TikTok’ta yükselen yeni bir Onur Ayı marşı: Kylie Minogue ve yeni hit’i Padam Padam

Kylie Minogue uzun zamandır (eskisi gibi) gündemde olmasa da ikonikliğinden hiçbir şey kaybetmedi. Şu zamana kadar dinleyerek büyüdüğümüz şarkılarını tekrar tekrar döndürürken bir anda geri geldi kendisi. Edith Piaf’ın ünlü sözlerini dillere dolayan “Padam Padam” TikTok’u sararken şöhretinin çok büyük bir kısmını televizyon gibi genel yayın platformlarından kazanmış olan Kylie Minogue TikTok’un gücüyle tanıştı. Kimilerine göre ise nasıl ‘‘video, radyo yıldızını yendiyse’’ (bkz. Video Killed the Radio Star), artık TikTok tüm platformların üstünde infilaka geçiyor. Padam Padam ile 2010’dan sonra ilk defa listelerde ilk 10’a ulaşan Kylie Minogue Onur Ayı kutlamalarında marş gibi dönen bir şarkıya da imza atmış durumda. Aslında Kylie’yi LGBTİ+ komünitesi belki de herkesten önce, daha müzik kariyeri zirvede değilken tanıyordu diyebiliriz. Ama TikTok sayesinde Kylie yepyeni bir kitleye çok daha hızlı bir şekilde ulaşma şansına sahip oldu. Gümbür gümbür gelen Padam Padam ve Kylie’nin yeni albümüne, LGBTİ+ hayran kitlesine ve TikTok’un müzik piyasasındaki hükmüne dadanıyoruz.

Son zamanların dans müziğine oldukça uyum sağlayan Padam Padam, ritmiyle bir dans marşı olma unvanını çok hızlı bir şekilde kazandı. 55 yaşına bir hafta kala Kylie taptaze bir parçayı belki de nelerin olacağını bilmeden masumca dinleyicilerine sundu, olan işte böyle oldu. Bunun yanında Kylie’nin 2010’dan sonra bu başarıya kavuşmuş olması ise onu her 10 yılda bir devasa bir hit’e imza atan dört kadın müzisyenden biri yapıyor. Evet; 1980’ler, 1990’lar, 2000’ler, 2010’lar ve şimdi de 2020’ler derken beş farklı 10 yıla unutulmaz birer hit bıraktı Kylie Minogue. Bunu başaran diğer üç kadın da zaten onun kadar ikonik: Cher, Lulu ve Diana Ross…

‘‘Padam Padam’’ sözleri orijinalinde Edith Piaf’ın yine aynı ismi taşıyan şarkısından geliyor. Heyecanla çarpan kalp atışlarını yansıtan bir ikileme aslında bu… Padam Padam Kylie’nin Eylül ayında yayınlanacak olan yeni albümünün ikinci sıradaki şarkısı. Ve 2020’de yayınlanan albümünün tamamen disko temalı olmasına, hatta adının bile Disco olmasına dayanacak olursak birtakım patlayan müzikler dinleyicilerin kulağının pasını silecek diyebiliriz. Yeni gelecek albümün ise 2003’te çıkan ve İngiltere listelerinde birinci sıraya ulaşan, yürekleri basıyla ısıtan Slow şarkısından esinlendiğini belirtmiş.

Tam da Onur Ayı’na yakın bir zamanda çıkan şarkı ise LGBTİ+ topluluklarında bir deyiş haline gelerek “selam”dan “hoşça kal”a kadar çok fazla şekillerde kullanılmaya başlıyor. Artık “padam padam”, LGBTİ+ topluluklarında farklı alt metinlere sahip olmuş durumda. Ne diyelim, Kylie sayesinde yeni bir deyiş kazanıldı! Hatta The Sun gazetesinin haberine göre ‘‘Padam’’ kelimesinin Oxford İngilizce Sözlüğüne konulması için bir imza kampanyası başlatıldı bile. ABD’de yaşayan LGBTİ+’lar için ise bu şarkı daha ideal bir zamanda gelemezdi. Son zamanlarda devletin dönüşüme geçmiş ayrımcı politikaları, sosyal medyada artan nefret söylemleriyle topluluk kimi eyaletlerde neredeyse tamamıyla şeytanlaştırılmaya başladı. Politik ortam gittikçe kızışırken sağın yoğunlukta olduğu partilerde buna bağlı olarak uygulamalar ve saldırılar başladı. Bunun üzerine Padam Padam birleştirici ve destekleyici bir güç olarak yardıma koştu. Fakat bu Kylie’nin LGBTİ+ ikonu unvanını aldığı ilk sefer değil. Kylie Minogue önemli bir pop figürüne dönüşmeden önce Avusturalya’da yayınlanan “Neighbours” dizisinde rol alarak uluslararası bir ün kazandı ve bunun sayesinde Birleşik Krallık’ta kendine büyük bir hayran kitlesi oluşturdu. Böylece I Should Be So Lucky isimli çıkış parçası geldiğinde listelerin tepelerine çıkmaktan başka pek de bir şansı olmadı. LGBTİ+ komüniteler içerisinde ses getirdikçe kuir partilerde de sıkça sahne almaya başladı. 2006’da çıkan “Kylie Minogue, Gey İkonuna dönüşürken” (Kylie Minogue Becoming a Gay Icon) isimli belgeselde LGBTİ+ fan’ları için “Beni muhtemelen en havalı olmadığım dönemimde sevip kolları altına aldılar” diyor. Gerçekten de bu öyle bir birliktelik ki işte hâlâ sürmeye devam ediyor.

@kylieminogue

#duet with @Hobbycraft Wimbledon #hobbycraft When Hobbycraft Wimbledon goes ❤️ Padam Padam ❤️ they go FULL OUT!

♬ Padam Padam – Kylie Minogue

Şimdi ise yepyeni, belki de Kylie’yle hiç büyümemiş bir nesil Kylie’nin varlığını yeniden keşfediyor, eski yaptığı işlere de şöyle bir göz gezdiriyor. 2022’de yapılan bir ankete göre şu anda müzikle iç içe olmanın başlıca yolu online müzik platformlarına abone olmak ve bunun hemen ardından da video izleme platformlarını kullanmak geliyor. TikTok gibi kısa biçimli video uygulamaları ise gençler arasında çok daha popülerken bir şeyin “viral” olmasının başlıca kaynağı haline geldi. Kylie’nin bu ani yükselişi müzik endüstrisinin bırakın artık radyoyu televizyonu geçtiğini ve çok daha başka bir hale büründüğünü gösteriyor. Fakat TikTok’tan çıkıverip de bir anda listeleri sarsan ne ilk ne de son şarkı Kylie’ninki tabii ki de.

2018’de tüm radyolarda da duyduğumuz Lil Nas X’in Old Town Road’u bir radyo başarısı değil daha çok bir TikTok zaferiydi; her yeri saran ufak challenge’lar ve şarkı eşliğinde çekilen videolar ile TikTok kullanıcıları tarafından tamamıyla benimsenmiş ve kimsenin dilinden kaçamamıştı. Aynı şekilde, Endless Summer Vacation adlı yeni albümünün çıkış single’ı Flowers ile Miley Cyrus’u da her yerde görüp duyar olduk. TikTok’ta 2 milyon kullanıcının bu şarkı eşliğinde video çekip paylaştığını düşünecek olursak çok da şaşırtıcı bir durum değil. Müzik piyasasının değişen kimyası ile birlikte kısacık videoların yarattığı bu etkileşimde insanı hayran bırakan bir şeyler var kesinlikle. TikTok meşhur algoritması sayesinde platformda olmayı seçen neredeyse herkese uygun içerik sunma kabiliyetine sahip ama yine de pek çokları onu ‘‘gençlere has bir sosyal medya platformu’’ olarak bilip geçiştiriyor. İşte tam olarak da bu kimliği sebebiyle popüler olana karar verme yetisine sahip aslında.

Kylie’nin Padam Padam ile tahta geçmesinin hemen öncesinde ise TikTok’ta yoğun bir şekilde Meghan Trainor’un Mother isimli şarkısını dinledik. Şarkının tanıtım süreci, şarkıyı viral yapma üzerine odaklanmış gibiydi; anne olmaya dair sözlere sahip olan bu şarkı kendine has dans figürleriyle TikTok’un kalabalıklarına bırakıldı. Klibinde annelerin annesi Kris Jenner’ın oynaması, 1950’lerden beri hayatımızda olan Mr. Sandman şarkısından ilham alan melodisi ve dans challenge’ıyla dört dörtlük bir viral projesi olsa da Kylie Minogue’un hızlı yükselişine benzer bir ivme pek yakalayamadı.

@meghantrainor

@krisjenner IS MY MOTHER AND IVE BEEN ADPOTED 🖤 #iamyourmother #mother

♬ Mother – Meghan Trainor

Tüm bu parçaların yükselişi TikTok sayesinde olurken şunu kesin bir şekilde söyleyebiliriz: Radyo hâlâ önemli bir iletişim aracı olabilir ama bir keşif merkezi olmaktan çıktı artık. Artık radyo yıldızları diye bir şey kalmadı ama asıl başarı TikTok yıldızlarının radyoya çıkması diyebiliriz. Fakat şartlar, challenge’lar ne kadar mükemmel olursa olsun kararı veren “halk” sanatçıyı severek yükseltiyor.