Bir Amerikan rüyası

Diner konsepti Amerikan filmlerine özgü bir heyecan uyandırır: Yolun üstünde yanıp sönen neon tabelalar, yerlerde kırmızı-beyaz kare fayanslar, karşılıklı rahat koltuklar, bol yemek ve elbette sohbet… Biraz da karbonhidrat. Büyük porsiyonlar, renkli sunumlar, hamburger, sosis ve patates üçlüsünün eksik olmadığı eğlenceli masalar…

Hayal gücünüze dahil olabildiysek sizi İstanbul’un göbeğinde yeni bir diner konseptine alalım.

1997 yılından beri Beşiktaş Sinanpaşa Pasajı’nda faaliyet gösteren Taraça’dan adını alan TRC American Diner, mahallede henüz çok yeni. Fireroom’un mutfak danışmanı olarak tanıdığımız şef Ali Dövenci’nin Amerikan mutfağına Türk dokunuşları yaptığı dengeli harmanıyla diner kültürünün yeni bir temsilcisine merhaba diyoruz.

Burada masayı donatmak kaçınılmaz. Ekşi krema ve çemen mayonezli, bütün kızartılmış çiçek gibi açan paylaşımlık soğan; siyah nacho cipsi yanında pane turşu çeşitleri, acı sevenlere göre üç farklı derecede acılı hot wings; tuzlu sirkeli patates kızartması, tacolar, relish soslu chedarlı sosis, trüf burger gibi lezzetlerin yanı sıra İzmir Asım Usta kokorecinin hem bun ekmeği hem de halka haliyle sokak lezzetlerinden bir seçki sunuyor TRC American Diner.

 

 

Tatlı olarak ise görüntüsüyle bizi çocukluğumuza götüren, nostaljik McDonald’s apple pie’ının geliştirilmiş versiyonu niteliğindeki, deniz tuzlu ve karamelli elmalı kıtır turta var. Ayrıca karamelize muzlu, deniz tuzlu karamelli french toast ya da pancake de tercih edilebilir.

İçeceklerde ise farklı baharatların harmanlandığı acı limonata imza niteliğinde; içinde hem acı hem tatlı hem de ekşiyi barındıran oldukça eğlenceli bir lezzet. Amerikan yemek kültürünün olmazsa olmazı milkshake’ler de zevkinize göre, yer fıstığı ezmeli, deniz tuzlu karamelli ve muzlu çeşitleriyle menüye eşlik ediyor. Afiyet olsun!