Ankara’da İtalya’yı bulduk: Bosco Caffe e Tiramisu

Kendimizi kaybettik. Yıllar önce, yaşamak için Roma’ya gittiğimde, tiramisunun o bildiğim muhallebi kıvamlı, kat kat sert kedi dilli, krem peynirli, Nescafeli bir şey olmadığını çok geçmeden anlamıştım. İstanbul’a dönünce de İtalyan restoranlarında tattığım mascarpone peynirli tiramisulardan Roma’dakilerin tadını almadım, alamadım. Ta ki Ankara’ya gidene kadar… Yanlış okumadınız Ankara’da, beni İtalya’ya götüren tiramisuyu buldum: Bosco Caffe e Tiramisu. Uzak da olsan hayatıma hoş geldin! 

Yollarımız meğer Bosco’nun sahibi Uğur’la Roma’da ruhen de olsa kesişmiş. Kendisi 2011-2015 yılları arası Roma’da okurken oranın en meşhur tiramisucusu olan, Re-di Roma bölgesindeki Pompi’nin tam karşısında oturuyormuş. Pompi ve geleneksel İtalyan tiramisularını denemek benim aydınlanmamı sağlamıştı. Köpüksü, yumuşak kıvamlı kreması, kat kat olmayan kedi dilleri… Hele İtalyan elinden ev yapımıysa o başka bir doku, başka gelenek hissiyat, başka bir lezzettir.

Her gün Pompi’nin karşısında otursam obezdim o ayrı ama bu olay Uğur’un tatlı sevdasını ve tiramisu merakını ateşlemiş. 2015 Noel’inde bir İtalyan arkadaşının anneannesinin yaptığı tiramisuyla kendini kaybeden Uğur, tarifi ne yapıp edip almış ve müstakbel tiramisu annesiyle birlikte bu tarifi denemiş. Ardından aynı kıvam için neredeyse altı ay daha çabalamış ve sonunda İtalya’dan tedarik edilen bir mascarpone ile doğru tarife ulaşmış. Klasik, fındık karamelli, orman meyveli (ki efsane), limonlu, Oreo’lu ve az şekerli tiramisunun yanında panna cotta, Capri adasına özgü bademli unsuz bitter çikolatalı torta caprese, çikolata dolgulu armut olan Pomona da 2017’den beri Bosco’nun mutfağında.

PHOTO-2019-02-27-19-32-44

Emek’te bulunan bu kafe, lezzetli tatlılarının yanı sıra dekorasyonuyla da oldukça iç açıcı. Adeta botanik kafe niteliğindeki bu yer; düzenli jazz konserleri, kısa film gösterimleri, tiyatronun da olduğu yaşayan bir alana dönüşmüş.

Screen Shot 2019-03-17 at 14.52.06

Yolunuz Ankara’ya düşerse veya Ankara’da olup da hâlâ denememişseniz, Bosco’ya dadanmak için sebep çok.