Vo’nun bu pozu ortaya atmasıyla hayatımıza giren #headache pozu o kadar başarılı olmalı ki Kylie Jenner, Bella Hadid, Beyoncé gibi bir hareketiyle sansasyon yaratan ünlüler tarafından da hemen uygulanmış. Her biri gerek makyajıyla gerek stiliyle bazen de hayat tarzlarıyla gençler için birer esin kaynağı, malum. Haliyle her adımlarını izleyen takipçileri de demişler ki, “Neden pozlarımıza da ilham olmasınlar?” Ve başlamışlar ellerini yüzlerine götürmeye, başları ağrıyormuş gibi bir poza bürünmeye…

Sağ ya da sol elinizin işaret parmağı şakaklarınızı yukarı çekerek ister kameraya ister ufuk çizgisine bakarak vereceğiniz bu pozu Nam Vo önce makyajlarını yaptığı modeller üzerinde uygulamaya bayılıyor. “Hem yüzünüzü germiş hem de elmacık kemiklerinizi belirginleştirmiş oluyorsunuz, hatta bununla kalmayıp yüzünüzü de elinizle çerçeveleyerek hatlarınızı ortaya çıkartıyorsunuz. Ah bir de tabii manikürünüzü göstermenin en güzel yolu” diye açıklayan Nam Vo, “dewey dumpling” (yani “taze, dolgun mantı gibi” bir şey) adını verdikleri dolgun yanaklı, capcanlı ve parlak bir cilde sahip gibi görünen makyajıyla ünlüler arasında adından sıkça söz ettiriyor.

Dilerseniz her iki şakağınıza elinizin avuç içlerini yerleştirerek de bu akıma dahil olabilirsiniz. Şekilden şekle girme formülleri tükendi de bu poz o kadar popüler mi oldu bilemem ama herkesin eli şu ara şakağında. Bakalım kimler bu akıma katılmış?

Baş ağrısı pozunun en erken uygulayıcısı Kyle Jenner’ı Love Magazine’in Aralık 2017 kapağında görüyoruz. Bilin bakalım makyajını kim yapmış? Nam Vo.

Jenner kardeşlerden Kendall da tabii geri kalır mı?

https://www.instagram.com/p/BR_I34ijZvs/?utm_source=ig_embed

Bella Hadid kafasına şarap koyarak yine farkını ortaya koymuş.

Gigi ise her zamanki gibi aşırı şuh!

Ashley Graham telefonla konuşurken bir yandan kameralara #headache pozunu vermeden geri kalmamış, yazık belki de başı ağrıyordur.

Victoria Secret meleği Fransız model Cyndy Bruna da #headache’ci.

Sosyal medyadaki iddialı pozlarıyla erkeklerin merceğindeki İngiliz süpermodel Emily Ratajkowski’nin ise başı çok ağrımış olmalı ki iki eli de şakaklarında ama yazık olmuş manikürünü göremiyoruz.

Nam Vo’nun kendi Instagram hesabındaki her 4 fotoğraftan biri neredeyse #headache pozu.

Tabii bu tatlı Instagram hikayesi mutlu sonla bitmiyor ve haliyle gerçekten migren hastalarının büyük eleştirisine uğruyor. Dünyanın her yerinden Instagram’a hastaneden veya kendi karanlık odalarından fotoğraf paylaşan kullanıcılara karşılık da Nom Vo aşağıdaki post’la herkesten ve özellikle “taze dumpling”lerinden özür diliyor.

Bu da Nam Vo’nun bizzat kendi #headache pozlu fotoğrafı.

https://www.instagram.com/p/BkamR2aHRHo/?utm_source=ig_embed

Baş ağrısı pozu eleştirileri alınca e haliyle modeller ve ünlüler yeni pozların peşinde. Aşırı esnek olduklarından mıdır bilmem ama çömelerek yere yakın #squad pozu vermek şu ara en çok gördüğüm bir diğer Instagram pozu. Biz de buna #imonthefloor ya da Türkçeleştirerek #mekanbenim adını verdik, çok eğenceli!

Kylie Jenner

https://www.instagram.com/p/BRDJwlCh_UI/?utm_source=ig_embed

Bella Thorne

Kaia Gerber & Bella Hadid

Iggy Azalea

https://www.instagram.com/p/BqDZ4BIAoZ5/

Bunlar da benim çektiklerim. Dediğim gibi, yedi-sekiz senelik Instagram geçmişimde en çok geri bildirim aldığım fotoğraflar bunlar oldu…