77. Altın Küre Ödül Töreni öncesi ısınma turları: Tahminler, dilekler ve Ricky Gervais

Sinema yıldızlarının televizyon yapımlarında daha çok boy göstermeye başladığı, dijital platformların peş peşe çıkardığı filmlerle büyük kategorilerde yarışı kızıştırdığı bir yılın daha ardından bu akşam, 77. Altın Küre Ödülleri sahiplerini bulacak. Hem de Ricky Gervais’in sunuculuğunda… Tehlikenin farkında mısınız?

Sinema ile televizyonun kesiştiği yerde Altın Küre Ödülleri sözü devralıyor. Gerçi bu ikisinin kesişim kümesi de iyice genişlemeye başladı, dijital platformlar sağ olsun. Televizyon yapımları sinemaya, sinema da televizyona doğru kayarken gelenekselliği besleyen kurallar da çatırdamaya başladı elbette. Ama devir dijitalin hakimiyetini kabul etme devri artık. Tüm kreatif endüstriler içerik anlamında dijitalin dinamikleriyle birer birer sınanırken sıra sinemaya da gelecekti elbette.

Netflix’in üç sağlam yapımla film adaylıkları arasına adını kocaman harflerle yazdırması, geçen sene Roma ile açtığı yoldan gitmeye devam edeceğinin en büyük kanıtı. Martin Scorsese’nin artık kendisine tapınmamız gerektiğini ilan eden şaheseri The Irishman, Anthony Hopkins ile Jonathan Pryce’ın karşılıklı döktürdüğü The Two Popes ve Noah Baumbach’ın ince ince işlediği boşanma hikayesi Marriage Story, Cannes gibi bazı geleneklerine düşkün festivallerde pörtleyen ”dijital platformlardan çıkan yapımlar sinema filmi sayılabilir mi” tartışmalarının çoktan rafa kaldırılması gerektiğini gösterecek kadar güçlü. (Bence.) Bundan sonrasını, geleneksel sinemacılar düşünsün. Biz seyrimize bakalım.

Adaylıklara şöyle bir bakınca, özellikle film kategorilerinde neler yaşanacağını tahmin etmek güç değil. Dizilerde ise ortalığı sallayacak bir yapım yok bu sene. Yani bizim gönlümüzde var da, onlara da çok fazla adaylık verilmemişti maalesef. Succession’ın yükselişini bekliyoruz sabırsızlıkla. Netflix pek çok farklı yapımla kendini gösteriyor ama eli sinemada olduğu kadar güçlü değil bu sene. Amazon ve Apple tek tük yetişmeye başladı işin hızına. Bakalım HBO Max’in çıkışıyla birlikte seneye dengeler değişecek mi? Tahminlerimiz ve dileklerimizle bir tur adaylıkların üzerinden geçelim biz.

Ama önce, Ricky Gervais…

Bu Ricky Gervais’ın sunacağı beşinci Altın Küre töreni olacak. Daha önce de 2010, 2011, 2012 ve 2016’daki törenleri sunmuştu. Her türlü filtreden uzak (kimi zaman insanın nefesini tıkayan) espri anlayışıyla öyle ihtişamlı hareketlere kalkışmadan, hatta şovu anti-şova çevirerek sunuyor töreni. Hollywood’la aranız bozuksa onun sunduğu törenleri özellikle izlemeniz gerekiyor. Dedik ya, her türlü filtreden uzak diye… Törende en çok Hollywood’a laf sokuyor. Adaylıklar arasında After Life’ın neden olmadığı sorusu ise henüz tarafımca cevaplanamadı. Neyse, biz güzellemelerimizi burada yapmıştık zaten.


Tahminler ve dilekler

Aslında Joker ve The Irishman arasında gidip gelen tahminlerin ne yönde doğru çıkacağına dair cevabımızı bu akşam alacağız gibi gözüküyor. Aslında bu ikisi arasında bir tahminde bulunmaya çalışmak çok zor. The Irishman KOCAMAN bir film. Sadece 3.5 saat olduğu için değil, bu 3.5 saat boyunca sinema nedir diye tane tane anlattığı için. Ama Todd Phillips’in Joker’i de var işin içinde. Milleti tokatlayıp geçti. Tabii Joaquin Phoenix’in çılgın performansının da payı büyük. Drama Dalında En İyi Film kategorisinde bu iki film sağlam kapışacak gibi. Diğerleri yılın en’leri listelerinde üst basamakları kapsa da bu ikisinin savaşı onları da gölgeleyecek gibi maalesef.

Screen Shot 2020-01-05 at 16.22.13

Drama Dalında En İyi Film Adayları

Komedi Dalında En İyi Film kategorisi ise Knives Out ve Once Upon A Time in Hollywood arasında gidip gelebilir. Rian Johnson’ın bu filmi sağlam övgüler topladı. Once Upon A Time in Hollywood ise kadrosu vs derken oyuna birkaç sıfır önde başlayanlardan. Es geçmek istenmeyebilir muhtemelen. Bizim kalbimizde ise Jojo Rabbit var. İnsanlık tarihinin en karanlık yıllarını çocuksu bir komiklikle anlatıyor ama hiçbir şekilde aşırıya kaçmadan, lafını gediğine koyarak. Çok güldürüyor ama izleyiciyi güldüren her şey aslında o korkunç trajedinin de altını çiziyor. II. Dünya Savaşı dönemine dair sinemada söylenecek tüm sözler tükendi diye düşünüyorsanız bir de Jojo Rabbit’i izleyin.

Screen Shot 2020-01-05 at 16.50.41

Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Film Adayları

Diyaloglarıyla oyunculuklarıyla tenis maçı izler gibi izlediğimiz, müthiş bir anlatıma sahip bir film Marriage Story. Ama ödül sezonunda önü kapalı. The Irishman, Joker deyip durduk, malum. Önünün açık olduğu tek kategori ise Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu olacak muhtemelen. Bir dönem ‘seksi oyuncu’ kategorisinde harcanıp gidecek diye korktuğum ama sağlam bir U dönüşle son iki üç yıl içinde yine yeniden döktüren performanslara imza atmaya başlayan Scarlett Johansson, Marriage Story’de her bir bakışı ve mimiğiyle karakterini yaşadı ve yaşattı bize. Bu arada Little Women’ı ne ara izlediniz de Saoirse’i aday gösterdiniz diye sormak istiyorum. Judy Garland’i anlatan Judy filmindeki performansıyla Renée Zallweger’a şapka çıkaran da çok. Ama dediğim gibi, Marriage Story’ye ödül verme hakkını burada kullanabilirler.

Screen Shot 2020-01-05 at 16.50.29

Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu

Ve bir de üzerine konuşmanın gereksiz olduğu bir kategori var. (Ne ayıp!)

Screen Shot 2020-01-05 at 17.00.39

Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Sevgili Adam Driver. Seni Girls’deki o itici karakterle tanımıştık (onun adı da Adam’dı) ve gözümüzün önünde yükselişini, bir dostun başarılarını izler gibi gururla, mutlulukla izledik. Marriage Story, şimdiye kadarki en iyi performansını sergilediğin filmdi ama üzgünüz; bu kategoride Joaquin Phoenix var.

Sevgili Antonio Banderas. Başta ödül aldığın Cannes olmak üzere Pain and Glory ile büyük festivalleri hep övgülerle kapattın. Bu kategoride de eli en güçlü olanlardan biri sensin ama üzgünüz; bu kategoride Joaquin Phoenix var.

Sevgili Christian Bale. Boşver. Her sene bir şekilde bu kategoride aday olmayı başarıyorsun zaten. Bu sene de zafere gidebilirdin ama üzgünüz; bu kategoride Joaquin Phoenix var.

Sevgili Jonathan Pryce. Shakespeare oynamış adamın hali başka olur. Üstün yeteneğine ve tek bir mimikle dünyaları oynatma gücüne hayranız ama üzgünüz; bu kategoride Joaquin Phoenix var.

Söylenecek tek bir söz var: Şampiyon belli ikinci kim?

Detaylı anlatmayı da buraya bırakıyoruz.

Screen Shot 2020-01-05 at 17.13.52

Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu

Yılın beklenmedik yerden vuran filmlerinden biriydi bence Booksmart. Olivia Wilde’ın ilk yönetmenlik denemesinde bu kadar iyi bir hikaye anlatıcılığına imza atacağını düşünememiştim, özür dilerim. Beanie Feldstein da Komedi veya Müzikal Dalında En İyi Kadın Oyuncu kategorisinin açık ara kazananı olmalı. Ama olmayabilir de… Şu listeye bir bakın: Emma Thompson ve Cate Blanchett’ınn boş geçtiği bir rol gördünüz mü?

Screen Shot 2020-01-05 at 17.27.14

Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Zor bir kategori daha ama tüm senenin yorumlarını şöyle bir zihnimizden geçirince tahminen ödülün, gözümüzün önünde Elton John’a dönüşüveren Taron Egerton’a gideceğini söyleyebiliriz. Tahminen tabii. Leonardo da güneş gibi parlıyor ama… Eddie Murphy’yi de çok özlemiştik. Daniel Craig hep bir kafa karışıklığı yaratıyor ama bende, hep bir James Bond soğukluğu var üzerinde. Bir dilekte bulunalım bari: Taron Egerton olmayacaksa Jojo’ya gitsin ödül.

Screen Shot 2020-01-05 at 17.32.17

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Bir kategorideki adaylar arasında Kathy Bates varsa, o ödül mutlaka ona gitmeli. Böylesine fanatiğiyim işte… Ama içimden bir ses, sinema kategorisindeki En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödülünün The Report’taki rolüyle Annette Bening’e gideceğini söylüyor. Ki Kathy Bates bir yana, Laura Dern de ödülü sonuna dek hak ediyor. Aşırı karikatürize bir karakteri, çok gerçekçi bir performansla canlandırmıştı. Jennifer Lopez söz konusu olduğunda ise Mariah Carey’ye bağlayıp ”I don’t know her” demek en iyisi gibi geliyor ama…

Peki sinema kategorisindeki En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu kategorisinin adaylarına ne dersiniz? Sinefil rüyası gibi bir şey.

Screen Shot 2020-01-05 at 18.07.04

Müzikal ya da Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Yani herhangi bir tahminde ya da dilekte bulunmak mümkün olabilir mi şu koşullar altında?

Şuna tekrar bir bakar mısınız?

Screen Shot 2020-01-05 at 18.07.04

İnsanı kör kuyularda bırakan bir diğer kategori de En İyi Yönetmen…

Screen Shot 2020-01-05 at 18.12.30

En İyi Yönetmen

Ama Parasite’i izledikten sonra bu ödülü kimin kazanması gerektiğine dair çok fazla soru işareti kalmıyor kafada.

Çok mu taraf tutan bir yorum oldu?

Parasite fanatizmini En İyi Senaryo dalında da sürdürmek zorundayız.

Screen Shot 2020-01-05 at 18.16.30

En İyi Senaryo

Parasite olmasaydı eli güçlü olacak iki film; Pain and Glory ve Portrait of a Lady on Fire. Muhtemelen Yabancı Dilde En İyi Film ödülün onlardan birine gidebilirdi. Ama Parasite dahiyane hamleleriyle dahil olduğu tüm kategorilerde herkesi sollayıp geçiyor. Şimdi ayıp olmasın ama The Irishman şiir gibi bir ustalık filmi olsa da Bong Joon Ho’nun taze ve zihin açıcı formüllerinin yanında farklı bir şekilde konumlanıyor. Senaryoda da mesela Marriage Story’yi ele alalım. Parasite’ten tür olarak çok uzakta, kıyaslamak bile garip geliyor bir noktada ama yalın bir üslupla, sinema tarihindeki bazı klasik filmlere de selam çakarak anlatıyor hikayesini. Bong Joon-ho ise heyecanlandırıyor insanı, şaşırtıyor, ters yüz ediyor. Ve açıkçası böylesi de sık gelmiyor insanın karşısına.

Televizyonda neler var?

Drama dalında En İyi Dizi kategorisinin kazananı kesinlikle Big Little Lies değil. Tek sezonda bitebilecek bir dizinin hatır için çok sevdiğimiz bir devamı niteliğindeydi ikinci sezon. Diğer dört yapıma gelecek olursak…

Hani az önce zihin açıcı demiştik ya Parasite için; bu sözü bir de Succession için buraya bırakalım. Oldukça klasik bir hikayeyi o kadar yüksek tempolu bir şekilde anlatıyor ki… Bu modern zaman aile tragedyası, klasik bir hikayeyi alışılmışın dışında formüllerle anlattığı için bu ödülü almalı. Yoksa Killing Eve ve The Crown’un ezelden beri hayranları sayılırız. Gerçi The Crown da üçüncü sezonda baydı…

Screen Shot 2020-01-05 at 18.30.39

Drama Dalında En İyi Dizi

Komedi dalında En İyi Dizi kategorisinin kazananını galiba hepimiz biliyoruz.

Screen Shot 2020-01-05 at 18.38.59

Komedi Dalında En İyi Dizi

Fleabag‘in bu kadar popüler olması ve ödül üstüne ödül alması o kadar mutlu edici bir şey ki. Arıza bir kadın hikayesinin tüm dünyada sesini çıkarması, erkeklerden rol çalması, ideal kadın fikrini delip geçmesi, kusurlara sevgiyle sarılması… BBC’nin özgün yapımlarından biri olarak kalacak, ada halkı ve ‘ilgili’ bir grup izleyici dışında kimsenin bilmediği bir yapım olacak sanıyordum kiiiiii… Ana akımın orta yerine oturdun, tüm ezberleri bozdun Fleabag!

The Kominsky Method, maalesef Fleabag taraftarlığıyla seni saf dışı ettik bu kategoride.

Bu arada Alan Arkin’in 86 yaşında olduğuna kim inanır ya?!

En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi kategorisinde de yayınlandığı dönem yeri yerinden oynatan, tartışmaları beraberinde getiren, tüm gerçekliğiyle zihinleri sarsan Chernobyl‘in şampiyonluğu üstleneceğine dair hiçbir şüphem olmasa da ödül Unbelievable‘a gitse diye de içten içe dileyeceğim sanırım. Chernobyl’in devasa hikayesi yanında, kusursuz senaryosu ve güçlü oyunculuklarıyla son derece basit bir dille çok sıkı bir sistem eleştirisi yapıyor Unbelievable. Keşke o kazansa.

Screen Shot 2020-01-05 at 18.45.40

En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi

Unbelievable’dan iki aktris, En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi dalında En İyi Kadın Oyuncu kategorisinde aday: Merritt Wever ve Kaitlyn Dever

Kaitlyn Dever, çok doğru projelerle karşımıza çıkan genç bir oyuncu. Booksmart’ta da çok iyiydi! Yine de bu kategoride Merritt Wever’ın eli daha güçlü gözüküyor. Ofisteki o sinirlenme sahnesi çok iyiydi mesela, aklıma kazanmış: Sessiz sedasız yükseliverdi öfkesi, işini yeterince özenli bir şekilde yapmadığını düşündüğü elemanını yıkıp geçti oracıkta. Son derece doğal bir oyunculukla hem de…

Screen Shot 2020-01-05 at 18.50.17

En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi Dalında En İyi Kadın Oyuncu

En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi dalında En İyi Erkek Oyuncu kategorisine gelirsek… Sanki burada tahminlerimiz ve dileklerimiz kesişecek gibi gözüküyor. Hatta galiba yakın zamanda bir Jared Harris güzellemesi patlatacağız sitede.

Screen Shot 2020-01-05 at 18.59.55

En İyi Mini Dizi ya da TV Filmi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Şimdi bir durun ve Jared Harris’i gördüğünüz tüm rolleri bir düşünün. Özellikle televizyonda birbirinden benzemez onlarca iddialı rolü canlandırdı. Chernobyl de onun o tok sesi ve yarı arıza bakışlarıyla daha da vurucu oldu. Bu ödülü sen alacaksın dostum! (Nedir bu kadar emin olmamın sebebi hiçbir fikrim yok ayrıca.)

Drama dalında En İyi Kadın oyuncu ödülü kalbimi çok sıkıştırıyor. Çünkü gariptir ki, özellikle komedi söz konusu olduğunda en bayıldığım beş oyuncu bu kategoride. Ama olsun onları bu yapımlarda da izlemek zevkliydi. Ve beşini de bir arada görmek kalbimi coşkuyla doldurdu. Bir taraftan Jennifer Aniston alsın istiyorum ödülü, sonra bir anda Jodie Comer’in Villanelle’i geliyor aklıma. Bir de Olivia Ablamız var burada… Karar vermek çok zor.

Screen Shot 2020-01-05 at 19.03.30

Drama Dalında En İyi Kadın Dizi Oyuncusu

Galiba Olivia Colman alacak ama… The Crown’da, kraliçenin maden kazası sonrası, kasabalıların ağıtını dinlerken hissettiklerini tek sahnede öyle güzel yaşıyor, yaşatıyor ki. Boş boş bakarken bir anda gözleri kızarıyor, tek bir damla düşüveriyor yanaklarına. Of of of…

Eyvaaaah çok zor bir kategori daha!

Screen Shot 2020-01-05 at 19.13.11

Drama Dalında En İyi Erkek Dizi Oyuncusu

Rami Malek, Freddie Mercury rolüyle dünya çapında bir popülerliğe ve ödüllere ulaşmadan çok önce, Mr. Robot’la girmişti hayatımıza. Ki Mr. Robot’taki performansı Bohemian Rhapsody’dekine 10 basar. Bizi de zihninin içine hapseden, deli gözlü dahi bir hacker’ı canlandırdığı Mr. Robot geçtiğimiz haftalarda final bölümüyle ekranlara veda etti. Sevilen bir karaktere ve diziye veda etmek her daim yürek dağlıyor tabii ama bu sefer daha da fena vurdu çünkü Rami Malek’in performansı her zamankinden de iyiydi bu son sezonda. Birlikte bocaladık, şaşırdık, hırpalandık…

Bu kategoride bir de Brian Cox var. Yukarıda Johnathan Pryce hakkında da söylediğimiz gibi; sahnede Shakespeare canlandırmış adamın hali farklı oluyor. Tüm zamanların en acımasız baba karakterlerinden birini öyle bir performansla çıkarıyor ki karşımıza… Karakteri son derece rahatsız edici olsa da ekrandan hiç gitmesin, tüm sahnelerde o olsun istiyor insan. Ders gibi bir şey onu izlemek.

Ama Game of Thrones’a bir veda busesi kondurmak için ödülü Kit Harington’a verebilirler. Olsun. Koca yürekli adam, beraber büyüdük biz onunla. Hem dizi bitince biliyorsunuz, psikolojisi bozuldu, rehabilitasyona girdi. Bu ödülü alın teriyle hak etti.

Komedi dalında En İyi Kadın Oyuncu ödülünün adayları şöyle:

Screen Shot 2020-01-05 at 19.21.37

Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu

Muhtemelen kazananı da şöyle olacak: Phoebe Waller-Bridge

O bu kategoride olmasaydı ödül Natasha Lyonne’a gidebilirdi muhtemelen.

Komedi dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülü için bir durup düşünelim.

Screen Shot 2020-01-05 at 19.23.47

Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu

Galiba şu üçü en güçlü adaylar:

Paul Rudd performans açısından zorlayıcı bir işin altından kalktı: Kendinden iki tane canlandırdı. Kendiyle kavga etti, yerlerde yuvarlandı. Düşünsenize aynı sahneyi kaç kere çekmiştir.

Ben Platt ihtiraslarının peşinde kendini harcayan genç adam rolünde çok başarılıydı. Duygular arası geçişleri ve karakterinin o rijit yapısını o kadar iyi üstlenmişti ki. Yolu açık bir oyuncu olduğunu gösterdi herkese.

Michael Douglas’ın The Kominsky Method’daki karakteri beklenmedikti sahiden. Her daim Hollywood’a yakışan; yakışıklı, güçlü ve başarılı bir imajla karşımıza çıktı Michael Douglas. Geri dönüşünü müjdeleyen bir yapımda da tüm bunlarla uyumlu cool bir karakteri canlandırır diyorduk ki bir baktık, kariyerindeki başarısı sönmüş, yaşlılığın getirdiği türlü sorunla baş etmeye çalışan bir rolde izliyoruz onu. Kendiyle, yaşıyla ve hayatla dalga geçerken bir taraftan da yürekleri sızlatıyor. Ve ful fors kendini rolüne adıyor.

Yaşına hürmeten Michael Douglas alır demek isterdik ama Paul Rudd’ın işi de çok zordu yahu!

Dizi, Mini Dizi ya da TV Filmi dalındaki En İyi Yardımcı Oyuncu adaylıklarına gelelim bitirmeye yakın.

Bir şeyi merak ediyorum, ödül listelerini yaparken Meryl Streep’i daha görmeden, doğrudan ekliyorlar artık adaylar arasına herhalde, değil mi?

Sonuna kadar hak ettiğine kim itiraz edebilir ki? Bu yıl The Laundromat’ta ve Big Little Lies’da izledik. İkisinde de bambaşka karakterlerle… Big Little Lies’ın en heyecan verici sahnelerinden birine de o imza atmıştı: Masadaki o çığlık atarak ağladığı anı unutmak ne mümkün!

Screen Shot 2020-01-05 at 19.36.55

Dizi, Mini Dizi ya da TV Filmi Dalında En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu

Ama işte liste yine kara kara düşündürüyor. Patricia Arquette, Helena Bonham Carter, Toni Collette, Emily Watson.

Tüm mükemmel oyuncular sahiden televizyonda artık.

Screen Shot 2020-01-05 at 19.43.35

Dizi, Mini Dizi ya da TV Filmi Dalında En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu

Bu kategorideki erkek adaylara şöyle bir bakınca… Kieran Culkin’in Succession’daki rolü çok sorunlu; üzerine tezler yazılası, neden sorunlu olduğu üzerine çıkarımlar yapılası, neredeyse itici ama çokça da komik bir tip. (Ezilmişliğini yıllar içerisinde geliştirdiği acı bir espri anlayışıyla telafi ediyor… Biz de çıkarımlarda fena değilizdir hani…) Culkin de olabilecek en gerçekçi performansla ekrana taşıyor karakterini. Muhtemelen psikolojisini de ciddi şekilde çarpmıştır bu karakter. Dizide en çok ”yok artık” dediğimiz sahneler ona ait.

Bir taraftan da Andrew Scott da Fleabag’in final sezonun en muhteşem sürpriziydi. Bir rahibi canlandırıyordu ve Fleabag de bu yasaklı adama feci şekilde abayı yakıyordu. Dizinin absürtlüğünü tüm ciddiyetiyle üstlenmişti Andrew Scott. Hiçbir şekilde aşırıya kaçmadan, sıkı bir oyunculukla.

Biz Kieran Culkin dedik ama ödülün Andrew Scott’a gittiğini şimdiden görmek mümkün. Neyse, Succession devam ediyor, belki Kieran Culkin seneye alır.

Temennilerin önüne ne geçebilir ki…