Mürver seni geç mi tanıdık biz?

“Bir deneyimmiş meğer. Uzun zamandır açık olmasına rağmen denk gelememişiz. Üzgünüz.”

Böyle romantik başladık işte. Mürver için; ”mevsiminde sebzelerin, mezelerin tütsülenmiş balık ve etler ile pek nazik bir buluşması” diyerek başlamak isteriz.

Sade ama çok iddialı. Mürver, Anadolu’nun yerel üreticilerinden mevsimine göre alınan ürünleri odun fırını, açık ateşte pişirme ve tütsüleme tekniklerle tabaklara hazırlıyor. Menüsünde ise deniz ürünleri, kurutulup dinlendirilmiş etler ve sucukların yanı sıra mezeler de ön planda. 

Cevizli yoğurtla sunulan Ege otlu mücver, külün içinde üç saat pişen ahtapot, yüksek ateşte pişip suyunu kaybetmeyen kalamar, közde pişen sebzeler, isli yoğurt, köz sarmısaklı kuru cacık günümüzün modern meyhane kültürünü bir çıta yukarı taşıyor. Ana yemek bizce yine paylaşımlık olmalı; sonuçta her şeyden az az da olsa denemek ve tadına bakmak gerek. Bu noktada dökümde balık, ispir fasulyeli dana kaburga, kuru meyveli siyez ve kuzu tandır, közde pişmiş bıldırcın gibi ilginç seçeneklere sahip menüden, katmer arası yumuşacık dana kuyruğu üstü keçi yoğurtlu mantı seçmemizin ne kadar da doğru olduğunu tabaklar önümüze gelince anladık.

Nasıl anlatsak bilemiyoruz ama bu yemek bildiğimiz mantının çok başka noktalarında olduğu kesin. Tatlıya gelirsek, uzun zamandır böylesini yememiştim sanırım; tadı hâlâ damakta. Yanık sütlaç! Fırın sütlaç dondurması, karadut ezmesi, kekikli kıtır… ”Bu ne ya” dedirten tahin helva sarma, Antep fıstığı eşliğinde tabakta bize bakıyor. Ya baklava kıtırlı, Antep biberli, fıstıklı vişneli çikolataya ne demeli?! Ah ah… Şef Yılmaz Öztürk ile kurucu ortak ve mutfak danışmanı Mehmet Gürs’ün nasıl bir dokunuşudur bu? Otantik ve modernin ne hoş buluşması! Delirdik galiba…

Gidin deneyin. Özel günleri de çok beklemeyin.

Adres: Kemankeş Karamustafa Paşa Mahallesi, İETT Karaköy Durağı 57-59, Beyoğlu, İstanbul

Telefon: (0212) 372 07 50