Thom Yorke’tan Edward Norton’ı ağlatan şarkı (Eyvah!)

“İlk dinlediğimde yatağımda oturup ağladım.”

Yönetmen koltuğuna yıllar sonra tekrar oturan Edward Norton, Motherless Brooklyn adlı yeni filmi için Thom Yorke’un yazdığı Daily Battles şarkısı hakkında bu sözleri söylemiş. 

Edward Norton’a bu sözleri söyleten Thom Yorke şarkısı, bize neler yapmaz?

Edward Norton, yönettiği ve başrolü üstlendiği filmin müziği için başlarda Thom Yorke’la konuşmaktan çekindiğini söylemiş. Bizim gibi sıkı bir Radiohead fan’ı olan Edward Norton (vaktinde bir röportajında ”Best music?” sorusuna tereddüt etmeden ”Radiohead” demişliği var) dostuyla iş yapmanın zor olabileceğini düşündüğü için çekindiğini ifade etmiş. Belli ki, ”Dostunla ye, iç, gez ama alışveriş yapma” sözü bir kez olsun kulaklarında çınlamış ama sormaktan da kendini alamamış. Bir sabah saat 6’da, mailine Thom Yorke’tan bir şarkı geldiğini gören Edward, işte ona o büyük cümleleri kurduracak anları yaşamış.

Screen Shot 2019-08-01 at 12.47.21

Yatağında oturup ağlayan Edward, şarkının (şaşırtıcı olmayan bir biçimde) çok kalp kırıcı olduğunu söylemiş. (Eyvah!) 

Edward Norton’ın uzun zamandır hakkında muhabbetler dönen ikinci filmi Motherless Brooklyn’in önümüzdeki sonbaharda ABD’de vizyona girmesi bekleniyor. Yönetmenlik deneyimi hakkında uzun laflar edemesek de kendisini başrolde göreceğimizden mutluluk duyacağımız kesin. (2001 tarihli ilk filmi Keeping the Faith’i hatırlayanlar bizdendir… Yüksek dozda romantik-komedi öğeleriyle yoğrulmuş; ultra model, çıtır çerez bir 2000’ler filmiydi.)

Filmin duymasak bile şimdiden kalp acıtan şarkısı ise Norton için en önemli sahnede duyulacakmış. Thom Yorke bu şarkı için Red Hot Chili Peppers’ın bas gitaristi Flea ile birlikte çalışmış; hatta bir sahnede, caz barda çalınacağı için ustaların ustası Wyton Marsalis de bir caz ağırlıklı bir versiyonunu kaydetmiş.

Dadanmayı sevdiğimiz iki ismi aynı projede görmenin dayanılmazlığına kapıldık, yatakta oturup ağlayacağımız anları bekliyoruz. (Delirdik!)