Kylie ve Miley’den yaz biterken hepimize birer hediye

Miley Cyrus’un geçtiğimiz Mart ayında yayınlanan albümü Endless Summer Vacation’dan bu yana albümü takip eden ama albümle birlikte duyurulmayan ilk parça Used to Be Young 25 Ağustos’ta yayınlandı. Başka bir şey dinlemiyoruz zaten. Son bir aydır buradayız. Şimdi bir de Kylie Minogue albümü geldi. Kalbimiz epeydir Padam Padam diye atıyordu, malum. Yıl sonunda Spotify’dan çıkacak sonuç ortada 😂

Miley Cyrus’un sahneye adım attığı andan günümüze kadar gelen süreçte aldığı eleştirileri merkezine koyan Used to Be Young gençliğin öyle ya da böylesiyle ilgilenmek yerine ‘iyi ki!’ dedirten tarafına ne güzel dokunuyor.

Şu sıralar yapacağınız en güzel şey, ara ara bu şarkının neden geriden geldiğini, neden bekletildiğini, bütün samimiyetiyle meselenin sadece ticari olmadığını anlamak açısından Miley’nin Instagram ve YouTube hesabında biraz vakit geçirmek. Parçanın hikayesi adım adım Miley’in hesabı üzerinden paylaşıldı ve zaman zaman devamı da geliyor. “Bu şarkı, kim olduğumuzu saygıyla kucaklama; kim olduğumuzu sevme ve olacağımız kişiyi kutlama üzerine. Geçmişime bakarken gurur duyuyorum ve geleceği düşünürken iyimser hissediyorum” diyor sanatçı. Ayrıca şunları ekliyor bu videolardan birinde: “Sadık hayranlarıma minnettarım; onlar her gün hayallerimi gerçekleştirmemi sağlıyor. Desteklerinizin devamlılığı için içtenlikle teşekkür ederim. Bu şarkı sizin için.”

Videoyu düşünürken, Miley’nin karanlıkta yalnız durduğu sahnelerle ilgili söylediği şeyler var. “Bu çok duygusal çünkü annemin minik bir versiyonu gibi hissediyorum ve içimde annemi görebiliyorum. Annemle, içinde bulunduğum kameradan canlı yayın yapabildiğim bir teknoloji kullanarak birbirimizi görebildik ve o dans ederken beni ağlattı, beni güldürdü, çok fazla gerçek duyguyu ortaya çıkardı ve bence bu gerçek duygular insanları gerçekten içeriye alıyor; ki bunu bu günlerde çok fazla görmüyoruz.”

Son bir aydır Cyrus, şarkının kendi yolculuğundaki önemine dair konuştuğu gönderiler yayınlıyor. Özellikle, 25 Ağustos’taki kayıtlardan birinde “tarihsel olarak benim ve kariyerim için önemli oldu” diyor. Alıntıda, Hannah Montana’nın son bölümü üzerine düşünüyor: “Hannah çocuklar içindi. Miley ise topuklu ayakkabılarla dolaşan yetişkinler için.”

Şarkının sözleri, sanatçının ışıklar altında bir genç olarak karşılaştığı baskıyı öne çıkarıyor. Haziran ayında paylaşılan ve British Vogue için yapılan şu söyleşide, Hannah Montana’da ve özellikle erken yaş kariyerinde, kariyeri boyunca karşılaştığı sert eleştirilere değiniyor. “Yıllarca kendi tarafımda suçluluk ve utançla yaşadım; çünkü gerçekten ne kadar çok tartışmaya ve üzüntüye neden olduğumu düşünüyordum” diyor. “Artık bir yetişkin olarak çocukken ne kadar sert bir şekilde yargılandığımı fark ediyorum… Şimdi bir yetişkin olarak, bir çocuğu asla sert bir şekilde yargılamayacağımı fark ediyorum.”

Derin dehlizlerde kaybolmak için “Hannah Montana’dan Miley Cyrus’a giden ateşli yollar” iyi bir okuma olabilir.

Cyrus, parçayı yayınlanmadan önce Instagram’da Used To Be Young şarkısının sözlerini paylaştı ve şarkının sözlerini açıkladı.

“Bu sözler neredeyse iki yıl önce ESV’nin başında yazılmıştı” diye not düştü. “Yanlış anlaşıldığımı hissettiğim bir dönemdi. Son 18 ayımı sizinle paylaşmak için kendi bakış açımın sesler üzerinden bir resmini çizdim diyebilirim. Sonsuza kadar mükemmelleştirebileceğim bu şarkıyı yayınlamanın zamanı geldi. Benim görevim bitse de bu şarkı her gün kendini yazmaya devam edecek. Bitmemiş kalması güzelliğinin bir parçası. Şu an hayatım bu… Tamamlanmamış ama tamamlanmış.”

Doğru şarkıyı doğru zamanda yayınlayacağı konusunda Cyrus’a her zaman güvenebiliriz. 😂 Yılın başlarında Endless Summer Vacation ile bizi kaygısız ve özgür hissetmeye teşvik etmişti. Artık yaz sona ererken, Used to Be Young ile düşünmeye ve minnet duymaya doğru bir değişimin sinyalini veriyor. Tam bu sırada içimizi büyük bir neşeyle dolduran Kylie Minogue’un yeni albümü Tension da tersine bir bomba gibi düşüyor işte. Şerefe! Ve iyi ki! 🥂

Dans pistinde bütün neşesiyle yarın da olacaklar için: Kylie Minogue

Yazın en güzel şarkılarından Padam Padam’ın başarısının ardından -ki şarkı Birleşik Krallık ve ABD’de 10 yıldan fazla bir sürenin en büyük hiti haline geldi- Kylie, altıncı stüdyo albümü Tension’ı 22 Eylül’de paylaştı. Şu ana kadar inanılmaz olumlu eleştiriler alan albüm, dile pelesenk diyeceğimiz türden şarkılarla çevrili. Bir yandan zihninizde bir yerlerde dönmeye devam ediyor.

Biraz geriye gidersek Padam Padam, Kylie Minogue’a kariyerinin 35. yılında küresel bir hit haline gelirken, Onur Ayı etkinliklerinde kaçınılmaz olarak ‘o şarkı’ oldu ve şarkıcıyı uzun süredir takip eden sıkı fan kitlesi, onu ana akım bir kutlama şarkısı haline dönüştürdü.

TikTok’ta inanılmaz yükselen yeni bir Onur Ayı marşı olarak rahatlıkla konumlandırabileceğimiz parçanın dehlizlerinde kaybolmak için Eylül Bombacı’nın yazısı iyi bir okuma olabilir.

Daima genç kalan, hep Kylie olan Avustralyalı sanatçı, 2024’e kadar uzanacak bir Las Vegas turnesine çıkacak. Tension albümünün altında gerçek bir birleştirici konsept aslında yok. Hemen hemen bütün parçalar şarkıcının uzun süredir favorisi olan temalarla ilgili: Aşk ve cinselliğin, bütün bedeni saracak kadar kapsamlı, yeryüzünden gökyüzüne bütün varlıklarla hissedilen bir şey olarak konumlanması… Öyle ama yalan yok. Aşk sarhoşluğu yalansa biz de bir şey bilmiyoruz 😂 Kontrolsüz romantik ex’ler, hızla aşılması gereken engeller olarak kendini sunuyor ve malum ayrılıklar şarkıcıyı ve sevgilisini tutkulu bir şekilde yeniden bir araya getiriyor… Ah ah… Kendi adını taşıyan albümündeki Confide in Me (1994) veya Body Language (2003) albümündeki Slow gibi parçalar, dramaların tam olarak yaşanmadığı, olmadığı bir gerçeklik sunuyordu. Kalbimiz bir miktar kırık. Her daim başımıza gelebilecek durumlar bunlar 💔 Ancak yeni albüm bir nevi çeşitlilik eksikliğini içten bir enerjiyle telafi etmeye odaklanıyor. Hold On to Now, romantik duygularla çevrili bir Robyn şarkısı gibi. Kesinlikle albümdeki en iyilerden biri olan Things We Do for Love ise heyecan verici bir synth-pop ritmi karşısında Kylie’nin kalbinin nasıl attığını gösteriyor. Albüme adını veren Tension ve çıkış parçası Padam Padam, albümün en yüksek noktaları olarak öne çıkıyor ve Kylie, çılgınca notalanmış bir piyano-house ile gerçekten birbirini hiç tamamlamayan sözler söylüyor. Sadece nakaratı tamamlamak için yazılmış sözler vardır ya, işte bunlar da öyle 😂 Ancak bütün garipliğine rağmen bu sözler bu neşeli şarkının genel olarak daha iyi hissettirmesini sağlıyor.

Vegas High ve 10 Out of 10 albümde iyi hissettirmenin ötesine geçemeyen ve yalan yok, bir miktar başarısız olarak kayda geçen parçalar. İlki sanki gelecekteki bir Las Vegas gösterisine açık bir reklam gibi hissettiriyor. Göreceğiz. Diğeri ise albüme zorla eklenmiş gibi bir miktar cansız ve sıradan. Kylie’nin müziği her zaman en iyi haliyle yoğun bir fiziksellik taşır. Doğrudan kalbe ve bedene hitap eden bir enerji verir. Sizi yükseltir. Tension için de böyle diyebiliriz. Şarkı sözlerinin konumlandığı yer ve müziğin canlandırıcı etkisi bir araya geldiğinde haz ve özgüvenin iç içe geçtiği hisler bünyeye yükleniyor.

Şahane ve kendinden emin ilerleyen bir isim Minogue. Ne güzel yaş alıyor! Hannah Mylrea’nın enfes metni ile Kylie’yi Rolling Stone Ekim/Kasım sayısı kapağına taşıyan şu makaleyi de okumanız dileğiyle.

İki şahane kadın, Miley ve Kylie (böyle aynı anda söyleyince Esra-Ceyda kardeşler gibi oldu 😂) kısmen iki farklı jenerasyona ve iki farklı meseleye eğilirken birbirlerini dertleri özelinde ne şahane bağlıyor. Go girl! Bam! 💥