İyi kahvenin peşinde: Türkiye’nin dört bir yanından kahvecilere dadandık

Her gün en az iki fincan kahve içiyoruz. En azından çoğumuz böyle. İçmiyorsak da ya “çarpıntı tutuyor” ya da “uyku kaçırıyor”. Ne yalan söyleyelim biz kahveyi çok seviyoruz, içsek de içmesek de… Ve iyi kahvenin peşinde dolanıp duruyor, bazen kilometreler aşıyoruz (gerçekten!). Mütemadiyen dadandığımız, bazen de dadanmak için dere tepe düz gittiğimiz kahvecileri sıralıyoruz. Belki geçerken uğrarsınız, gününüz güzelleşir…

İstanbul’da biraz geleneksel takılıyoruz diyelim. Uzun zamandır sektörde var olan, kahve kavurma konusunda kendini kanıtlamış kahve dükkanları listemizin başında. Pazar brunch’ı denince aklımıza ilk gelen mekan Petra’nın kendi Acme harmanından kahveleri ve enfes yumurtaları; Balat’ın en eskisi Coffee Department‘ın badem unundan brownie’si ve yanında Pineapple filtre kahvesi bizce bayram havasında. İkisi de pazar keyfi için farklı opsiyonlar.

Rotayı İstanbul dışına çıkarıyoruz. İlk durak Ankara. Pek sevgili Rispetto Coffee‘nin minik dükkanı, Rispynuts’ı ve yanında filtre kahvesi başlı başına Ankara’ya gitme sebebi.

İki kahve aşığının kurduğu Coffee Project‘in eğlenceli duvarlarını özgürce boyadığımızdan mıdır nedir, her Ankara’ya gittiğimizde en huzurlu kahve molalarımızı hep burada geçiriyoruz. Hele çilekli magnolia’sı yok mu! Ef-sa-ne!

https://www.instagram.com/p/BfQf447nP7_/?taken-by=coffeeprojecttr

Biraz da Eskişehir’e uğrayalım. Peck‘in süt bazlı kahvelerini seviyoruz, ayrıca deneysel pancar (evet, pancar) latte’si ise denemeye değer.

Sırada güneyin kahvecileri var! Bize göre İzmir’deki Baristocrat’ın filtre kahveleri, şimdiye kadar denediklerimizin en iyilerinden.

Ya Adana! Orada da sevdiğimiz kahveci aynı zamanda konsept mağaza olan Storie Store.

İyi kahvenin peşinde vardığımız son durak (şimdilik) Mersin. Gaia & Co capuccino’suyla bünyeye mutluluk yayıyor.

https://www.instagram.com/p/BeAP8jZlnLw/?taken-by=gaiaandco