Türkçe rap sahnesinde neler oluyor?

Öncelikle bu soru neden gündemimde ve cevabı neden biliyorum hiçbir fikrim yok. Hatta Ekşi Sözlük’te bulunduğum durumu özetleyen o başlığı görmeseydim (bkz. ‘Rap ile alakasızların gözünden Norm Ender olayları‘) yazmak için bir sebebim bile yoktu.

Biliyorum ki bu türe en uzak duranlarımızın bile rap müzik dinlediği zamanlardan geçiyoruz. 

Yeniden yükselen Türkçe rap müziğin sesiyle yollarım ilk kez Çukur dizisini izlerken kesişti diyebilirim. (Ceza, Fuat gibi isimlere ve Kadıköy Acil ile rock’çı, metalci tayfanın Rexx sineması önündeki kavgalarına ergenlik yıllarımdan kalma bir aşinalığım vardır ama.) Bu hayatın heyecanını sorgulayan, sokağın sesi, İzmirli Gazapizm her kesime müziğini bir şekilde dinletti. (bkz. Deniz Seki, ‘Hayatın heyecanı meyecanı yok’) 

Behzat amirimizden sonra tekrar “Angara bebesi” lafını hayatımıza dahil eden Ezhel, gözaltına alınması ile herkese #FREEEZHEL paylaşımları yaptırmış, hiç duymayanlar da bu şekilde kendisiyle tanışmıştı. Şimdilerde de hepimize aynı soruyu sordurtuyor: Güneşi gülüşüne nasıl sığdırdın? 

Ankara demişken; “Keke keke naber, başkentim nasıl? “diyen canım Aga B ile tanışınca rap müziğe aşinalığımız İstanbul-Ankara hattında biraz daha ilerlemiş oldu. Takip ettiğim kadarıyla kendisinin bu olaylarla da bir ilgisi yok. <3 

https://open.spotify.com/track/0myis1rjGqtPeaTlIYrRa4?si=j9vIpij2RV6LLGXU2mcCNQ

Tanıdığım tüm Türkiyeli rapçileri sıralamayacağım ama rap müzikle alakasız biri olarak, günlerdir takip ettiğim olayı özetlemek isterim.

Nedir bu Norm Ender olayları?

Rap’çi-rock’çı tartışmalarında ortaklaşılan bir şey vardı: tek yürek pop kültüründen nefret edilirdi. Günümüzde ise aslında geniş bir yelpazeye sahip olan rap müziğin popülerleşmesi ve t-rap’ten ibaret olduğunun düşünülmesi, rap’in abilerini sinirlendirmiş. Rap müziğin olmazsa olmazı ‘diss atmak’, kardeşi kavgası kaçınılmaz olmuştur.

Sokaktan gelen, varoşu bilen rap’çilerimiz, popüler kültürün kölesi olmuş(!), ”dağılın lan” diye gelen Norm Ender’e diss attırmıştır.

Benim de atılan milyon tane tweet sayesinde tanıdığım Norm Ender, “Mekanın Sahibi” dissi ile gündeme bomba gibi düşmüştür.

Kuşak çatışması gibi sosyolojik gözlemler yapma fırsatı sunan bu tartışma ile öğreniyoruz ki, abimiz Norm Ender vaktinde ”Eksik Etek” diye yazdığı erkek marşı ile milyonlar tarafından dinlenmiş bir rap’çimizmiş.

”Bebeleri pisten alın” uyarısı yapan diss’i ile, gözlerim beni yanıltmıyorsa, 28 milyon kere dinlenmiş, “Mekanın Sahibi” adlı parçadaki göndermelerin analizinin yapıldığı makaleler ve videolar yayınlanmış. Bunun üzerine trap gardaşyan’larından Angara bebesi Ezhel de “Lolo” ile karşılık vermiş. Bu da 10 milyon küsur kere dinlenmiş.

Yine adını bu tartışmalar sayesinde duyduğumuz Killa Hakan, Ceza abimiz, Ezhel gardaşımız ve Biladerimiz Ben Fero’nun (burada bir Mahsun, İzzet, Özcan, Alişan durumu var) hep beraber seslendirdiği ”Fight Kulüp” (evet, doğru yazdık) parçası yayınlanmış, bunun aslında Norm Ender’e bir cevap olduğunu düşünen kitle tarafından da Norm Ender kral ilan edilmiştir. (Fakat, anladığımız kadarıyla bir re-diss değil, çıkış için kötü zamanlama olmuş.)

Anıl Piyancı ve Khontrak Ezhel’e destek verirken, Ben Fero da Ezhel’in ”Lolo”su ile story atarak pistten çekilmeyeceği mesajını vermiş oldu. Gözler, hâlâ sessizliği bozmayan Sagopa’da…

Basit sözler, hecelemeler, autotune eleştirilerinin havada uçuştuğu bu savaşta; halkımızın, özellikle yeni neslin kafası karışmış durumda. Hande Yener-Demet Akalın kavgası tadında bir rekabetin döndüğünü düşünürken, ben şahsen maruz kaldığım aşırı küfürlü şarkı sözleri sebebiyle bir süre Türkçe rap’in nabzını tutmaktan vazgeçtim.

Bu tartışma daha ne kadar uzar ne diss’ler dinleriz bilemiyorum. ”Rap ile alakasızların gözünden Norm Ender olayları”, bana ”yankı oda”larından kafamı biraz uzatınca dadanmanın sınırı olmadığını gösterdiği için ”Norm Ender olayları” ile tarihimde anılacak.

Kapak fotoğrafımızın kaynağı ise şu tweet:

https://twitter.com/Caykolog1/status/1154703767209676801?s=20