Yemek ile samimi ilişkiler

İyi yemeğin bir hikayesi vardır.

Belli ki Netflix de bizimle aynı fikirde. Dünyaca ünlü şeflerin peşine takılarak, yerel lezzetlerin izini süren; bir malzemenin sofraya gelene kadar ne maceralardan geçtiğini ilham verici detaylarla birlikte anlatan “yemek programları” (ki bu tabir aslında bizim memleketteki Ümit Usta’lı tarif programlarını hatırlatıyor, o yüzden “belgesel” demek lazım sanki) Netflix’in en çok izlenenler listesinde hep en üstte. Hatta seçki, yeni programlar ve bölümlerle de sıkça güncelleniyor. Ve izlemesi yürek ister… O büyük bir özenle hazırlanan tarifler, insana akıl oyunları yapan sunumlar… Bu da can yahu!

Yemek kültürüne sevdalı, bizi dünya mutfaklarında keşfe çıkarak programları, bir de sizin için seçtik.

Aç karna izlemeyin.

Salt Fat Acid Heat: Şef ve yemek yazarı Samin Nosrat’ın muhteşem tatlara ulaşmanın en basit öğelerini keşfettiği bu programda Japonya, İtalya, Meksika ve Kaliforniya’da çekilen bölümlerle tuz, yağ, asit ve ısının yemeklerdeki önemini izlerken her ülkenin yemek kültürüne bir adım daha yaklaşıyorsunuz. Bu öğeler yemeği batırır da çıkarır da diyor şefimiz. Gerçekten de haklı.

Final Table: Yarışma gibi yarışma. Michelin yıldızlı şeflerin birbirleriyle nazik savaşı diyebiliriz. Sanatçı ruhlarını, gastronomik bilgileriyle birleştiren şefleri izlerken hem ülkelerin yemek kültürleri, şeflerin hayat hikayeleri hakkında bilgiler edinirken hem de bir yemeğin ne noktalara ulaşabileceğini izlemiş oluyorsunuz. Teşekkürler Netflix.

Chef’s Table: Farklı ülkelerin yemek kültürünü yaratan şeflerinin hayat ve restoran hikayelerini konu alan bu programda İstanbul’dan Musa Dağdeviren’in Çiya’sının hikayesi de bulunuyor.

Cooked: Pek sevdiğimiz yemek yazarı Michael Pollan, pişirme tekniklerinin yemeklerin lezzetini nasıl değiştirdiğini gösteriyor. “Ateş”, “su”, “hava”, “toprak” konulu bölümümleriyle resmen yemek pişirmenin en küçük atomlarına inen programdan sonra yemek yapmak hakkındaki düşüncelerim değişti.

Somebody Feed Phil: Bir noktada kendimle özdeşleştirdiğim sevgili Phil ile dolaşmayı (ve yemeyi) ne kadar çok isterdim! Yemeğe meraklı Phil Rosenthal dünyayı geziyor, yerel mutfakları deneyimliyor ve gezginlere güzel bir yemek rehberi sunuyor.

Samurai Gourmet: Uzakdoğu kültürüne meraklıysanız, hele ki Japonya’ya özel bir sevdanız varsa bu program tam size göre. Ara ara güldüren yeni emekli sempatik Takeshi amcamız emekliliğinin tadını yemek ile çıkarıyor. Tattığı yeni lezzetlerde içindeki samurayı açığa çıkaran Takeshi’nin maceralarını izlemek öyle keyifli ki.