Bazı Yeme İçme İşleri

Yeme İçme İşleri ne zaman bir etkinlik yapsa, duyunca ne yapıp eder mutlaka ama mutlaka gitmenin bir yollarını bulurum. Çünkü bilirim ki o gece beni gerçek anlamda bir gastronomik bir yolculuk bekliyor.  

Alican ve Yiğit adında yemeğe ve tat uyumuna ilgisi olan iki kardeşin beş yıl önce kurduğu bu yemek deneyim oluşumu keyifli iş birlikleriyle kutlanıyor. 17 Aralık akşamı da Bomonti’de açılan çok da merak ettiğim Batard’da yine bira ile yemeğin merkezde olduğu bir tat uyum deneyimi için buluştuk. Şef Cihan Kipçak’ın bu geceye olan özel tarifleri ve farklı Tuborg bira uyumlarıyla gastronomik bir deneyime dönüşen gecede neler yedik neler.

Açılışı çavdarlı keten tohumlu brioche içinde hardalla harmanlanmış tütsülenmiş brisket sandviç ile yaptık. Ardından ağızda hafif kavrulmuş badem, kızarmış ekmek ile malt aromaları bırakan Frederik Marzen Lager ile mücver waffle geldi. Resmen waffle gibi ama mücver yanında da kabaklı baharatlı creme fraiche sos. Ardından beni fazlasıyla korkutan kelle söğüş taco- itiraf ediyorum korktuğum kadar kötü değildi ama yine de önyargımdan yarısını, sevsem de bıraktım. İçinde misket limonu, beyin aioli, Schimi Togarashi (yedi içerikli bir Japon baharatı), kıl biber ve kişniş bulunan bu taco Meksika usulü gibi dursa da, alışık olduğumuz tatlara yakın bir kelle söğüşün yanında geldiği için bildiklerimizden farklıydı. Taco’ya da yoğun şerbetçiotu içeren 5.2 alkollü Tuborg Frederik India Pale Ale eşlik etti.

Sonraki adımsa tekrardan heyecan vericiydi: midye dolma aranchini yanında Kronenbourg 1664 Blanc bir nevi Alaçatı havası estirdi. Sanki denizin önünde midye dolma yiyorum ama İtalya’nın leziz yemeği olan aranchini (kızarmış pirinç topu) duruyor tabağımda. Tadı halis muhlis midye, bir de yanında şeftali, ananas aromalı tatlı meyve suyu gibi freş bir bira. Artık beşinci bardağı içtiğimiz için mi yoksa bira müthiş tatlı olduğundan mı bilmiyorum; dışarıdaki soğuğu resmen unuttuk, içeriye yaz güneşi doğurduk. Bu sıcağı hissettikten sonra, kapanış ise oldukça ilginçti; efsane viski Tullamore DEW eşliğinde mesir macunu ile birleşen Frederik Brown ale dondurma… Lezzeti bir düşünün… Hayal gücünü size bıraktım.

Cihan Kipçak lezzetlerini bira tadım uzmanı Çağdaş Öngen’in yorumları birleştiriyor, biz de her lokmamızda bu uyumun tadını çıkarıyoruz. Böyle güzel geceler olsun, hep olsun.