Resmen yemeğe dadandık: Instagram’da gözümüzü alamadığımız yemek hesapları

Siz de bizim gibi yemek yapıyor, pişirmediğinizde ve yemediğinizde ise yemek düşünüyor musunuz? Biz bir de bunlardan kalan zamanda iştah açan, moral yükselten diziler, filmler ve programlarla avunuyoruz. Hatta hızımızı alamıyoruz ve yemek hesapları arasında turladığımız Instagram’a dadanıyoruz.

Madem çıkamıyoruz, evdeyiz. Hem zaman geçirmek hem rahatlamak hem de en temel ihtiyacımız (evet yani yemek yemek) için birçoğumuz mutfaklardayız. Öyle bildiğimiz tavuk, pilav gibi ”klasik” yemekler de değil şu ara mutfaklarda pişenler: pancarlı humuslar, unsuz muzlu pancake’ler, tarçınlı çörekler, ekşi maya ekmekler, lavaşı humusuyla servis edilen falafeller, simitler, poğaçalar… Sınırları her geçen gün daha da aşıyoruz ve bir de bakmışız sosyal medya feed’imizin yüzde 90’ı ağız sulandıran tariflerle dolmuş.

İlham aldığımız sosyal medya hesapların başında Türkiye’deki şef ve yemek sektörünün kanaat liderlerin topluluğunu oluşturan Madem Evdeyiz var. Restoranlarına gitmeye bayıldığımız bu şeflerin tarif videolarının neredeyse hepsi yapılacaklar listesinde.

Sanayi313’ün kurucu ortağı ve şefi Müge Ergül’ün elinden çıkan anne köftelerini, kekleri ve kurabiyeleri görünce ne yalan söyleyelim heyecanımızı gizleyemedik. Bir de Sanayi313’ün özlediğimiz tariflerini de paylaştığında daha da mutlu oluyoruz.

Burak Zafer’in keyifli hikayeleri ve tariflerinin de fan’ı olduğumuzu söyleyelim. Özellikle bu dönem ekmek, maya üzerine anlattıkları çok değerli.

Bengi Kurtcebe, yaratıcı pastalarından sonra karantina döneminde paylaştığı tarifleriyle de odak noktası. Sabahları uyanıp Bengi bugün ne pişirecek diye beklediğimizi de itiraf edelim.

Instagram canlı yayınlarının bu kadar yükselişte olduğu dönemde Levon Bağış’ın şarap ve yeme-içme kültürü üzerine sohbetlerine de bayılıyoruz.

Refika Birgül’ün esprili anlatımı ve eğlenceli tariflerine böyle kapılacağımızı ummazdık. Beş dakikalık tarifleri, challenge’ları izlerken kendimizi malzemeleri çıkarmış, aksiyona hazır buluyoruz.

Le Cordon Bleu İstanbul’un eğitmen şeflerinden Alican Saygı’nın da bu dönemde açtığı Şeften Tarif Var hesabı mutfak ipuçları ve lezzetli tariflerle dolu. Özellikle elimizdeki malzemelerle yetinmek zorunda kaldığımız şu dönemde, oldukça pratik ve ağız sulandıran tarifler geliyor Alican’dan.

Yurt dışına çıktığımızda ise Joshua Weissman, karantina döneminde tarifleriyle bizi kendine hızlıca bağlamayı başaran isimlerden. Leziz ekmek tarifleri, fast food zincir restoranların evde alternatif tarifleri bizi kanalına hapsetmiş durumda.

Ağzımız sulanıyor! Bu hesap mutlu ediyor. Karbonhidrat ağırlıklı iştah açan bu görsellere bakmak bile yetiyor. Munchies, Vice’ın yemek yayını. Mütemadiyen dadanıyoruz!

Son olarak ilham veren hesapları düşünürken bir süredir üzerine çalıştığım Köklere Dönüş geleneksel büyükanne tarifleri projem ilginizi çekerse Bu Kız Hep Aç hesabına da beklerim 🙂

 

yemek hesapları yemek hesapları yemek hesapları