Nesin sen ‘aktif karbon’?

Kömür dediğimize bakmayın, oldukça sağlıklı bir trend bu. Her an her yerde karşımıza çıkıyor. Kozmetik ürünlerden yemeğe sıçrayan bu akım detoks sularında, hamburger ekmeklerinde, kreplerde, limonatalarda, dondurma külahlarında ve son olarak kahvelerde…

Aslında aktif karbon sıkıcı siyah görüntüsünün aksine vücuda iyi gelen ve yemeklere ise tattan ziyade renk katan bir toz. Bir nevi sunumu renklendiren kalorisiz gıda boyası diyebiliriz. Genelde hindistan cevizi kabuğu, fındık kabuğu, pirinç kabuğu ya da odundan üretiliyor. Şimdi trend olduğuna bakmayın geçmişi taa 1. Dünya Savaşı’na dayanıyor. Askerlerin kimyasal zehirlenmelerine karşı üretilen gaz maskelerinin yapımında kullanılan bu malzeme zehri tutuyor. Son yıllarda ise Kim Kardashian’ın doğum kilolarını vermeye çalışırken içtiği detoks amaçlı aktif karbon limonatası günden güne, ülkeden ülkeye yayılıyor.

Toksin tutucu özelliği hayatımızın birçok alanında işimizi kolaylaştırıyor. Mesela hangover! Vücuttaki negatif toksinleri yakalıyor, alkolün zararlı etkilerini gideriyor ve vücudu kendine getiriyor. Mide yanmalarına iyi geliyor ve safra asidini düzenliyor. Tabii fazlası zarar ancak bir bardak suya bir çay kaşığı aktif karbon içmeyi uzmanlar öneriyor.

Gelelim gündelik hayata… Instagram feed’lerimizi kasıp kavuran aknelere karşı aktif kömür maskeleri, diş macunları, siyah hamburger ekmekleri, siyah limonatalar, külahlar… Neyse ki oldukça fotojenik olan bu siyah dokunuşun aynı zamanda da sağlıklı olduğunu bilmek içimizi rahatlatıyor.

Peki nerede gördük?

Hamburger: Fireroom

Külah: Sago Balat

Kahve: Coffee Department

Limonata: Plus Kitchen

https://www.instagram.com/p/By0HTcpg_g3/