Müdavimin olacağız: Minval

Minval. Adının anlamı üslup, biçim, tarz ve bir de kendine has. Burada her şey ev yapımı; yöresinden, yerinden. Zeytinoğlu Caddesi’ne açılan sokaklardan birine gizlenmiş ama aynı zamanda bulunduğunda da bırakılamayacak bir müdavim yeri burası. Sevgili Minval; daha ilk ısırıkta nasıl da bağlandık sana…

Kurucusu Zeynep Karahan, geleneksel üretim anlayışına zanaatkar dokunuşlar yapan, her tabakta daha çok keşfetmeyi ve şeffaflığı öncelikli tutan bir şef. Minval’deki lezzetlerse Zeynep Şef’in Cordon Bleu, Johnson and Wales gibi önemli gastronomi okullarında aldığı eğitimlerinin ve sektördeki özel işletmelerde uzun yıllara dayanan tecrübesinin bir yansıması.

Kaliteli, yöresel ve organik malzemelerle artizan dokunuşlar birleşince misafirlere bu lezzetin tadını çıkarmak kalıyor. Nasıl mı?

Menüde hem tuzlu hem de tatlılar mevcut. Tuzlu tarafında ilk olarak bahsetmemiz gereken ekmekler: Anadolu’nun genetiğiyle oynanmamış atalık buğdayı ve değirmende öğütülen unla yapılmış ekmekleri yöresel lezzetlerle kucaklaşıyor. Özellikle sabah saatleri sosis yumurta; Erzincan tulum, Trakya eski kaşar, ezine peynir, ev yapımı krem peynir, reçel, zeytin ve ekşi maya simitin buluştuğu tabak; ev yapımı süt reçeli, ricotta ve tarçınlı meyveden oluşan french toast; otlu peynirli yumurta, menemen gibi kahvaltı seçenekleri tercih edilebilir.

Bunun dışında tüm gün tüketebilecek -ki benim daha ilk ısırıkta kalbimi eriten- kaşar peynirli, soğan marmelatlı, ev yağımı rozbif ve hardallı tost; füme etli sandviç veya kuşkonmaz, bezelye, otlu pırasa Ayvalık sepet peyniri, göz yumurtalı ekmek üstü de lezzetli alternatiflerden.

Bu leziz tuzluların yanında Minval’e usanmadan gelme sebebimiz olacak tatlılara hızlıca geçmek isterim. Çünkü burayı gerçekten masalsı kılıyor… Fransız artizanal çikolata markası Valrhona çikolatalarıyla hazırlanan mozaik pasta (yerken heyecandan çatalımız yere düştü), fındık praline, file badem ve sütlü çikolatalı Malakoff, Paris Brest, profiterolün yanı sıra badem, fındık, fıstık, portakal şekerlemesi ve karamelin “ya sen nesin sen?” diye kendi kendine konuşturtan Florentine’i denemeye değer! O “of çok tatlı” dedirten glukoz şurubundan eser yok bu lezzetlerde. Aksine Zeynep Şef’in tamamen şeffaf yaklaşımı, tutkusu ve gerçek tatlar var.

Yanındaysa iyi kahve, güzel çay ve bünyeye saniye saniye yayılan bir dinginlik. 

Beş çayını beklemeye gerek yok, sabah 9.30’dan akşam 20.00’a kadar her an kaliteli çay saati, kahve muhabbeti, he bir de tatlı ziyafeti Minval’de…

Zeytinoğlu Cad.
No: 47 Akatlar, Beşiktaş