İstanbul’daki konserlerinden önce Ane Brun’e dadandık

Yazı: Merve Boz

Kuzey’in soğuk rüzgarları bu kez daha sert esiyor ve Salon İKSV’de 21-22-23 Kasım tarihlerinde 3 gecelik bir performansa imza atacak Ane Brun’ü getiriyor. Üstelik yalnız da değil, İsveçli caz topluluğu Tonbruket de Brun’e bu edalı Kasım ayındaki konserlerinde eşlik edecek.

En son 2011’de “It All Starts With One” albümünden ilk single’ının yayımlanmasıyla birlikte yine bir Kasım ayında İstanbul’a teşrif eden şahsiyet bu kez, görece geç bir yaşta aniden ve apansız başlattığı müzik hayatında geçirdiği 10. yılını kutlamak üzere bir “kimler geldi kimler geçti” albümüyle geri geliyor.

Biz de bu konserler dizisine hem nalet bir sebepten ötürü dadanamayacak olanlar, hem de ellerinde biletleri sabırsızlıkla bekleyen talihliler için bir seçki yapalım dedik.

Ane Brun, aile yadigarı “Morgan” (gitarı) ile başlayan müzik yolculuğu boyunca pek çok müzisyenin şarkılarını cover’lamış olsa da beni kalbimden vuran Henry Purcell’e ait “Dido’s Lament” adlı aryayı yorumlaması oldu. Ancak aryanın klasik yorumuna o kadar sadıktım ki bu farklı yorumu hemen kabul edememiştim. Yine de itiraf edeyim, dünya üzerinde bir kadının daha buna kulak verdiğini duymak cana can katmıştı!

Açılışı Dido’s Lament ile yapıyor; öncesi ve sonrasında geziniyoruz: 

2003 tarihli “Spending time with Morgan” albümüne gidiyoruz bu sefer:

2011 yılından bir single: “Do You Remember” (Bundan daha hareketli bir parçası var mı?)

Yine 2011’de çıkan “It All Starts With One” albümünden, Jose Gonzalez’li Worship’i dinleyelim şimdi de:

Ve tabii ki son olarak evlere şenlik “Big in Japan” yorumu: