Uykusuz gecelerin hikayesi (Taylor’s Version): Midnights ve ufuktaki Taylor Swift haberleri

2022 sizin için nasıl geçiyor bilemiyoruz ancak şimdiden unutamayacağımız pek çok olaya şahitlik ettiğimiz kesin. Özellikle müzik dünyası için oldukça verimli bir yıl geçirdik, muhtemelen devam da edeceğiz. Lizzo ile Beyoncé’nin tüm yazımızı şenlendiren albümlerinin coşkusu tazeyken, Taylor Swift tutunacak yeni bir dal daha uzattı bize. Hem de her zaman yaptığı gibi büyük bir “tantana” yaratarak.

Sonbahar ruhu için şarkı listelerimizi güncellerken aldık “büyük” haberi. Hayır, Taylor Swift’in özel jetiyle “yılın şimdiye kadarki en büyük karbondioksit emisyonuna neden olan ünlüsü” olması ya da İngiltere’nin yeni başbakanı Liz Truss’ın da kendisine hayranlığından bahsetmiyoruz. Elbette, onlara da sıra gelecek fakat esas “büyük” haber, Taylor Swift’in “Midnights” isimli albümümü duyurması oldu. Swift’in mesajlarla dolu şarkı sözlerinin, kliplerinin, hikayelerinin ve müziğine sığdırdığı tüm bu dramaların sıkı takipçisi olarak dadanmadan duramadık biz de.

Okuma önerisi – Senden önce, senden sonra: Taylor Swift müzik endüstrisini nasıl alt etti?

Taylor Swift, gerçekten “söylediklerine” kulak verdiğimiz şarkıcılardan biri. Hatta çağımızın en önemli hikaye anlatıcılarından biri bile diyebiliriz onun için. Kendi hikayelerini, hislerini, kendisini derinden etkileyen olayları şarkı sözleriyle ölümsüzleştirmesiyle meşhur bir şarkıcı olarak tanıyoruz onu. Bu nedenle her albüm, biraz da öğreneceğimiz yeni hikayeler ve “çözeceğimiz” şifreler olması yönüyle de heyecanlandırıyor bizi. Evet, şarkıları Spotify listemize ekleyeceğiz, klipleri dört gözle bekleyeceğiz ama itiraf edelim albümün yaratacağı sansasyonelleri ve özellikle sosyal medya tepkilerini de bir o kadar merak ediyoruz. Neden diye soracak olanlara, Taylor Swift’in “hareketli” kariyeri cevabını vermekle yetinelim şimdilik.

Aslında her şey 38. MTV Video Müzik Ödülleri’nde başladı. Taylor Swift, Yılın Videosu, En İyi Uzun Formlu Video ödülünü aldıktan sonra üçüncü kez En İyi Yönetmenlik ödülünü almak için sahneye çıktı. Bu ödüllere, yeniden kaydettiği 

All Too Well’in yeni versiyonu için hazırladığı 15 dakikalık bir müzik videosuyla aday olmuş ve geceden ödüllerle ayrılmıştı. Tabii, sıkı bir Taylor Swift hayranı değilseniz biraz kafa karıştırıcı olabilir bu yeniden kayıtlar, parantez içindeki “Taylor’s version” isimleri. Meselenin özü telif hakları mücadelesi diyebiliriz. Olayın detaylarını merak edenleri de şöyle alalım fakat kısa ve hızlı bir özet: Taylor Swift, şarkılarının tüm haklarını kazanabilmek için önce 2021’in ilk aylarında Love Story şarkısını yeniden kaydederek yayınladı. Arkası da Fearless (Taylor’s Version)’ı ve Red (Taylor’s Version)’ı olarak geldi. Bu süreçte biz All Too Well’i dinleyip dinleyip Jake Gyllenhall’ın kulaklarını çınlattık ama bunlar çook derin mevzular.

Biz en iyisi ödül gecesine dönelim. Hatta biraz da geçmişe gidelim.

Taylor Swift’in ödül törenlerine katılım durumu yıllar içinde, farklı gerekçelerle değişti. Kendini çektiği ve tamamen spot ışıklarından uzak kaldığı bir dönem var mesela. Ancak ne olursa olsun ödül törenlerine katılımı, her seferinde büyük sürprizli oluyor. Aklımıza gelen ilk sürpriz de Kanye West ile yaşadığı malum olaylar. İkili arasında çok uzun zamandır devam eden bir soğuk savaş ve bu savaşın da pek çok cephesi var. Biz yine hikayeyi başa sarıp “ilk kurşunun” atıldığı yere dönelim. Takvimler 2009 yılını gösteriyor, yine bir MTV gecesi… Taylor Swift o sene kazandığı ödül için teşekkür konuşması yaparken Kanye West birden sahneye atlıyor, Taylor’ın konuşmasını bölüyor ve densizliklerine bir yenisini daha ekliyor. Devamında karşılıklı bir çok atak yapılsa da bu olay etkisi hala devam eden bir savaşın ilk kurşunu…

Beyonce Win GIF - Find & Share on GIPHY

Yıllar yıllar geçiyor, dünya bambaşka bir yere dönüşüyor. İklim krizi hızlanıyor, küresel bir salgınla tanışıyoruz, savaşlar başlıyor ve elbette bize bir hafta konuşmaya yetecek kadar malzeme veren ödül törenleri de devam ediyor. Az önce bahsettiğimiz o olaylı ödül töreninden tam 13 yıl sonra Taylor Swift’i ışıl ışıl bir elbiseyle MTV Törenleri’nde görüyoruz.(Elbisesiyle, Kanye West’in neden olduğu o olaylı geceye gönderme yaptığını fark edenler fanlar iyi ki varsınız!)

Ve Taylor bir kere daha gecenin kazananı oluyor. Gecenin en büyük ödülünü alırken hayranlarına seslenerek yeni albümünü şu sözlerle duyuruyor:

“Bu anın her bir saniyesinde, siz, hayranlar olmasaydınız, bu video klibi çekemeyeceğimizi biliyorum. Siz olmasaydınız albümlerimi yeniden kaydedemezdim. Bunu yapmam için beni cesaretlendirdiniz. Ve ben de şu an, yepyeni albümümün 21 Ekim’de çıkacağını söylemenin eğlenceli bir an olabileceğini düşündüm. Daha fazlasını gece yarısında anlatacağım…”

Swift sözünü tuttu ve yeni albümüyle ilgili detayları, önce Twitter sonra da Instagram hesabından paylaştı. Albümle ilgili bildiğimiz her şeyi kısaca özetleyelim. “Midnights” isimli albüm, 13 şarkıdan oluşacak. (Şaşırmadık, zira 13, Taylor’ın uğurlu sayısı).Şarkıların isimleri henüz belli değil. Yine Taylor’ın sosyal medya paylaşımlarından albümünün hikayesininin Swift’in hayatının çeşitli dönemlerinde geçen “13 uykusuz gecenin hikayeleri” olacağını öğrendik. Bir nevi uykusuz her gece (Taylor’s Version) 🙂

Albüme sadece bir ay kala Swift büyük bir duyuru daha yaptı geçtiğimiz günlerde. TikTok’un resmi Twitter hesabı, Swiftie’lere seslenerek onları bu gece yarısı “büyük” bir şeyin beklediğini söyledi. Buluşma adresi olaraksa @taylorswift13’ün TikTok hesabı işaret ettiler. Ve o geceyarısı Taylor’ın TikTok hesabına gittiğimizde şarkıcının albümde yer alacak şarkı listesini TikTok üzerinden açıklayacağını öğrendik. Duyurduğu ilk parçanın adını da öğrendik: “Mastermind.”

@taylorswift

Midnights tracklist reveal!! Introducing: Midnights Mayhem with Me 🌌😎 #TSmidnighTS #SwiftTok #MidnightsMayhemWithMe

♬ Midnights Mayhem episode 1 – Taylor Swift

Şaşırmadık çünkü Taylor Swift hayranları, albümlerinin yayınlanmasından önce bu tarz ipuçları ve sürprizlerle karşılaşmaya alışkın. Hatta albüme geri sayım başlamışken bu sürprizlerle daha sık karşılaşacağımızı da tahmin edebiliriz. Gelsin TikTok videoları!

Kaoslar, olası göndermeler, klipler, fanların tespitleri… Of of… Dişlerimizi kamaştıran, hareketli bir dönem bekliyor bizi. Swift’in müzik dünyasındaki ezberleri bozarak stratejik hamlelerle ilmek ilmek işlediği kariyerini ilgiyle takip ederken, tüm bunları da o kocaman pastanın “fazlası zarar” ama lezzetli kreması olarak görebiliriz. Ve yalnız da değiliz. Öğrendik ki İngiltere’nin çiçeği burnunda başbakanı Liz Truss, bir Swiftie! (Taylor Swift fanlarının kendilerine verdikleri isim). Truss konuşmalarında Taylor Swift’in şarkılarından alıntılar yapıyor, Swift ile selfilerini paylaşıyor… Kısacası bir fangirl’ün hayallerini yaşıyor.

Fanlığa, dadanmaya ve fütursuzca sevmeye gönül verenler olarak tüm bunlar bizim için heyecan verici gelişmeler. Öyle ki iklim krizinin sarsıcı etkilerini azaltmak için neler yapabiliriz diye düşünürken, Swift’in özel jetiyle yaptığı seyahatler nedeniyle “yılın şimdiye kadarki en büyük karbondioksit emisyonuna neden olan ünlüsü” olması tadımızı kaçırsa da albümü için heyecanlanmadan duramıyoruz. Her ne kadar Taylor cephesinden gelen açıklamalar iddiaları yalanlamaya ve jetin birçok kişinin kullanımına açık olduğu yönünde olsa da bu konuda yapılmış çok iyi meme’ler ve yazılmış çok eğlenceli tweetler olduğunu da kabul ediyor ve gülmeye devam ediyoruz biz. Kim bilir belki Taylor bu albümünden bir şarkıda ya da şarkılarına çekeceği bir klipte bu olaylara yer verir. Belki yeni klibinde onu bir jette izleriz, neden olmasın? Bakalım…

Siz de hayata, sözü verilen tarihleri bekleyerek tfutunuyorsanız ve Swift’in albümü sizi yeterince heyecanlandırıyorsa takvimlerinize 21 Ekim tarihini işaretleyebilirsiniz. O zamana kadar gözümüz kulağımız Taylor Swift’in sosyal medya hesaplarındaki ipuçlarını keşfetmekle geçecek. Ve tabii iklim krizinin etkilerini nasıl azaltabiliriz diye düşünmekle…