Loewe x Studio Ghibli iş birliği bu sefer Spirited Away özel koleksiyonuyla karşımızda

2020’nin son günlerinde Loewe semalarından bir iş birliğiyle kalp atışlarımız hızlanmış, kendimizi tarifi zor duygular içerisinde buluvermiştik. Elbette ki moda ile sinemanın kol kola verdiği ilk iş birliği değildi bu ama Loewe’nin minimal estetiği, My Neighbor Totoro’nun ikonik karakterleri ve çizimleri birleşince ortaya her parçasıyla birer arzu nesnesine dönüşen bir koleksiyon çıkmıştı.

Totoro’nun (elbette) ve susuwatari’lerin başrolü kaptığı bu hazır giyim koleksiyonu 2020’nin tüm iç karartan hallerine inat bizi çok daha renkli bir dünyaya davet ediyordu. ‘‘Şu zamanlarda yüreğimizi ısıtacak şeylere ihtiyacımız var’’ demişti hatta Loewe’nin kreatif direktörü Jonathan Anderson; koleksiyonun ve parçaların nasıl motivasyonla ortaya çıktığını anlatırken. Filmin kendisine bir nevi teselli verdiğinden, çocuklar kadar yetişkinlere de hitap ettiğinden bahsediyordu. Sonuçta, My Neighbor Totoro’dan bahsediyoruz. Büyük hayranı olmasanız dahi bir şekilde sizi sarıp sarmalayan etkisini inkar edemezsiniz. (Vov, iddialı konuştuk ama yani…)

Ocak 2021 yılında satışa çıkan Loewe x My Neighbor Totoro koleksiyonunun ardından sırada yeni bir Loewe x Studio Ghibli güç birliği var. Bu sefer Jonathan Anderson, 2001 tarihli bir başka ikonik film Spirited Away’e selam çakıyor. Filmin baş karakteri 10 yaşında Chihiro, gizemli karakter Haku, başkötü cadı Yubaba, ‘yüzsüz’ ruh Kaonashi’nin kendini gösterdiği bu koleksiyonda iş perileri susuwatari’ler de bulunuyor. Ve galiba şöyle bir bakınca, en çok onların olduğu parçalarda matrak ve özgün bir şeyler var. Günlük hayattaki karşılıklarını görmek çok tatlı gerçekten. Her eve lazım…..

‘‘Bu büyülü filmleri hayata taşıyabilmek için Studio Ghibli’nin üstün hikaye anlatıcılığını el sanatına olan bitmek bilmeyen tutkumuzla birleştirdik’’ gibisinden epik lirik bir açıklama daha yapıyor Jonathan Anderson ve el işçiliğinin önlerine serdiği imkanların bu koleksiyonu nasıl daha da zengin kıldığından bahsediyor. Bu arada her ne kadar iki Studio Ghibli koleksiyonunda da çanta, cüzdan ve ceket gibi deri ürünler ön plana çıksa da kazaklar, hırkalar, hoodie’ler ve tişörtler derken epey bir çeşitlilik söz konusu. Spirited Away koleksiyonunda örgü battaniyeler bile var.

Bu arada Madrid çıkışlı Loewe ‘‘Japon yama tekniği’’ olarak da bilinen boroyu da bu koleksiyona dahil ediyor. Birbirinden farklı kumaşların müthiş bir uyumla bir araya getirilmesi diyebiliriz.

Koleksiyon 7 Ocak itibariyle satışta. Fiyatlar 375 dolardan başlıyor. TL’ye çevirip çevirmemek size kalmış diyelim…