İstanbul’dan Tokyo’ya uzanan yolculuk

Tokyo’dan İstanbul’a uzanan bir lezzet hattı düşünün; Asya lezzetlerini barındıran ve bunları tek bir çatıda toplayan…

Umami tatların müthiş buluşmasına tanık olacağınız Pan-Asya mutfağının ülkemizdeki modern temsilcisi Isokyo’yla tanışın.

Doğu’nun gizemli lezzet sırlarını modern pişirme teknikleriyle uygulayan Isokyo; Japonya’nın umami çeşitleri, Kore mutfağının fermente ve salamura ürünleri, acı ve tatlıyı dengeleyen Tayland, Çin, Vietnam ve Kore gibi geleneksel Uzakdoğu lezzetlerinin özgün ruhunu taşıyor. Yeni Zelandalı şef Clinton Cooper, 20 senelik Asya mutfağı deneyimiyle farklı Asya tatlarını deneyimlememizi sağlıyor.

Pazartesi hariç her gün saat 17:00’den itibaren servis veren Isokyo, sadece cumartesi günleri saat 13:00-17:00 arası Isokyo Unlimited seçeneğiyle özel seçkilerini sınırsız deneme fırsatı sunuyor. Raffles Istanbul executive chef’i Clinton Cooper ve Isokyo Chef de Cuisine’i Minwoo Yun tarafından geliştirilen menüde Doğu’nun mistik lezzetlerini Batı’nın modern pişirme teknikleri ile birleştiren 27 lezzeti SINIRSIZ olarak deneyimleyebiliyorsunuz.

”Deneyim” tabiri artık alakalı alakasız pek çok yerde kullanıldığı için gücünü de yitirdi ama bizce Isokyo’da yaşadığımız kelimenin tam anlamıyla bir deneyimdi çünkü tadılan her lezzet, sizi oturduğunuz yerden birkaç ayrı yolculuğa çıkarıyor, farklı farklı ülkelere götürüyor adeta. 

Menü önce sizi hafif isli baharatlı bir edamame karşılıyor ve şaşırtıyor. Favorilerimizde dana kaburga taco, karidesli künefe, dinamit soslu çıtır karides, dana etli ve karabiber soslu bao bun slider, Kore usulü kızarmış organik tavuk, dana ve taze soğanlı gyoza dumpling var. Ayrıca tatlı mısır limon otu çorbası, fıstık soslu Uzakdoğu usulü kinoa salatası da ilginç lezzetlerden. Sushi bölümünde sadece Osaka usülü Oshi yani sushinin en geleneksel hallerinden biri olan kutu formundaki “pressed sushi” bulunuyor. Oshi sushiler arasındaki favorimiz kuşkonmaz tempura, salatalık, avokado ve taze soğanlı sushi oldu.

Tatlıya gelirsek; karamel soslu, panelenmiş muz ve yanında ev yapımı Hindistan cevizli dondurma ef-sa-ne! Daha hafif bir lezzet arayanlar için diğer seçenek ise bal, misket limonu ve yeşil çaylı tiramisu.

isokyo 2

Yemeye lezzetinin yanında sunumuyla da görsel bir şölen olan vodkalı Fleur de Geisha çayı, Cambord, Malibu, ev yapımı acılı vişne sos ve kızılcığın mayhoş asiditesinin birleşimi kuru buz içinde servis edilen Fleur de Isokyo eşlik ediyor. İçimi yumuşak ve yemeklerle de oldukça uyumlu. Kokteyliniz masaya geldiğinde sunum öncesi kameraları hazır etmenizi tavsiye ederiz.

SINIRSIZ yiyebildiğiniz 27 farklı lezzet, harika kokteyller, fonda dönen keyifli müzikler… Hem bir de bahar mutluluğunun zirvede olduğu bir cumartesi günü… İnsan başka ne ister? Bir uçağa binmediğimiz kalmıştı…