İyi ki değişmedin Fıccın!

“Kendini evinde hissetmek bu olsa gerek.” Evet, her seferinde Fıccın’ın bana düşündürdüğü bu. Hem de uzun zamandır…

Rezervasyon için her aradığımda “Merhaba Lian” diye açılan telefon tabii bunun ilk nedeni. Belki birçok kişiye karşı böyledirler; ancak kesinlikle insanı özel hissettiren basit bir kayıt işlemi bu -ya da ben gerçekten yıllardır dadandığım için artık kaydetme ihtiyacı duymuş da olabilirler. İkinci nedeni güler yüzlü karşılama ve üçüncüsü de, tabii ki, hiç değişmeyen lezzetleri.

Fıccın artık pek çoklarının daha seyrek uğrar olduğu Beyoğlu’ndaki ve hatta tüm İstanbul’daki, kalite ve fiyat performansı (tüm ekonomik sallantılara rağmen) açısından değerlendirildiğinde, “bozulmayan” ender yerlerden. Kallavi Sokak’ı neredeyse baştan sona mesken edinmiş olan bu işletme yıllardır aynı sıcaklığı muhafaza ederken yemekleri ile Çerkes kültürünü de buralara taşıyor. Tersten başlamam gerekirse, ben Fıccın’ın haşhaşlı revanisine aşığım. O yüzden mekana adımımı attığım ilk dakikadan, en sonda yiyeceğimiz o revaniden bir-iki parça bizim için de ayırmalarını rica ederim. Siz de aynısını yapın mutlaka; hafif soğuk servis edilen, şerbetinde tam kıvamında şeker kullanılan, çıtır çıtır haşhaşların ağızda dağıldığı bu ferahlatıcı revaninin dadananı çok; hızlıca tükenebilir. Hele akşam saatlerinde gidiyorsanız, yan masalardakilerin yediklerine bakmakla yetinmek zorunda kalabilirsiniz.

Ana yemeklere dönersek, bence sipariş yönteminiz “everything little little into the middle” olmalı burada. Çerkes deyince çoğumuzun aklına ilk “Çerkes tavuğu” geliyor haliyle ve Fıccın bunu yapan en iyi yapan en iyi yerlerden biri. Ve tabii Çerkes mantısı… Yumuşak ağızda eriyen hamuru ve kıymasıyla bir efsane. Ayrıca patateslisi de var…

Burayla özdeşleşmiş diğer spesiyalitelerden biri de Kallavi… Paçanganın mantar ve kaşarlı versiyonu gibi de diyebiliriz. Bir başka vazgeçilmez ise özel ekmek arasında etli bir tart kıvamında olan Fıccın… Tüm o mantıların, Kallavi’nin üstüne bile yenir. Günün menüsünde bulursanız roka çorbasını da denemeden kalkmayın.

Burada tadacağınız her lezzete açık olun; çünkü çorbalarından tatlılara her biri özenle pişirilmiş. Özellikle hafta sonları için önden rezervasyon yapmayı unutmayın.

Kim bilir belki bir sonraki sefer karşılıklı dadanırız.

Afiyet olsun.

(Görsellerin tamamı, Fıccın’ın Instagram sayfasından alınmıştır: @ficcin)

İstiklal Mahallesi, Kallavi Sk. No:13 D:1, 34430 Beyoğlu/İstanbul

0212 293 37 86