Binbir surat Wohha

Soldan sağa beş harfli, “heyecan, neşe gibi yüksek enerjili tepkileri yine yüksek sesle ifade etme sözcüğü”. Evet, “wohha”nın anlamını öğrendikten sonra, neden bu mekana her girdiğimizde enerjimizin tazelendiğini de anlamış olduk.

Wohha, Arnavutköy’de bulunan bir seramik atölyesi ve nitelikli kahve dükkanı. Mekana girer girmez bir sürü farklı yüz bizi karşılıyor. Her birinin de ifadesi farklı. Bahsettiklerim insan değil; vazolar, tabaklar, bardaklar… Oldukça etkileyici bakışlar altında kaldıktan sonra seramik sanatçısı Aslı Şarman Toğulga ile Wohha üzerine bir sohbete koyulduk.

İlk sorum tabii ki bu ifadeler üzerine oldu, ciddi ve ilginç bakıyor bunlar! Aslı imzası olan surat ifadelerini anlatırken: “İçinde bulunduğumuz doğa, sosyal hayat ve dijital dünya içerisinde yer alan insanların gözlem ve bakışları, seramiklerimdeki figürlerin ana kaynağı. Gözlerimizle karşımızdakini izleyebilir, onunla iletişim kurabilir, hislerimizi ve kendimizi ifade edebiliriz. Bazen yabancılaşmış bazen samimi olan bu ifadeler kişiye karakter katar. Seramiklerimde yer alan bakışlar ve yüzler anlık yakalanan ifadelerden, hislerden, onlardan geçen duygulardan etkilenerek ve ilham alınarak yapıldı.”

Wohha Arnavutköy’de bulunuyor ancak alıştığımız popüler sokaklarda değil; aksine biraz daha içeride ve sakin bir yerde. Tabii bu öngörüyle açılan çoğu dükkanla beraber merkez de kayıyor, bu sefer arka sokaklar yeni merkez oluveriyor. Haliyle bizim yolumuz da bu sakin köşelere daha çok düşmeye başlıyor. Görünen o ki Wohha ve civarı, dediğimiz gibi, çok yakında yeni merkez olacak gibi. Peki neden burası diye sorunca Arnavutköy’ün mahalle kültürünü devam ettiren , komşuluğun ve esnafın sıcaklığını hissedebildiğiniz, tasarımcı ve atölyelerin olduğu; gündüz sakin, geceleri hareketli; yeşillikler içinde huzurlu bir semt olduğundan bahsediyor. Yaklaşık yedi yıldır burada yaşayan Toğulga çifti Arnavutköy’ün yaratım süreci boyunca huzur veren bir yer olduğunu düşünerek Wohha Studio’yu buraya açmışlar. Burası kişiye özel seramik ürünlerinin yer aldığı mağaza alanı, seramik atölyesi, take-away kahve satış alanı ve Wohha kıyafetlerinin olduğu köşeden oluşuyor; oldukça da minimal.

Aslı genel işleyişten bahsederken eşi Erdinç ile nasıl bir denge kurduklarını da soruyoruz: “Wohha Studio’ya gelenler seramik ürünlerimizin tüm yaratım aşamasına da tanık olabiliyor, leziz kahvelerimiz eşliğinde bizimle vakit geçirebiliyorlar. Çekirdek kahvelerimiz Coffee Department’ta üretiliyor. Dükkanımızda çekirdek paket kahvelerin satışı dışında take-away servisi de yapıyoruz.”

Wohha Studio’da aynı zamanda, Wohha’nın kimliğine yakın diğer markalarla iş birliklerine de rastlamak mümkün. “Derliebling markasının yüzükleri için özel olarak çalışılmış seramik yüzüklükler ‘Derliebling Universe’ koleksiyonu ile beraber satışa sunuluyor. Prana Vibes’ın Peru’dan gelen ve atölyeye hem güzel enerjisini hem de kokusunu veren Palo Santo’larıyla ise tütsü tabakları yaratıyorlar. Buraya girdikten sonra etkilenmemek imkansız. Huzur dolu bir gülümsemeyle ayrılıyor ve dünya barışı için güzel dileklerde bulunuyorum. (Tabii içimden…)