Hayallerde dönen renkli tabaklar

O enginarlar ve vitrinde dönen yaprak sarmalar…

Beşiktaş’ta kendi özel köşelerinde büyük lezzetler sunan belli başlı yerler var. Hepsine düzenli olarak dadanırım: Sıra beklemeyi göze almışsam Tarihi Karadeniz Döner Asım Usta’da bir dönerli sandviç yoksa da Define Büfe’de güzel bir dürüm, 7-8 Hasanpaşa Fırını’ndan taze galetalar, Sinop Mantı’dan cevizli bir mantı ya da bu yazıda da ayrıca methiyeler düzdüğümüz Elde Börek.

Adında “börek” olduğuna bakmayın, bilen bilir Elde Börek’in dolmaları ve taze sebzeleri yediğiniz anda zihninizde sizi adeta büyülü bir yolculuğa çıkartıyor. Narlı enginarları yok mu, sizi Beşiktaş’ın keşmekeşinden çıkartıp sakin Ege’ye götürüyor. Şahsen her gittiğimde tabağıma mutlaka yaprak sarmalarından alırım, Elde Börek’in yine Beşiktaş’ta bulunan eski dükkanından kalma bir alışkanlık belki de- vitrinde bulunan kocaman bir tepside leziz yaprak sarmalar dönerdi, her geçtiğimde dolmalar beni içeri davet ederdi. Her tabağımda yer açtığım bu dolmalar kuş üzümlü, tarçınlı biraz da şekerli; resmen aşkla yapılmış. Sıcaklara gelirsek hafif çıtır fırınlanmış yoğurtlu balkabağı favorilerden. Fellah köfte de yanında.

Burada tabağınızı mümkün olduğu kadar renkle donatmak serbest. Soğuklardan avokadolu esmer pirinçli yeşil salata, çilekli roka salatası, tam kıvamında pişmiş sebzelerle sağlık fışkıran ama lezzetten de ödün vermeyen tabaklar yaratabilirsiniz. Fotoğraflara bakarak hayal kurmak serbest

Sinanpaşa Mahallesi, Ihlamurdere Caddesi, No: 23 Beşiktaş, İstanbul