Başrolde muazzam bir ‘Yan Rol’

Deniz Madanoğlu’nun kaleme aldığı tiyatro oyunu Yan Rol, oyunculuk sektörüne müstehzi bir bakış atarken, yaşadığı çıkmazları anlatan “yan rol” Merve Polat da ilgiyle takip edilecek bir performans sunuyor. Yan Rol’ü yakalarsanız sevme olasılığınız çok yüksek.

Çok sevilen 2021 Norveç yapımı “Dünyanın En Kötü İnsanı” filminde Julie karakteri bir sahnede “kendimi kendi hayatımın seyircisi gibi hissediyorum, sanki kendi hayatımın yardımcı oyuncusuyum” diye bir serzenişte bulunur. İşte Yan Rol oyununda da kendini hem sahnede hem de kendi hayatında yan rolde hisseden Canan’ın dönüşüm hikayesini izliyoruz. Canan; en başından bugüne geçtiği yolları hiciv dolu mizahıyla anlatırken sektör içi ve dışındaki izleyiciler de kahkahalarını- kimi zaman da gözyaşlarını -tutamadan Canan’ı pür dikkat izliyor.

Sektörün gerçekçi bir analizi…

Canan; oyuncu olabilmek adına en doğru olduğunu düşündüğümüz adımı atıp konservatuvara giriyor ama tabii ki gerisi hayallerdeki gibi olmuyor. En fazla yan rol olarak var olabildiği sektördeki mücadelesi ile ona işsiz ve parasız kalacağını söyleyen babasına muhtaç olmama gururuna, yaz dizilerinin aranan başrolü Bade ile olan arkadaşlığını sınava tutacak şeyler ekleniyor. Yapımcıların başrol tercihi Bade’yi çok severken ona imrenen ve aynı zamanda ona acıyan Canan’ın bir nevi varoluş hikayesi Yan Rol. Canan, yaşadığı çıkmazları anlatırken o kadar eğleniyor ki izleyenlerin eğlenmemesine imkan yok. İnsanın sevdiği işi yapabilmesinde git gide artan zorlukların altını ajitasyona varmadan çizen, ana akım – alternatif üretim fark etmeksizin iğneyi tüm oyunculuk sektörüne batıran son derece iyi bir metinle karşı karşıyayız.

Deniz Madanoğlu; sektörü muazzam analiz ettiği metni 2018 yılında kaleme almış. Güncelliğini koruyan, meselesini kolaylıkla içselleştirebileceğiniz oyunda; sektörden uzak olsanız da “arka planda” ve “yalnız” hissetmeyi kolaylıkla içselleştirebiliyorsunuz. Oyunun yönetmeni Şenol Önder’in performans odaklı rejisi de Yan Rol için ideal bir tercih gibi duruyor.

Merve Polat; 60 dakika boyunca derdini anlatırken samimi hakiki ve inandırıcı bir performans sergiliyor. Erkeklerin ancak kankası olabilen kadından olgun bir kadına dönüşümünü bize kahkahalar eşliğinde sunuyor. İsyanını bastırmış, kendini ve yaşadığı gerçekliği kabul etmiş bununla da dalgasını geçen bu yan rol artık Julie gibi değil, çünkü o artık hayatının baş rolü…

Tiyatro Mitos yapımı Yan Rol’ü 3 Şubat’ta Koma Sahne’de, 9 Şubat’ta Kültüral Performing Arts’ta 16 Şubat’ta ise Şişli Tiyatrosu’nda izleyebilirsiniz.