Sevdalum Karadeniz: tadına doyamadık

“Sıkıntı yok, hallolur” cümlesiyle bizi karşılayan Karadeniz; etkinden çıkmak ne de güç oldu bir bilsen! Çocukken resim dersinde çizdiğimiz dağların, vadilerin, derelerin, dağın eteğindeki kulübelerin somutlaştığı güzel köyler… Bu eşsiz manzaraların tadını çıkarırken yemekleri unuttuk mu sanıyorsunuz?

Çinçiva Kahve’nin muhlaması… Birkaç yerde denesek de Çinçiva’nın muhlamasının üzerine tanımadık. Sıcak sıcak masaya konduğu anda taze ekmeği içine bandıracaksınız. Yok çatal metal… Muhlama’yı geldikten sonra ne kadar hızlı yerseniz o kadar iyi. Soğudu mu, öyle taze ekmeği doya doya banıp uzuuuuun uzunun uzatamıyorsunuz. Sizi bilemeyiz ama biz şahsen soğuyana kadar dört – beş dilim ekmeği yemiş oluyorduk. Çinçiva demişken; kahvaltıya mutlaka gidilmeli o ayva reçeli denenmeli. Kaymaklı patatesler yenmeli.

Akşam keyifli bir yemek istiyorsanız Hacina, taze mezeleriyle ve bir de Ergun Bey’in tutkusunu ortaya koyduğu sofralarıyla içinizi ısıtacak. Limonlu patates, mantar graten, bahçe kızartma, acılı havuç favori mezelerden. Bakalım siz hangisini beğeneceksiniz?

Çat Köyü’nde bulunan Toşi Pansiyon’un restoranına gelirsek; saç kavurması ve mangalda köftesi leziz.

https://www.instagram.com/p/BGuPU5eMjtv/?taken-by=tosipansiyonofficial

Bu kısa gezimiz sırasında konakladığımız Ada Bungalov’da ise kahvaltıdaki ev yapımı reçeller ön planda. Özellikle mürdüm eriği reçeli; senin de tadın hâlâ damağımızda!

https://www.instagram.com/p/BQ9uVKDB8WR/

Zil Kale’ye gidince de kalenin hemen bitişiğindeki Kaledibi Kafe’nin sütlaçlarıyla güne tatlı bir mola verebilirsiniz. Öyle çok şekerli de değil.

Çamlıhemşin’den dönüş yolundaysa Trabzon havalimanına giderken Çayeli’nden geçeceksiniz. Çayeli’nde kuru fasülye yemek içinse adres Çayeli Lale Lokantası. Çayeli fasülyesini böyle ünlü yapan, işte buranın sahibi.

https://www.instagram.com/p/BMyKDtuDdeX/?taken-by=cayelilalelokantasi

“İlla Trabzon’a geldik, uçağa binmeden Trabzon pidesi yemeden mi döneceğiz derseniz” havalimanına 15 dakika mesafede Trabzon Çarşı’da bulunan Pekünlü Merkez Pide’de kavurma-kaşarlı ve kuşbaşı-kaşarlı pideyi denemeden uçağa binmeyin.

https://www.instagram.com/p/BcE6SFfFT7W/?taken-at=379853825777121

Her yer güzel de bizce en keyiflisi kendi yemeğini, çayını alıp, tepelere çıkıp manzaraya karşı piknik yapmak. İşte o zaman o dağların vadilerin keyfine varıyorsun daaa!