Kanye West’in ”deli dahi” olarak görülmesi yaptıklarını affettirir mi?

1990’ların ikinci yarısında hız kazanan müzik kariyeriyle önce prodüktör olarak sonra da kendi albümleriyle inanılmaz işlere imza atmıştı Kanye West. İlerleyen yıllarda müziğe paralel olarak sürdürdüğü moda alanındaki çalışmaları ise onu yaptığı her iş merakla beklenen genç tasarımcılardan biri haline getirmişti. 2000’lerin ilk 10 yılında, gittiği her yerde spotları üzerine çeken genç bir dahiydi artık. Sonrası ise bir noktada raydan çıktı: Trump’la yanak yanağa pozlar, 2020 ABD başkanlık seçimlerine aday olması, ağlayarak yaptığı adaylık konuşmaları, taciz ve homofobiyle suçlanan müzisyenlerle iş birliği derken… 2020’de eski eşi Kim Kardashian, Kanye West’e bipolar bozukluk teşhisi konulduğunu söyleyerek, Instagram üzerinden bir açıklama yapma ihtiyacı duymuştu. ‘‘Niyetleri ile sözleri kimi zaman uyuşmayabiliyor’’ demişti ve herkesi anlayışla yaklaşmaya davet etmişti. Bu açıklama tabii Kanye West bir gün yine kendinden geçip Twitter üzerinden Kim Kardashian’ın annesi (yani ex-kayınvalidesi) Kris Jenner’a türlü suçlamalarda bulunduktan sonra yapılmıştı. Kanye West bu sefer Kim Kardashian’a yükleniyor son birkaç gündür. Hatta işin ucu Türkiye’ye bile dokundu. Her şey o kadar hızlı oldu ki, hiçbir şey anlamadık.

Evet, 2022 yılının her gününde gündem olmayı başarabilen Kanye West’e; delilik ile dahilik arasındaki o ince çizgi üzerinde temkinli bir şekilde ilerleyerek dadanıyoruz.

Gerçi Kanye West deyip duruyoruz ama artık resmi olarak adı ‘‘Ye’’… Geçtiğimiz yıl yasal olarak bu şekilde değiştirdi ismini. Yine de Kanye West olarak da alemlerde anılmaya devam ediyor kendisi. Biz de alışkanlığımızı bozmayalım.

Her şey nasıl başladı?

2016 yılında psikolojik sorunları sebebiyle hastaneye yatırılan Kanye, bunun hayatında bir dönüm noktası olduğunu ve hatta bu olayın İsa’nın onun egosunu düzenleme şekli olduğunu söylüyor. Dine yönelen ve artık şeytan yerine tanrı için rap yapmaya başladığını söyleyen Kanye, 2019’da o meşhur Sunday Service serisini başlatıyor. İlk olarak Kardashian kardeşlerin Instagram hesaplarından gördüğümüz bu etkinlikte her pazar bir koro ve Kanye, ilahilerden oluşan bir seçkiyle şarkı söylüyorlar. Yeni şarkılarını da bu etkinliklerde duyurmaya başlıyor müzisyen. Bir süre sonra bu gizemli etkinliklere olan ilgi arttıkça artıyor ve Sunday Service, ünlü konuklar almaya ve farklı alanlara taşınmaya başlıyor. Aynı yıl Coachella’da Sunday Service gerçekleşiyor ve herkes Kanye’nin bunu sadece müzikal bir proje olarak görüp görmediğini sorguluyor. Sonrasında dini şarkılardan oluşan Jesus is King albümü yayınlanıyor ve Kanye her anlamıyla değiştiğini bir kez daha kanıtlamış oluyor. 

Okuma önerisi – Yeezus’ın stadyumdaki yaşam mücadelesi sonuç verdi: Kanye West’in yeni albümü Donda hakkında ne biliyoruz?

Yine geçtiğimiz yıl biten KimYe birlikteliği ve Donda albümünün yayınlanma süreci her gün yeni bir Kanye West haberine uyanmamıza sebep oluyordu tabii. Özellikle Donda öncesi verdiği albüm tanıtım konserleri ve Sunday Service performansları gündemi epey karıştırmıştı çünkü konserlerde karşımıza pek çok farklı kadın tarafından tecavüzle suçlanan Marilyn Manson ya da homofobik söylemleriyle büyük tepki çeken DaBaby gibi isimleri de yanına alarak sahneye çıkıyordu. Onlara destek verdiğini göstere göstere… İtibarını ve gücünü suçludan yana kullanıyordu ama zaten Trump ile de Make America Great Again şapkasını takıp kocaman gülümseyerek poz vermemiş miydi? Tamam kendisinden iyi bir şey beklemiyorduk zaten de bu sefer kötülüğün de sınırlarını zorlamıştı.

Okuma önerisi – Birthday Party: Siyaset sahnesi Kanye West ile bir yolculuğa hazır mı sahiden?

Faillerle yan yana

Donda albümü, üzerinde yıllarca çalışmasına rağmen hâlâ tamamlanamayınca albüm tanıtım konserlerinden birini gerçekleştirdiği Atlanta’daki Mercedes Benz Stadyumu’nda yatıp kalkmaya başlıyor. Arada maçlarda, seyircinin arasında görüyoruz onu. Stadyumun enerjisinden beslendiğini söylüyor; sonunda da albümü yayınlıyor, belli ki tüm bunlar işe yarıyor ama onun deliliğini görmezden gelip dehasını övmekten vazgeçemeyenleri bile ufaktan zorlayan bir albümdü Donda. 22 Şubat’ta ise ikincisi gelecek. Ve Donda 2 adlı bu albümde belli ki Marilyn Manson da var; sürekli stüdyoya gidip geliyormuş. Marilyn Manson tarafından da doğrulandı zaten bu iş birliği. Şuraya kusma emojisi koyalım.

Okuma önerisi – Aradığınız kişi iptal edilmiştir: Grammy’lerde tekrar deneyiniz!

KimYe’nin bitişiyle birlikte en azından magazin gündeminde bir süre Kanye’yi görmeyeceğinizi düşünüp rahatlar gibi olduysanız 2022’nin ilk günleri size ne kadar yanıldığınızı göstermiş olmalı çünkü 2022’ye yeni bir aşkla giriş yaptı Kanye West; bir süredir oyuncu ve model Julia Fox ile beraberler. Dergilere röportaj veriyorlar, fotoğraf çekimleri gerçekleştiriyorlar. Sadece birkaç haftadır birlikte olmalarına rağmen interneti dört bir koldan sarıyorlar gibi. Bu arada Kanye başka ikili mevzularla da gündeme geliyor; mesela Balenciaga’nın kreatif direktörlüğünü üstlenen ve Vetements’ın da kurucusu olan Demna Gvasalia ile birlikte çok uzun süredir devam eden bir iş birlikleri, dostlukları var; bunu başka boyutlara taşımışlardı hatta. Mesela Demna, Donda albümünün tanıtım konserinin kreatif direktörlüğünü üstlenmişti. İkili bir de birlikte Gap için bir koleksiyon yaratacaklar. Julia Fox ile birlikte etrafta dolanırlarken de üzerlerinde genellikle Balenciaga oluyor ikilinin. Ama bu şaşırtıcı değil. Julia Fox da zaten çoktan ‘stil ikonu’ mertebesine yükseldi. Gibi.

Kim Kardashian’a yönelik saldırgan söylem

Kanye West’in Julia Fox ile Kim Kardashian’ın ise herkesin öve öve bitiremediği Pete Davidson ile birlikte olduğu için KimYe mevzusu kapandı diye düşünüp rahatlar gibi olduysanız son birkaç gün size ne kadar yanıldığınızı göstermiş olmalı çünkü Kanye West, Kim Kardashian’a karşı hınç dolu mesajlar yazmaya devam ediyor sosyal medya üzerinden. Kızları Chicago’nun dördüncü yaş günü partisine çağrılmadığı için önce büyük gürültü koparmıştı. Daha doğrusu partinin nerede ve ne zaman olacağının bilgisi Kanye ile paylaşılmamıştı. ”Kızımı benden kaçırıyorlar” diye haykırıyordu Kanye West. Partinin adres ve zaman bilgilerini ise Kim Kardashian’ın kardeşi Kylie Jenner’ın sevgilisi Travis Scott vermişti Kanye’ye. Güvenlikler girişte Kanye’yi engellemeye çalışmış hatta da Kylie Jenner araya girmiş.

https://www.instagram.com/p/CZjvJM1ltU9/

Buradan gelen bir sinirle olsa gerek Kanye West geçtiğimiz gün Instagram’da bir diğer kızı olan North West’in TikTok hesabını paylaşarak şu mesajı yazmıştı: ”BU BENİM İLK BOŞANMAM OLDUĞU İÇİN SORMAM LAZIM: KIZIMI BEN İSTEMEMEME RAĞMEN TIKTOK’A SOKMUŞLARSA NE YAPABİLİRİM?” Tabii ki Caps açık. Sonrasındaki postlarında da TikTok’un 13 yaş altındaki kullanıcılara yönelik kurallarını ve Kim Kardashian’in North West’in TikTok hesabı açması üzerine açıklamalarını paylaşıyor Kanye. Sonra TMZ’ye saldırıyor; kendisini ve çocuklarını haber yaptığı için.

Güzel Türkçemiz

Sonra da bir şey oluyor.

Ama nasıl olduğunu anlamak güç.

Ve neden olduğunu da.

Kanye West, Instagram postlarının altına gelen mesajların bir ekran görüntüsünü alarak paylaşıyor:

”PAYLAŞIMLARIMA GELEN İLK SEKİZ MESAJ NEDEN HEP BU DİLDE OLUYOR INSTAGRAM?”

Instagram’ın kendisine bir komplo düzenlediğini düşünüyor Kanye ama Türkiye’deki fan’larını sen niye bu kadar hafife aldın be Kanye abim?

Evet, hayranlarının Türkçe yazdığı ve genellikle magazin değeri taşıyan bu mesajlardan ciddi işkillenmiş Kanye. Ama adam gözümüzün önünde delirse de küçük bir ”asın bayrakları” coşkusu yaşadık. Sonra artık nasıl bir tepkiyle karşılaştıysa hemen kaldırdı post’unu. Bu arada bu paylaşımının altına gelen yorumlar çok iyiydi gerçekten: ”Türkçe bu kanka”, ”Ayıp”, ”Ye, bunu sana söylemek istemezdim ama İngilizce dışında da diller var” ve yorumda zirve: ”CANIM ABİM SENİN MUTLULUĞUNU İSTİYORUZ”

Bu deliliğin affı yok

O paylaştığı yorumlarda da gördüğümüz, ”Çocuklar Kanye’den kaçırılıyor mu”, ”Ortak velayet olmasına rağmen Kim çocukları Kanye’ye göstermiyor” vesaire gibi konular işin başka bir boyutu tabii. Tüm bunları Kanye’nin ne kadar uçlarda olduğunu göstermek için yazdık diyelim. Ama Kim Kardashian’ın gerçekten de kendini ve ailesini korumak için uzakta durmaya çalıştığını da düşünüyor insan. Kanye tarafından ulu orta suçlanıyor olması affedilemez. Ve yakında daha da uçarken göreceğiz belli ki Kanye West’i: Şubat ayı içerisinde, öncesinde bir de Kanye West belgeseli izleyeceğiz, Netflix’te yayınlanacak üç bölümlük bir belgesel bu. Adı da jeen-yus, yani cinyıs, yani dahi ühüüüü 🙁 Filmin yönetmenleri Coodie Simmons and Chike Ozah, Kanye’nin çok eski arkadaşları ve Kanye West’in kariyerinin büyük bir bölümünü kayıt altına alıyorlar kamerayla. Yani aslında 20 küsur yıldır çekilen bir belgesel bu. Kariyerinin başlangıcından yükselip patlayışına kadar pek çok anı belgelemişler.

Her ne kadar arkadaşları olsa da bu belgeselin yapım aşaması da biraz olaylı olmuş çünkü son halini görüp onay vermeliyim demiş Kanye. Hatta bunu Instagram üzerinden yaptığı bir paylaşımla söyledi. Zaten Instagram onun stratejik olarak kullandığı bir yer değil gibi, tam kestiremiyorum ama oradan çok içten paylaşımlar yapıyor. Cinyısla ilgili paylaşımında da epey tehditkar aslında, ‘son kere söylüyorum ha bakın’ gibisinden hafif atarlı. Elbette.

Bir taraftan da tüm bunları Kanye’nin psikolojik rahatsızlığına vermek elbette ki sorumluluğu üzerinden atmasına sebep oluyor, suçlarını hafifletiyor. Aman canım deli işte o da dememize sebep oluyor, yaptıklarında çok bir sebep aramamaya başlıyoruz, onu bir noktada bağışlıyoruz ama Trump’tan Marilyn Manson’a uzanan dostlar seçkisi hiç de bağışlanabilecek gibi değil ve belli ki sebepsiz de değil. Nefret söylemine ve suçlara ortak eder bunlar onu da. Çünkü tüm bu isimler Kanye’nin omzuna yaslanarak onun varlığından güç alarak dünyanın gözü önünde varlıklarını sürdürmeye devam ediyorlar. Ve az önce söylediğimiz Kim Kardashian üzerinden tüm ailesini türlü ithamlarla sürekli dünya basınına taşıması, Kim Kardashian’ı kötü annelikle suçlaması gibi durumlar da söz konusu. Cancel’lan be adam demekten başka çaremiz kalmıyor ama ”deli-dahi” yakıştırmasıyla bu yaptıkları her zaman geçiştirilecek, bir şekilde affedilecek belli ki.