İyi bir tatlı asla pişmanlık yaşatmaz

Yaşatmamalı.

Chocowhite’ın kurucusu ve şefi Halil Yıldırım bu motto’dan yola çıkarak iyi tatlı konseptini Büyükada’ya taşımış. Özellikle profiterolleri, çıtır çıtır milföyleri, eklerleri, çilekli kuplarıyla gönülleri fetheden Chocowhite’la lezzetli tatlıların inceliklerini konuştuk.

Öncelikle, her ısırıkta dağılan, her çatalda içinden krema ve beyaz çikolata fırlayan milföyden bahsedelim. Halil Bey der ki “Taze ve iyi milföy kesinlikle zor yenilir, dağılır”. Kullandıkları malzeme konusu ise çok önemli: burada maliyeti düşüren milföy yağı, tereyağı karışımlı margarinler değil, yüzde 100 tereyağı kullanılıyor. Alışılmış bir görüntü ama iyi bir beyaz çikolata ve krema dokunuşlu…

Diğer bir favori ise profiterol. Chocowhite’ın uzmanlık alanı. Çıtır bir pinpon hamur, özel kreması ve Belçika çikolatasıyla adeta ağızda eriyor, fazla tatlı gelmiyor. “Tam tadında” dedirtiyor. Klasik pastacılık malzemeleri yerine Belçika çikolatası kullandıklarından ve iyi kalite yağın öneminden bahsediyor Halil Bey. Birçok üründen şeker ve yağı çıkarmışlar. Chocowhite, sağlık ile lezzetin uyumlu bir şekilde bir arada olabileceğine inanıyor.

Profiterol, milföy, meyveli kup, cheesecake, ekler gibi leziz tatlıların yanındaysa Coffee Department kahveleri kullanıyorlar. ”Konuklarımız buradan iyi bir şeyler yiyip içtiğini hissederek, mutlu ayrılsınlar” diyorlar bizi uğurlarken. Ne yalanımız olsun, her geldiğimizde yüzümüzde kocaman bir gülümsemeyle ayrılıyoruz biz de.

23 Nisan Caddesi, Splendid Palace Hotel Bahçesi, No:59, Büyükada-Nizam