The Kardashians ile yeni bir devir başlıyor: Yeni şov 14 Nisan’dan itibaren Hulu’da

Yaşadığımız yüzyılın popüler kültürüne damga vurmakla kalmayıp, onu bir güzel şekillendiren Keeping Up With the Kardashians’ın son bölümünü geçen Haziran’da izlemiş, reality show tadındaki bu dizinin biteceğinin haberini aldığımız ilk an bile bunun bir veda olduğuna tabii ki inanmamıştık. Gelecek günlerde ise The Kardashians adlı yeni bir şov programıyla tüm aile bir kez daha ekranlarımızda olacak. 14 Nisan’da Hulu’da yayınlanacak olan program, Instagram aleminden duyurulduğu üzere “tüm duvarlar yıkılacak” iddiasıyla gelmekte, ki bundan asla şüphemiz olmamıştı. Şimdiye dek gözümüze, kulağımıza takılanlar üzerinden bu yeni şova dair bildiklerimize dadanıyoruz.

Kim Kardashian da 2021 People’s Choice Awards töreninde En İyi Reality Show ödülünü alırken, 14 yıllık destekleri için izleyicilerine teşekkür etmiş, “Programa çılgın ailemizi evlerinize getirme fikriyle başladık ve bu kadar uzun süreceğini hayal edemezdik” sözleriyle devam etmişti. Hemen ardından da elbette Kris Jenner araya girmiş; “Bu bölümü kapattık ama yenisi geliyor. 2022’de Hulu’da sizin için neler hazırladığımızı görmek için sabırsızlanıyoruz, o yüzden hazırlanın” diyerek bombayı patlatmıştı.

Kulislerde konuya dair pek çok spekülasyon dolansa da genel kanı ailenin ve yakın çevresinin herhangi bir şov programı olmasa da bulundukları konumu korumaya devam edebilecekleri yönünde.

Bulunduğumuz çağın matematiğini epey iyi çözmüş olan aile, açıkça herhangi bir kanal veya dijital platformdan daha popüler. Toplamda, ailenin sosyal medyada 1,7 milyardan fazla takipçisi bulunmakta. Bireysel olarak bakmamız gerekirse Kim, Kylie ve Kendall’ın her birinin Instagram’da Netflix’in abone sayısından daha fazla takipçisi olduğunu görüyoruz. Hatta Instagram’daki en popüler kişilerinden olan Kylie’nin 326 milyon takipçisi varken Netflix’in en son bildirilen küresel abonelik tabanı 218 milyon civarındaymış…

Anlayacağınız, kimilerine göre sahip oldukları kötü şöhretlerine rağmen onlar artık sadece ünlü bile değiller. O kadar ünlüler ki ünlülük tanımını bile değiştirmiş olabilirler. Magazin alemindeki etkileri bir yana, gelin kabul edelim her biri çok sağlam bir iş insanı. Zaten tüm olaylar Keeping Up with the Kardashians’ın ilk sezonundan hemen sonra ‘‘mamager’’ unvanını tüm dünyaya ilan eden (İngilizcede ‘‘anne’’ ve ‘‘menajer’’ sözcüklerinin bir araya getirilmesiyle oluşan müthiş bir kelime oyunu çünkü evet, Kris Jenner hem anneleri hem de menajerleri) Kris Jenner’ın geleceklerini garantiye almak adına herhangi bir ürün satmaları gerekmediğini fark etmesiyle başlıyor çünkü ailenin her bir ferdi halihazırda birer marka haline çoktan gelmişti.

Jenner, ikinci sezondan sonra ailesinin hayran ve paparazzi kalabalığıyla karşılaşmadan dışarı adım atamadığını belirterek, “Farklı bir şeye sahip olduğumuzu çok çabuk anladım ve bu çok özeldi. Bir kez başarılı olduğunuzu anladığınızda, daha yaratıcı bir şekilde düşünmeye başlıyorsunuz, ‘Ah, bunun nereye gidebileceğini anlıyorum. Belki de biraz daha alışılmışın dışında şeyler yapmalı ve bu gösteriyi harika bir platform olarak kullanmalıyız…’ gibi ve biz de tam olarak öyle yaptık” demişti.

Jenner, geçtiğimiz günlerde Variety’ye yaptığı açıklamada da Hulu’ya geçme sebepleri sorulduğunda “Eh, para her zaman önemlidir. Bence paranın artık önemli olmadığını söyleyen biri aptallık eder” diye cevap veriyor. Bir de malum, pek çok kişi tarafından aile fertlerinin güç ve popülerlik sıralaması da gündemi epey meşgul eden bir konu.

Khloé de aynı şekilde Variety’ye yaptığı açıklamada tüm aile üyelerinin Hulu’daki şovları için aynı maaşı alacağını söylüyor. “Hepimiz eşitiz” diye de özellikle belirtiyor.

Khloé, “Her zaman özel aile sohbetlerimizi yaparız, ben ve kız kardeşlerim, neye razı olup olmayacağımız konusunda oldukça acımasızız. Ama her para iyi para değildir. İyi bir uyum olmalı ve Hulu bizim için mükemmel bir seçimdi bu açıdan” diyerek Hulu ile yola çıkış sebeplerini biraz daha detaylandırarak anlatıyor. Bildiğiniz üzere aile tam olarak bu sebeplerden ötürü yıllardır epey sert eleştirilere de maruz kaldı. Tüketim çılgınlıkları, kimilerine göre teşhircilikleri hatta aptal oldukları gerekçesiyle ciddi anlamda suçlandılar. Bu konunun psikolojik kökenlerine indiğimiz bir yazımız zaten mevcut. Ancak gelin saygıyla kabul edelim Walt Disney Television’ın eğlence başkanı Dana Walden’ın da dediği gibi bir yayın grubu “Kardashian’lardan daha çok kimi ister ki?” Bize kalırsa, büyük çıkışlar yapma stratejisini mükemmel bir şekilde sembolize ettikleri gerçeği iletişim fakültelerinde işlenecek seviyede dahi olabilir.

Okuma önerisi – Keeping Up with the Kardashians ve utandığımız zevklerimiz

Ayrıca, yolunuz bu yazıya düştüyse mutlaka biliyorsunuzdur ki Kim Kardashian aynı zamanda bir hukuk öğrencisi… Geçen aralık ayında, daha önce üç kez başarısız olsa da avukat olma yolundaki ilk basamağı geçmiş. “Beyaz Saray’a gittiğimde ve birinin hapishaneden serbest bırakılmasında etkili olduğumda, gerçekten bir fark yaratabileceğimi anladım. Yoruldum mu? Evet, elbette, ama çok ileri gittim. Bir vakayı duyarsınız ve yardım edebileceğiniz birisinin hayatıdır söz konusu olan ve bu sebeple tekrar motive olursunuz. Bu devam eden bir döngüdür” açıklamasıyla bu konuya kendini ne kadar adadığını da belli ediyor. Zaten kendi hukuk firmasını kurmayı planladığını da daha önce belirtmişti.

Okuma önerisi – Kanye West’in ”deli dahi” olarak görülmesi yaptıklarını affettirir mi?

Tüm bunlar bir yana, bu süre içinde aile fertlerinin her biri alıştığımız üzere epey çalkantılı günlerden de geçti, geçiyor. Kim Kanye’den boşandı, gözümüzün önünde Kanye West’in zorbalıklarına maruz kaldı. Neyse ki şimdilerde Kanye’nin gölgelere çekilmesiyle birlikte rahat bir nefes aldı gibi; sevgilisi Pete Davidson’la el ele, Kourtney ise Blink-182’nun davulcusu Travis Barker ile Las Vegas’ta sürpriz bir şekilde evlendi. Kylie ikinci çocuğunu yeni doğurdu, Kendall da yeni erkek arkadaşıyla gündemi meşgul etmekte… Aslında her şeyi biliyoruz gibi ama yine de şovun bize sunacakları konusunda heyecanlanmadan da edemiyoruz. Dramanın çok daha fazlasını anlatan fragmanda Kourtney ve Travis’in çocuk sahibi olmaya çalıştıklarını, Khloé’nin kızı True’nun babası Tristan Thompson ile “karmaşık” ilişkisi üzerinde çalıştığını, Kylie’nin herkes tarafından bilinen bir hamilelik süreci geçirdiğini, Kendall’ın her zamanki gibi şöhretiyle boğuştuğunu, Kim’in ise Pete Davidson ile yeni ilişkisine ve Kanye West’ten boşanma sürecine değindiğini görüyoruz. Of of of… Her şeyi biliyoruz dedik de, işte arka planda olanları aşırı merak ediyoruz.

Hulu’nun işleri biraz daha basit tuttuğu söylense de görünüşe göre KUWTK ve The Kardashians arasında büyük bir fark olmayacak ancak Variety bu yeni serinin daha “premium” bir sürüm gibi olduğunu ve daha fazla belge sunulduğunu da belirtmekte. Ayrıca Hulu’nun toplamda 40 bölüm olacak şekilde bu yeni şovu iki sezona yaymayı planladığı da konuşulanlar arasında.

Kardeş Robert Kardashian ve Caitlyn Jenner’in dizide görünmeyeceği (Jenner zaten homofobik ve transfobik söylemleriyle şu ara esip geçiyor, evlerden ırak o yüzden), Scott Disick’in yer yer olacağı, Davidson’ın kendisinin gözükmeyeceği ama Barker’ın yer alacağı da biliniyor.

Kim, yaptığı açıklamada Davidson’ın gözükmemesi konusunda “Onunla çekim yapmadım, buna karşı değilim. Onun da yaptığı bu değil ama bir olay olsaydı ve orada olsaydı, kameralara uzaklaşmalarını söylemezdi. Sanırım gelecekte gerçekten heyecan verici bir şey çekebilirim ama bu sezon için olmaz. Nasıl tanıştığımızı, nasıl geliştiğini ve herkesin bilmek istediği tüm detayları ele alacağım” diyerek de merakları bir nebze dindiriyor. Kanye West’in de ilk bölümde olacağı bildirilirken Kim’in boşanmayı saygıyla ele alacağı vurgulanmakta. Ki zaten genel olarak hep o hatta ilerledi.

Sonuç olarak, Kardashian’ların hayatlarını ne kadar daha belgelemeye devam edecekleri bilinmese de tüm kameralardan uzakta bir hayat geçirmeleri pek mümkün olacak gibi durmuyor. Biz de muhtemelen halihazırda bildiklerimizi yine yeniden izlemeden duramayacağız muhtemelen.